Morris West

Morris West

Yazar
8.7/10
7 Kişi
·
17
Okunma
·
4
Beğeni
·
634
Gösterim
Adı:
Morris West
Tam adı:
Morris Langlo West
Unvan:
Avusturalyalı Yazar
Doğum:
Avustralya, 26 Nisan 1916
Ölüm:
Avusturalya, 1999
《Derslerinde sık sık kullandığı bir cümle vardı. 《Il faut toujours avoir pitie de ceux qui ont le diable ou corps.》
... Şeytanı gövdelerinde taşıyanlara acımalıyız.
İşte ben de bu acınması gereken kişilerden biriyim Gianni.
Kendisini tanıyabileceği, ölçebileceği hiç bir ölçeğin kalmaması, adamı deliliğe götürür. Elinde zamanı ve boyutları belirleyecek duyum kalmaz. Geçmişten kopar. Geleceği tasarlayamaz. Bulunduğu an ise salt karanlık ve sessizliktir.
Aklıma Freud'un bir sözü geliyor. "Evliliğimin üstündeki ipoteği kaldırdım." Bu sözlerin anlamını o zamanlar çözememiştim. Karşılıksız kalan sevgi gösterilerinin, bir hesap defterine hergün işlenen rakamlar gibi birike birike evliliğin dengesini nasıl bozduğunu şimdi anlamaya başladım.
Morris West
Sayfa 66 - Karl Jung
Arılar gibi ahlak öğretileri kuruyoruz. Ve yaratıklarımızı mühürleriyle onaylayacak tanrılar seçiyoruz ... Başa çıkmadığımız şey ise evrenin düzensizliği, bilinmeyen başlangıcı, görünmeyen sonu ve paramparça olan dinamiğine belli bir anlam vermediğimiz kozmosun çılgınlığı... Onun korkularımıza ve acılarımıza gösterdiği kayıtsızlığa dayanamıyoruz.
Morris West
Sayfa 259 - cep kitapları
... Şurası açık ki, evrensel kıyamet günlerinde toplumun geleneksel yapısı yok olacak. Yaşamın en basit gerekleri için bile amansız bir savaş başlayacak:yiyecek. su. yakıt, barınak. İktidara güçlüler ve zalimler tarafından el konulacak. Geniş kentsel topluluklar, hepsi birbirine düşman aşiretlere bölünecekler. Kırsal bölgeler yağma edilecek. insanoğlu da, şimdi yemek için kestiğimiz gibi bir av haline gelecek . Akıl öylesine bulanacak ki, insanlar teseli blabilmek için büyünün en vahşi şekline başvuracaklar. Tanrı'nın kanadı altında olanlar için bile inançlarını sürdürmek ve kanıtlayabilmek zorlaşacak.
Morris West
Sayfa 244 - cep kitapları
Hepimiz dedikodu yaparız ve skandal meraklısı insanlarız. Bildiklerimizi konuşmaktan, bilmediklerimizi de uydurmaktan hoşlanırız.
Biz, bizi sevenlerin kurbanıyız Dante. Kaderlerimizi düşlüyorlar ve bizi karabasanların kucağına atıyorlar. Güzel gezilere çıkıyorlar, gemi batınca bizi suçluyorlar.
Buna rağmen ikimiz de aynı dersi öğrenmiştik: Garanti yoktur. Süreklilik yoktur; hayat, yüce bir komedyen tarafından kurulmuş bir bilmecedir.
369 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
CARL GUSTAV JUNG KİMDİR?
Carl Gustav Jung 26 Temmuz 1875 Kesswil, Thurgau, İsviçre’de doğmuş 6 Haziran 1961 Küsnacht ZH, Zürih, İsviçre’de ölmüştür. İsviçreli psikiyatr, Analitik psikolojinin kurucusudur. Derinlik psikolojisinin Sigmund Freud ve Alfred Adler ile beraber üç büyük kurucusundan birisidir.


Kitabı alırken içeriği hakkında bilgim yoktu ve çokda incelemeden almıştım, fakat okuduğumda ne denli iyi bir karar olduğunu gördüm...

Morris West bu romanı Dr.Jung'un notlarından ve kitaplarından esinlenerek yazmış, Jung'un bir dönem hastası olan bir kadınla ilgili yaşadıklarını ve bu çalışma sırasında duyduğu tedirginlik ve sıkıntıları anlatıyor...

Kitap sırasıyla Dr.Jung ve Magda tarafından anlatılıyor, olayların akışı bir Jung'un bir Magda'nın ağzından dinliyoruz, mektuplaşma gibi düşünebilirsiniz... Jung anlatıyor kaldığı yerden Magda devam ediyor sonra tekrar Jung.... Sizi kitaba çok iyi adapte eden bir anlatım...

Çocukluğundan itibaren babası ve onun metresi tarafından büyütülen son derece başarılı zengin ve tanınmış bir kadın olan Magda 45 yaşında bir duldur... Cinsel tatmini normal ilişkiler dışında arayan ve doyuma ulaşan bu kadın artık bir seferinde neredeyse cinayete varacak bir ilişki yaşar ve doktor bir arkadaşının ısrarı ile bunu halini çözüme kavuşturmak ister. Arkadaşının tavsiyesi ile Zürih'e Dr.Jung'a gitmeye karar verir...

Dr.Jung ise aynı dönem kendi iç bunalımını yaşamakta ruhsal bir rahatsızlık içerisindedir, geçmişinden gelen bazı kötü olaylar, tanrıyı arayışı ve bir taraftan evli olup eski hastası ve şimdiki yardımcısı Antonia Wolff ile de aşk yaşamaktadır. Tüm doktorluk hayatı boyunca hastalarından bazılarıyla birlikte olmuş ve birçok çevrede bu konuda hakkında söylentiler dolaşmaktadır... Ve kadını ilk seferde reddetsede para ihtiyacından dolayı hasta olarak kabul edecektir. Ve tanıştıkları andan itibaren kadının kendi ruh sağlığı açısından ne denli zararlı biri olduğunu anlar.

Doktor hasta ilişkisi içerisinde süren görüşmede her ikiside birbirine aşırı cinsel istek duymaya başlarlar. Ve Jung görüşmeler sonunda kadının kendine verdiği zararı iyice görür ve tedavi edemeyeceğini söyleyerek ilişkiyi sonlandırır...

Bu kitap her ne kadar roman olsada gerçek bir yaşanmışlık öyküsü olduğundan fazlasıyla beğendiğim bir kitap oldu ve psikiyatri konusuna ilgimi arttırdı. Ve Morris West doğru bir anlatım şekli seçerek kitabın okunurluk düzeyini arttırmış.

Bu kitapta öğrendiğim anima-animus kavramlarını kitap bittiğinde anlamış oldum...

Dr. Jung'un animası Magda
Magda'nın animusu Dr.Jung bana göre... Ve ruh sağlığı tehlikeye düşmüş iki insanın birbirinin anima ve animusu olarak karşılaşmaları çok ciddi bir tehdit....

Herneyse bu benim görüşüm tabi, ama kitap şahane... Gidip sahafları karıştırıp bulun derim ....

Anılar, Düşler, Düşünceler Carl Gustav Jung

Yazarın biyografisi

Adı:
Morris West
Tam adı:
Morris Langlo West
Unvan:
Avusturalyalı Yazar
Doğum:
Avustralya, 26 Nisan 1916
Ölüm:
Avusturalya, 1999

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.