1000Kitap Logosu
Morteza Moaddebpour
Morteza Moaddebpour
Morteza Moaddebpour

Morteza Moaddebpour

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
20 Kişi
44
Okunma
1
Beğeni
75
Gösterim
Sude Çetin
Yasemin'i inceledi.
350 syf.
·
9 günde
·
9/10 puan
Bu yorumu kalbim kırık bir şekilde yazıyorum... Bu nasıl bir sondu... Kitap beni hem şaşırttı hem de çok üzdü... Şu sıralar iyi kitaplar okuyorum ve bu beni nasıl tatmin ediyor anlatamam. Kitabın konusuna gelecek olursam;Behzat ve Fernuş isimli karakterlerimiz var ve bu kişilerin sınıf farklılıkları arasında oluşan aşklarını okuyoruz. Tabii bir de Hidayet Bey'imiz var, öyle acılar çekmiş ki bunu yalnızca kitabı okursanız anlarsınız. Not: Kitabın arka kapağını okumayın büyük spoiler yersiniz, haberiniz olsun. Kitapta hoşuma gitmeyen tek nokta olayların çok hızlı gelişmesiydi. Bu kitabı okuyun kesinlikle pişman olmazsınız.
Yasemin
8.8/10
· 44 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Destek Dükkan
bir alıntı ekledi.
Sponsorlu
On yaşındayken İstanbul’a ayak bastım. Ülkenin en büyük şehrindeyim ve danışacak, sığınacak kimsem yoktu. Başkasının kâbusu olur ama benim için ucu nereye gideceği bilinmeyen bir macera...
1
467
_1okur
Yasemin'i inceledi.
368 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Se lam! M. Moaddebpour'un Yasemin kitabını bin bir hevesle başlayıp hemencicik bitirdim. Soluk soluğa kalsam da gelip inceleme yazımı yazmak istedim. Ah ne kitaptı ama! Fars edebiyatına ait ilk kez bir eser okuyorum. Çokça memnun kaldığım söylenebilir. Kitaba ismini veren şahsiyetle kitabın ortalarında karşılaşıyoruz. O zamana kadar da Behzat ve Fernuş hanımla meşgul oluyoruz. Behzat aramakla bulunmayacak kadar beyefendi ve asil fakat maddi açıdan diplerde bir kahramanımız. Varsın olsun diyorum kitabın son sayfasına kadar. Fernuş Hanımsa hanımefendi, zarif lakin zengin bir ailenin milyon tümenlere sahip biricik kızı. Keşke fakir ama mutlu olsaydı. Aslında böyle anlatınca klasik bir Türk dizisi gibi geliyor kulağa. Fakir oğlan zengin kız ve imkansız bir aşk. Lakin okurken sizi sıkmıyor ve klişe olması üzmüyor. Çünkü beni sayfalar arasında kahkahalara boğan Kave adında bir arkadaşı var Behzat'ın. Sanırım hayatımda hiç bu denli komik birini tanımamıştım. O kadar çok güldüm ki bazı yerlerde gözümden yaş geldi. Kitapta hayat gibi işte her daim gülmenize ve ya her zaman ağlamanıza müsaade etmiyor. Beni güldüren Kave olsada ağlatan Hidayet Bey idi. Gerçek adını bilmiyorum. Oda bilmemizi istemiyormuş ki söylemedi. Varsın olsun, hikayesi bana fazla fazla yetti. Ah Yasemin! Bekle sana geliyorum sırayla. Seni en sona bıraktım ki söyleyeceklerim uzun. Ne nankörmüşsün ama! İnsan bazen saadeti bulsa da açgözlülükten daha fazlasını istiyor ve elinde hiç bir şey kalmıyor. Ama sen şanslısın. Seni her daim seven bir eşin vardı yanında. Lakin kıymet bilmedikten sonra neye yarar. Hem mutsuz oldun, hem mutsuz ettin. 368 sayfa bu şekilde geldi geçti. Sizi de şöyle diğerlerinin yanına alalım. Şöyle en sevdiklerimin. Bu kitabı sen bitirdiğin için son sözlerimi senin için yazıyorum Kave. İşte hayat senin gibi içten gülebilen ve güldüren insanlara dahi acımıyor. Beni böyle güldürdüğün için teşekkür ederim.
Yasemin
8.8/10
· 44 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
350 syf.
·
Puan vermedi
. İlk defa Fars Edebiyatı'ndan bir kitap okumuş oldum. Sevdim mi? Kesinlikle . Kitap başlangıç itibariyle Fernuş ve Behzat'ın aşklarını anlatıyor gibi görünse de, Hidayet Bey'in yetimhane günleri, hayata tutunmasını sağlayan kemanı ve Yasemin'le yaşadıkları bence kitaba damgasını vurdu. Bir an hüzünlenirken, diğer an kitabın komik karakteri Kave sayesinde güldük. Duygu geçişleri oldukça yoğun ve oldukça etkileyici bir kitaptı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. . . #alıntı . . Bu dünyaya çok dargınım. İnsan sıkıntı çekmeden mutlu bir gün göremiyor. Dolayısıyla yerimden kalkıp konuşmak istemiyordum. Bir lokma ekmek boğazımdan geçti diye tüm mutluluklarım sona erecek diye korkuyordum. . Bir hayat bitti. Bir kader bitti. Bir aşk bitti Bir oyun bitti. Bir dostluk bitti. Bir mutluluk bitti, her şey bitti. Ama yeni bir şey başladı. Binlerce soru ortaya çıktı. Nerede yanlış yaptık? Nerede yanlış adım attık. Hangi düşüncemiz bizi perişan etti..
Yasemin
8.8/10
· 44 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12