Michael Brown

Michael Brown

Yazar
8.3/10
10 Kişi
·
20
Okunma
·
2
Beğeni
·
557
Gösterim
Adı:
Michael Brown
Unvan:
Yazar
Amerika'nın başlıca çevre gazetecilerinden biridir. ABD'de Love Kanalı'ndaki toksik atıklarla ilgili skandala yol açan Laying Waste (Pantheon) ve The Toxic Cloud (Harper and Row) adlı kitapların yazarıdır. Aralarında The New York Times Sunday Magazine, Atlantic Monthly, Readers' Digest, Discover ve New York Magazine'in de bulunduğu birçok gazete ve dergide yazmıştır.
Bu şekilde yaşayarak sürekli olarak şimdiki zamanı es geçe­riz. Geçmiş bitmiş ve değiştirilemez olduğu ve gelecek de henüz
gerçekleşmemiş olduğu halde, gerçekten içinde bulunup dene­yimleyebileceğimiz tek an olan - bu anın içine girmek
Şimdiki zaman ile olan yaşam bağı hepimizin içinde yatar: nefesimiz. Geçmişte ya da gelecek­te nefes almak diye birşey yoktur. Sadece şimdide nefes alırız. Nefesimizin farkına vararak, dikkatimizi bilinçli olarak geç­miş ve gelecekten ayırmaya yarayacak güçlü ve güvenilir olan içsel aracımızı harekete geçiririz
Varoluş Süreci dikkatimizi zamana bağlı zihniyetin kapan­larından kurtarıp, deneyimlerimizin oluştuğu şimdiki zamana
adım adım yeniden girmemiz için gerekli uygulamalı teknikle­ri ve algısal araçları temin eden rehberli bir yolculuktur.
Varoluş yaşamış olduğumuz tüm deneyimlerin sessiz bir şahitidir ve bu deneyimlerimiz sanki halen gerçekleşiyormuş gibi hepsini an be an hatırlar.
Gelecek ne vaadederse etsin, gerçek olan zamanın bu-burada-şimdi- geçmişle ya da yarın olabilecek olan hiç­ bir şeyle bir alakası yoktur. Yaşamımızdaki olaylara bilinçsiz­ce ona-oradaya-o zamana odaklanarak tepki vermeye devam ettikçe, şu anda tam önümüzde olanı görememekteyiz. Bunun yerine, zihinsel olarak bir uyku büyüsüne kapılmışızdır, geç­mişin hayaletleri ve gelecek hayalleriyle sarılı. Bu hiçbir şekil­de bir yaşam şekli değildir. Aslında, bu yaşamak da değil­dir çünkü gerçekte yaşamın titreşimsel resonansı zaman içi­ne giremez. Süregelmekte olan zamana dayalı deneyimleri­miz bütünlenmemiş korku, öfke ve acı parmaklıklarıyla koru­nan algısal bir cehennemdir. Bizi hiçbir yere götürmez. Hiç­bir zaman götürmemiştir ve götürmeyecektir. Zaman içinde özgün hiçbir şey gerçekleşmez.
Hangi inanca sahip olduğumuzun bir önemi yoktur: dua duadır. Mütevazı bir şekilde yardım isteyerek, kibirin kalesi­ni dağıtıp, öfke zehrini akıtırız. Tevazu kibiri yok eder. Sade­ce kibir bizim dua edip, af dilememize engel olur.
Zaman dünyasında şükran duymak zorlayıcıdır çünkü hiç­ bir şey bizim olması gerektiğini düşündüğümüz şekilde ger­çekleşmez. Geçmiş pişmanlıkları, gelecek gelişmek için verilen
sözleri içerirken şimdiki zaman devamlı olarak düzeltme yap­mayı gerektirir.
Yargı, anlayış ve netlik eksikliğinden doğar
ve bir virüs gibi bizim algımızı bozar.
Yargılama her seviyede kibirdir.
404 syf.
·2 günde·8/10
Varoluş Süreci bireyde şimdiki zaman farkındalığı oluşturabilmek amacıyla yazılmış bir kitap. Yazar yıllar içerisinde deneme yanılma yoluyla edindiği kişisel deneyimlerini kendisi gibi farkındalık düzeyini artırmak isteyen okuyuculara aktarmış. Kitap 10 haftalık deneysel bir uygulama süreci içeriyor. Kitapta yer alan 10 haftalık deneysel bölümü henüz uygulamadım çünkü 10 haftaya yayılan bu bölümde nefes egzersizlerinin aksatılmadan sabah akşam 15 dakika olarak uygulanması gerekiyor. Yazar bu nefes egzersizleri aksatıldığı taktirde sürecin tamamlanmasının mümkün olamayacağının üzerinde özellikle durmuş. Eğer süreç yarıda bırakılırsa zihin bedenimizin kontrolünü daha da güçlendirerek şimdiki an farkındalığından iyice uzaklaşılabileceğini, bunun sonucunda da zamanın -geçmiş ve geleceğin- esiri olunabileceğini söylemiş. Ayrıca uygulama süreci bir de suya girme bölümü içeriyor. Denemek gerekir diye düşünüyorum çünkü haftalık bilinçli cevaplar kısmında yer alan olumlama cümleleri bence güzeldi ve farkındalık anlamında katkı sağlayabilir. Fakat ben henüz böyle bir 10 haftalık "ödevler ve görevler" uygulamasını tamamlayabileceğime inanmadığım için doğru zamanda kitabı yeniden okumaya karar verdim. Fikirlerimi önemseyip buraya kadar okuyan herkese teşekkür ediyorum :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Brown
Unvan:
Yazar
Amerika'nın başlıca çevre gazetecilerinden biridir. ABD'de Love Kanalı'ndaki toksik atıklarla ilgili skandala yol açan Laying Waste (Pantheon) ve The Toxic Cloud (Harper and Row) adlı kitapların yazarıdır. Aralarında The New York Times Sunday Magazine, Atlantic Monthly, Readers' Digest, Discover ve New York Magazine'in de bulunduğu birçok gazete ve dergide yazmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.