Michelle Knudsen

Michelle Knudsen

Yazar
9.3/10
28 Kişi
·
50
Okunma
·
1
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Michelle Knudsen
Film aşığı, bilim kurgu ve fantastik edebiyat bağımlısı, sürekli alerji acısı çeken, kedi sahibi editör ve yazar. Boyama kitapları da dahil toplam otuz sekiz kitabı vardır. Aynı zamanda yetişkinler için de kitaplar yazmıştır. New York’ta yaşamaktadır.
“Kütüphanede bir aslan var ve kimse ne yapılması gerektiğini bilmiyor. Bağırmakla ilgili kurallar var. Koşmakla ilgili kurallar var. Ama aslanlarla ilgili hiç bir kural yok!”
Büyük bir sorunum var.
Annemin sürpriz doğum günü kutlaması birkaç gün sonra. Peki, ona hediye olarak ne vereceğim?
Michelle Knudsen
Tübitak Popüler Bilim Kitapları
"Şeyy... Ali? Cebinde bir solucan olduğunun farkında mısın?"
Küçük pembe bir kafa ya da belki de bir kuyruk, ceketimin cebimden dışarı sarkıyordu. " Ah, iğrenç," dedim.
Michelle Knudsen
Sayfa 12 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Kütüphanede bir aslan var ve kimse ne yapılması gerektiğini bilmiyor. Bağırmakla ilgili kurallar var. Koşmakla ilgili kurallar var. Ama aslanlarla ilgili hiç kural yok!
48 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Spoiler içerir.
Kütüphanedeki Aslan çocuk kitabı . Zıttlıkların ve öteki olarak gördüklerimizin ahengin ortasına düşmesi aslında Kütüphanedeki Aslan. Bay Vızvız ve Bayan Tatlıhava karakterleri farklı olana iki farklı yaklaşımı simgeliyor kitapta. Kütüphaneye gelen bir aslana karşı Bay Vızvız sadece vızıldıyorr ama bayan Tatlıhava aslanı kütüphanede işe yarar bir konuma yerleştiriyor. Aslan ,yelesi ile rafların tozunu alıyor,postalanacak mektupları yalayarak ağzını kapatıyor yetişilmesi güç raflarda çocukları sırtına alıp merdiven görevi yapıyor , masal okuma saatinde çocuklarla masal dinliyor. Tüm bu işlerle kütüphane kuralları bize gücün ve bilgeliğin koruyucu simgesi aslanın kütüphanedeki varlığıyla anlatılıyor. Orası bir halk kütüphanesidir herkes, her yaştan ,her ırktan ,her cinsiyetten insan oraya girebilir demenin en zarif ve en güçlü simgeyle anlatımı Kütüphanedeki Aslan . Ara ara kükreyen aslan bende varım diye haykıran ,sesini yükseltmek zorunda kalanların halinin simgesi bu kitapta .14 dile çevrilmiş ,bütünsellik ve uyumu üst düzey tasarlanmış bir kitap.
48 syf.
·10/10 puan
"Kuralları çiğnemek için bazen geçerli sebeplerimiz vardır. Kütüphanede bile..."

Çocuklara kütüphane kültürünü aşılamak için yazılmış güzel bir kitap. Bunu yaparken işin içine akıllı bir aslan da girince çocukların ilgi düzeyini oldukça yükseltiyor. Yarı fantastik türde yazılmış hikaye, çocukların merakını çekecek türden. Kitap, kütüphanede uyulması gereken kuralları etkili bir anlatımla işliyor. Ülkemizde çocuk kütüphanelerinin yeterince aktif kullanılmadığı düşünüldüğünde çocuklara kütüphaneyi sevdirecek ve onların dikkatini çekecektir. Kitapta "okuma kültürü", "kurallar", "ortak yaşam alanları", "yardımseverlik" gibi konu ve temalar ustaca işleniyor.

48 sayfadan oluşan kitap ilkokul 2 ve 3. sınıf çocuklarının düzeyine uygun nitelikte. Okumayı öğrenmiş 1. sınıf çocuklarının da rahatlıkla ve severek okuyabileceği düzeyde.
Mutlu okumalar:)
48 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir aslan kütüphaneye girmiş. Kütüphane kurallarında aslanlarla ilgili bir bölüm yokmuş
O halde kurallara uyduğu takdirde Aslan
kütüphanede misafin olabilirmiş. Derken...

