Miguel Serrano

Miguel Serrano

Yazar
6.9/10
11 Kişi
·
21
Okunma
·
2
Beğeni
·
724
Gösterim
Adı:
Miguel Serrano
Unvan:
Şilili Yazar, Diplomat, Şair
Doğum:
Şili, 10 Eylül 1917
Ölüm:
Şili, 28 Şubat 2009
Şilili emekli diplomat, kâşif ve şair.
Kendi hakkımdaki yaşam izlenimlerim bağlantısızdı ve bilincimin yanından su üzerindeki odun parçacıkları gibi geçip gidiyorlardı.
Miguel Serrano
Sayfa 70 - İlhan yayıncılık /Miguel Serrano
“Yaşlı simyacı öğrencilerinden birine şu teselli verirdi: Ne kadar tecrit edilmiş olursan ol ne kadar yalnız hissedersen hisset, eğer işini doğru şekilde ve özenle yaparsan bilinmedik dostlar gelip sana başvuracaklardır.”
Miguel Serrano
Sayfa 133 - Destek Yayınları
Hesse kış aydınlığı içinde öylece durdu, sonra konuştu:
"Hiçbir şey tesadüfen olmaz, " diye yanıtladı, "burada, sadece doğru misafirler buluşurlar. Burası Hermetik Çemberdir..."
Miguel Serrano
Sayfa 43 - İlhan yayıncılık
Eğer ikisini mukayese edersem, Hesse'de Jung'a oranla daha fazla huzur ve sükunet bulduğumu söyleyebilirim.
Miguel Serrano
Sayfa 153 - İlhan yayıncılık
Hermann Hesse'nin belirgin bir yaşı yoktu. O zaman yetmiş üç yaşındaydı; ama gülümsemesi genç bir adamın gülümsemesiydi ve vücudu ruhsal açıdan o kadar disiplinli görünüyordu ki sanki beyaz keten içinde ince çelik bir bıçak gibiydi.
Miguel Serrano
Sayfa 24 - İlhan yayınevi İngilizce'den çeviren: Barış İlhan
“Sessiz olmak, sadece aşırı ya da huysuz derecede etkin olan biri için iyidir. Aksi halde gereksiz yere doğamızı engelleyen yapmacık bir beceridir. Büyürüz, çiçek açarız ve solarız; ölüm mutlak sükûnettir -ya da öyleymiş gibi görünüyor. Ancak çoğu şey, bizim yapıp ettiğimiz ya da diğer deyişle yaşadığımız ruha -örneğin anlam vea öneme- bağlıdır. Akıl her ne kadar kendi sonsuz başıboşluğunda ebediyete kadar “Ama, eğer...” sözleriyle devam etse de bu ruh, varlığımın bütünü için kuşkusuz ve mutlaka ikna edici ,olan bununla birlikte bastırılmayıp tersine sizin Doğru’nuzu geliştirilecek durumlar olarak karşılanması gereken bir Doğru’da kendini ifade veya belli eder.”
Miguel Serrano
Sayfa 134 - Destek Yayınları
159 syf.
·18 günde
Miguel Serrano Şili’li bir diplomat imiş. Kitaptan çıkarımlarıma göre gezmeyi seven, anlamaya, görmeye meraklı bir insan. Önsözde Hesse hakkında bilgi vermiş. Ardından 1. ve 2. bölüm diye ayrılmış.

İlk bölümde yazar Montagnola’da kalan Hesse’nin yanına öğlen yemeğine gidiyor ve orada ‘’Ne kadar şanslıyım,’ dedim, bugün kendimi sizinle yemek yerken buldum.’’
‘’Hiçbir şey tesadüfen olmaz,’’ diye yanıtladı ‘’burada, sadece doğru misafirler buluşurlar,. Burası Hermetik Çemberdir’’ sözüyle etkileyici bir giriş yapmış. Ardından Hesse’nin eserlerine dair yorumlar, bilgilendirmeler, spoi niteliğinde sözlerle karşılaşıyoruz :)) ‘’Hesse’nin ilgilendiği kavramlar Hinduizm, Çin Taoizmi, Zen Budizm ve hatta matematikten etkilenmiştir’’ (21) güleç tavrı, gözlerindeki parlaklık ve dervişe ya da tövbekara benzetilmesini öğrenmek güzeldi. Doğayla iç içe olması, dağlık alanda huzuru yakalaması, Hintlilere duyduğu merakını yazar dile getiriyor. Hesse’nin Jung’a dair ‘’ Çok entelektüeldi ve sembollerin dünyasını yadsıyordu..Ama Jung’a geri dönersek, sembolleri yorumlamakta haklı olduğunu düşünüyorum. O çok büyük bir dağ, olağan dışı bir dahi..(29) diye söz edişi mevcut. Ardından ölümüne dair 6 yıl kan kanseri olduğunu öğrenip eşi Ninon Hesse’nin hüznüne tanık oldum.. Yazar Serrona’da ayrı bir hüzün duyup Hesse’nin sevdiği Bach’ın B minor misasını dinlemesi etkiledi.. Ben de o sıra birkaç dakika açıp dinledim ..

