Müge Çetin

Müge Çetin

Tasarımcı
10.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Müge Çetin
Unvan:
Grafik Tasarımcı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·Puan vermedi
Başımıza İcat Çıkaran Çocuklar ve Gençler kitabını yenice bitirdim. Mustafa Yavuz Hocamız bu kitapta yenilikçi ve yaratıcı düşünmenin püf noktalarını çok yalın bir şekilde anlatmış. Kitap dertli bir insanın kaleminden çıkmış. Ebeveynlerin okumasının yararlı olacağına inanıyorum.
Kitapta çocuklarda yaratıcı ve yenilikçi sürecin erken yaşlarda, okul öncesinden itibaren desteklenmesi gerektiğini belirtiliyor. Ayrıca kitapta okulun vasfı, özellikle Araştıran Okul "bilinenleri olduğu gibi aktaran değil, bilgi üretebilen ve buna dayalı olarak dönüşebilen okul" olarak tanımlanıyor.
Mustafa Hoca, kitapta anlattıklarını bizzat işin mutfağından gelen bir kişi olarak, süreci bilerek anlatıyor, üst perdeden konuşmuyor. Bunun karşılığında "Okulumuzun imkânı yok" gibi savunmalar için de müthiş bir tespiti var: "Bu durum öncelikle bir imkân meselesi değil, bir inanç meselesidir." diyerek itirazları baştan reddediyor.
Sahanın gerçekleri farklı Hocanın yazdıkları farklı diyen için harika bir metafor var kitapta: " Sürücü kursunda emniyet kemeri takılması söyleniyor, sahaya çıkıyorsunuz kimse kemer takmıyor. O zaman kurstaki öğreticiye 'Saha farklı siz burada yanlış şeyler anlatıyorsunuz.' demek ne kadar tuhafsa benzer durum eğitim için de geçerlidir."
Çocuklarımızla doğduğu ilk andan itibaren ilgilenerek, onları farklı deneyimlerle buluşturarak, onların merak ve araştırma duygularını tetikleyerek, onları tesadüfün kucaklarına bırakmadan planlı ve programlı bir rota ile geleceğin müreffeh bir dünyasında nitelikli bir birey olmalarının yolunun taşlarını bugünden döşeyebiliriz. Bu konuda kitaptan bir bölümle bitiriyorum: "Geleceği tesadüflere bırakırsak, geleceği tesadüflere bırakmayan kişi ve ülkelerin tasarladıkları bir dünyada yaşamayı da peşinen kabul etmiş sayılırız. Aile ve öğretmenler olarak geleceği tesadüflere bırakmamanın en doğru yolu, çocuklarımızı ve öğrencilerimizi kendi yaratıcı ve yenilikçi potansiyellerinin zirvesine çıkarmalarının yolunu açmaktır."
Kitabı çocuğunun geleceğine yatırım yapmak isteyen her ebeveyne gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Müge Çetin
Unvan:
Grafik Tasarımcı

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.