Bazen kurallara aşırı bağlı çocuklarımızda minik
hatalarının ardından büyük yıkımlar gözlüyoruz. Biz ne kadar hata yapmasının dünyanın sonu olmadığına ikna etmeye çalışsak da çok yol alamıyoruz. Kuralları esnettiğimizde çabuk kabullenemiyorlar durumu. Kurallara aşırı bağlılık ve hata kabul etmez yapıları ne yazık ki bazen onları ve etraflarındaki yetişkinleri yoruyor.
39 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hayranı olduğumuz 'Bilim Bunu Çözer' serisinden yine kolay okunan, eğlenceli bir kitap.
Bu sefer ki konu, başlıktan da anlaşılacağı üzere küfler. Küfler hangi ortamlarda oluşur, neye gereksinim duyar, küf çeşitleri...
Böyle söyleyince sıkıcı bir kitap izlenimi yaratmış olabilirim ancak serinin diğer kitapları gibi, başarılı bir hikaye ile verilmek istenen bilgiler aralara serpiştirildiği için, hedefi on ikiden vuruyor.

Kitapta dağınık bir abi ile oldukça titiz olan iki kardeşin hikayesini okuyoruz. Küfler üzerine ilginç bilgiler ediniyoruz. Arada paketli ürünlerin neden bir türlü küflenmediğine dair bilgi de edinip, koruyucular ve paketli ürünler hakkında farkındalık oluşturuyoruz.

Kitabın son sayfasında önerildiği şekilde bu kitabı okuduktan sonra bir de kendi küf teraryumunuzu oluşturabilirsiniz.
5 yaş üzeri rahatlıkla okunabilir.
48 syf.
·2 günde·Beğendi
Günlerden bir gün kütüphaneye bir aslan gelir. Görevli Bay Vızvız hemen kütüphane müdürü Bayan Tatlıhava’nın yanına gider ve “Kütüphanede bir aslan var” der. Kütüphane kurallarına son derece bağlı olan Bayan Tatlıhava kuralları çiğneyip çiğnemediğini sorar. Öyle ya, kurallara uyduğu sürece kalmasında bir sakınca yoktur. Bay Vızvız’ın pek hoşuna gitmez bu durum. Bir aslanın ne işi vardır ki kütüphanede? Aslan ise kitaplar arasında dolaşır, onları koklar, masal saatinde masalcı teyzeyi dinler. Ama masallar bitince öyle bir kükrer ki Bayan Tatlıhava gelir hemen yanına. Kurallara uymazsa bir daha kütüphaneye gelemeyeceğini söyler ona. Çocukların ısrarı üzerine gürültü yapmaması şartıyla kalmasına izin çıkar.

İlk günlerde aslanı yadırgayan insanlar zamanla ona alışır, aslan kısa sürede kütüphanenin vazgeçilmezi olur. Artık her sabah kütüphaneye gelen aslan, gür yelesiyle kitap tozlarını alır, Bayan Tatlıhava’ya yardım eder, sonra sessizce masal saatini bekler. Taa ki o gün, çok güçlü bir şekilde kükreyerek kütüphane kurallarını çiğneyene dek. Acaba aslan niçin kuralları çiğnedi? Ortadan kaybolan aslana ne oldu? Gerisini keyifle okumanız için size bırakıyorum.

Kütüphanedeki Aslan küçük çocuklar için yazılmış, klasikleşmiş ve çoğunluk tarafından beğenilmiş kitaplardan bir tanesi. Kitap akıcı bir dille yazılmış ve en az hikaye kadar güzel resimlerle süslenmiş. Bayan Tatlıhava, adil ve güven veren duruşu ile sağlam bir karakter, Bay Vızvız ise aslana karşı ön yargılı ve tahammülsüz tavrıyla başka bir insan. öyküdeki çocuklar ise her zamanki doğal saflıklarıyla kucaklayıcı ve samimi. Karşıtlıklar ustalıkla işleniyor. Öykü sevgi, adalet ve hoşgörünün kazandığı bir sona bağlanmış. Varsayımlarda bulunmak, kurallara uymak ve dostlarımıza sahip çıkmakla ilgili önemli dersler var kitapta.
Oğlumun da benime çok sevdiğimiz kitaplardan oldu bu kitap.
Okuyun ve okutun.
32 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tübitak'ın 'Bilim Bunu Çözer' serisindeki her bir kitap gibi serinin bu kitabı da oldukça başarılı. Anlatılmak istenenler çok güzel hikayeleştirildiği için her bir kitap hedefi on ikiden vuruyor.

Hikaye kısmına gelirsek, Ali'nin annesinin doğum günü çok yakında olmasına rağmen Ali henüz annesine ne hediye alacağını bilmemekte. Oysa abisinin bile hediyesi hazır. Gelişen olaylar neticesinde acaba Ali hediye olarak annesine ne verecek?

Serinin her bir kitabı gibi eğlenerek okuduğumuz ve okurken de bir sürü şey öğrendiklerimizden. Tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michelle Knudsen
Film aşığı, bilim kurgu ve fantastik edebiyat bağımlısı, sürekli alerji acısı çeken, kedi sahibi editör ve yazar. Boyama kitapları da dahil toplam otuz sekiz kitabı vardır. Aynı zamanda yetişkinler için de kitaplar yazmıştır. New York’ta yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.