2. kısım Jung’a dair.
Yazar Antartika’daki bir gezide Jung’un (Ego ve bilinçdışı) kitabını görüp okumasıyla çalışmalarına ilgi duymuş . O sıralar tanımak adına Jung’un Çin ve Tibet yogasına yönelik yorumları okuyarak tanımaya , görüşmeye başlıyor. Yazar’a göre Jung ‘un hareketleri, sözleri zarif ve ağırbaşlı. Ego ve benlikten, semboller, simya, büyü ve rüyalara dair Jung’un yorumları, yazarın meraklı sorularıyla harmanlaşmış. Sonlara doğru Jung’un yazarla mektuplaşmaları var birkaç tane. Mektuplarda Jung’un kişiliğe dair tespitleri, kendini bulma yolundaki anima, animus, kolektif bilinçdışı vs gibi kısa da olsa bilgiler mevcut. Bir de Jung’un gençliğinden beri Goethe hayranlığı da var imiş :)

Kitabın anlatım tarzı biraz sıkıcı geldi. Bazı kısımları okuyup geçtim, üzerinde durmadan. Yer yer sıkıldım, terimlerin yoğunluğu, farklı isimler, tapınaklar vs yordu. Anlamadığım yerlerde oldu epey. Ama yine de iki sevdiğim yazarın olması ve onlara dair bir şeyler öğrenmek anlam kattı. Kitaplığımda Hesse’ye dair olması mesud edici. Pek inceleme gibi de olmadı, aktaramadım yeterince anlamadığım için bazı kısımları . Hikayem bu kadar.^_^
Hesse’nin sevdiği Bach’tan https://www.youtube.com/watch?v=MC44L5T0FVA esintisi eşliğinde huzurlu, keyifli okumalar dilerim.
176 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Hesse ve Jung severlerin ağızlarında hoş bir tat bırakacak kitap.
Kitabın yazarının bu iki dehayla uzun yıllara yayılan dostluğu bu kitabın doğumuna sebep olmuş. Ne şanslı...
Dostların kendi aralarındaki mektuplaşmalarından ve sohbetlerinden, okuyan da irdeleyerek nasibini alıyor. Kütüphanenizde bulunsun derim. Ara ara açıp okumak iyi gelecektir.
Sahi, zihin açan sohbetleri yapabildiğimiz, aklın ve kalbin buluştuğu, yıllara yayılan bir dostluk bulmak ne denli kıymetlidir, öyle değil mi?
159 syf.
Yazarın Jung ve Hesse ile görüşmelerinden anektodların ve kişisel yazışmalarının derlendiği bir kitap. Her ne kadar başlıkta "dostluk" sözcüğü kullanılmış olsa da, yazarın her iki ünlüyle de "tanışıklık" boyutunu aşmayan bir ilişkisi olduğunu çıkardım ben. Önemli olan yakınlık derecesinden ziyade, derlemenin içeriği elbette. Ben de bir Hesse hayranı olarak, hem onun kaleminden çıkmış hem de onunla ilgili olan her şeyi okumaktan memnuniyet duyarım. Özellikle duygusal ve manevi değerler konusunda hassasiyet sahibi herkesin de Hesse ile tanışmasını öneririm.
176 syf.
·4 günde·8/10
Yorumlaması zor bir kitapla sizleri selamlıyorum. Zor çünkü belli bir çizgiyi takip eden bir kitap olmadı benim için. Belli kısımlarını (özellikle Hesse bölümü) okurken inanılmaz keyif aldım ve yazarla ilgili kişisel bilgiler edindim, belli kısımlarda (çoğunlukla Jung bölümü) ise bana hitap etmeyen noktalar vardı.

Serrano, Hesse ve Jung ile olan anılarını her iki yazara da birer bölüm pay ederek bir kitapta toplamış. Yazarın okuduğum ilk kitabı ve kendisiyle ilgili çok olumlu izlenimler edindim. Gezgin ruhlu cesur bir karaktermis. Bu da Hesse gibi Jung gibi kendi alanlarının öncüleri ile tanışma fırsatını sunmuş kendisine. Diğer kitaplarına mutlaka bakacağım.

Ayrıca eski Çin ve Hint öğreti kitaplarına atıflar yapılmış olması yol gösterici olması açısından faydalı olmuş. Hesse ve Jung'a ilgisi olanlar için hoş bir okuma olacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Miguel Serrano
Unvan:
Şilili Yazar, Diplomat, Şair
Doğum:
Şili, 10 Eylül 1917
Ölüm:
Şili, 28 Şubat 2009
Şilili emekli diplomat, kâşif ve şair.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 65 okur okuyacak.