Mickael Launay

Mickael Launay

Yazar
8.2/10
13 Kişi
·
38
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Bazı düşünürler birin bir sayı olmadığını çünkü sayının çok olanı ifade ettiğini ve dolayısıyla sayıların 2'den sonra başlaması gerektiğini savunuyorlar.
Gözümüzün önündeki matematiği görmek için dünyaya bakışımızı değiştirmek yetiyor. Matematiğin macerası büyüleyici ve sonsuz. .
Ve macera daha yeni başlıyor. .
Dahası, Pisagorcular aydınlanmış kişiler gibi görülüyorlar ve siyasi gücün kendilerine geçmesini de normal sayıyorlar. Otoritelerini reddeden şehirlerde ayaklanmalar çıkıyor. Zaten Pisagor bu isyanların biri sırasında 85 yaşında hayatını kaybedecek.
Hemen Yanımda birkaç kişi fotoğraf çekiyorlar... Hem de tabletleriyle! Tarihin yazıyı göz açıp kapayıncaya kadar kilden kağıda ve bu arada mermerden balmumuna, papirüs ve parşömene bu kadar fazla vasıtaya sürüklemiş olması ve en nihayetinde de başa dönüp elektronik tabletlere topraktan yapılmış atalarının şeklini vermesi ne gülünç!
Platon için geometri filozof olmak için zorunlu bir geçiş yolu ve bir rivayete göre, Akademi'sinin kapısının üstüne şu yazının kazınmasını istiyor: "Geometri bilmeyen giremez."
... Sayının ortaya attığı sorular bitmedi ve insanların kendi beyinlerinden çıkan bu garip yaratıkları hükmetmeyi öğrenmeleri için biraz daha vakit gerekecek.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 38 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.