Müge İzmirli

Müge İzmirli

Çevirmen
8.8/10
4 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
366 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın cümleleriyle;

"-  Davranışlarımızı kontrol edebileceğimiz tek kişi kendimiziz. Kimse bize istemediğimiz bir şeyi yaptıramaz...

-başkalarına verebileceğimiz ve onlardan alabileceğini tek şey bilgidir Bu bilgiye nasıl hareket edeceğimiz bizim seçmemiz dir

- Bütün uzun süreli psikolojik problemler Aslında ilişki problemleridir Ağrı,  yorgunluk,  bitkinlik ve genel olarak bağışıklık sistemine yönelik bazı kronik hastalıklar gibi pekçok diğer problemin nedeninin bir kısmında ilişki problemlerinden kaynaklanır.

-Geçmişte Bize acı veren yaşantılarımızın izleri bugün hala kendilerini belli edeceklerdir fakat geçmişi yeniden yaşamanın Şu anda yaşama ihtiyaç duyduğumuz şeylere şu anki bizim için önemli olan bir ilişkiye iyiye götürmeye en ufak bir katkısı olamaz.

-Doğumdan ölüme kadar durmadan çeşitli davranışlarda bulunuyoruz bütün bu davranışlar toplam davranışlardır: birbirinden ayrılmayan dört bileşenden oluşmuşlardır; hareket,  düşünce,  duygu ve fizyoloji.

-hareketlerimizin temelini 5 genetik ihtiyaç oluşturuyor: hayatta kalmak sevgi ve ait olmak; güç özgürlük ve eğlence.

Seçim teorisine göre aslında yaptığınız herşey kendi seçimimizdir. hareketlerimiz ve düşüncelerimizin hepsine dolaylı olarak da duygularımızın tamamına yakınını kendimiz seçeriz..."Bizi yönetmeye çalışan hayatımızdaki yerleriyle bizim üstümüzde hak sahip eden ve bunları kullanan bir çok insan var... Zannederler ki ben senin şu'yun olurum diyerek bizim üstümüzde baskı kurarlar.
Her yerde her ortam da bizim için nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu söyleyen anlatan insanlar var çevremizde.. Yani bir nevi bizim hareketlerimiz düşüncelerimizi duygularımızı fikirlerimizi kontrol altına almaya çalışan.. Willim Glasser yeni bir psikolojiye ihtiyacımız olduğunu belirterek yeni bir teori geliştirmiştir..
William Glasser'in Seçim teorisi: Baskıcı ve yıkıcı disiplinli bir kenara bırakıp ; başkalarıyla daha mutlu ve iyi geçinmemizi sağlayacak bir teoridir...

Oldukça da etkili.. Kitap da verdiği terapi  örnekleriyle pekiştirmis kanıtlamış...

Şikayet ettiğimiz mutsuzluk bizim seçimimizdir. Kitabı okuduktan sonra Kendi mutluluğunuzun sorumlusu olarak başkalarını suçlamaya son vereceksiniz..
366 syf.
·6 günde
İnsanların en büyük problemlerinden en önemlisi onların kendilerine yarattıkları sorunların farkında olmamalarıdır. Durum psikoloji baskıya geldiğinde ise insanlar panikleşir ve ne yapacaklarını bilmezler. Özgür ruhlu insanlar ise depressiv günlerin kurbanı olduğunu düşünür. Bir şeyin farkında olmalısınız ki, bir çok problemleri kendimiz yaratıyoruz. Derin bir nefes alın, ferahlayın, gözlerinizi kapatın ve bir kaç dakikadan sonra açın. Bakın bir kaç defadan sonra kendi problemlerinizin en büyük problemcisinin kendiniz olduğunu idrak edresiniz. Buna inanın. Çünki inanmak problemi 50% çözmeniz demekdir.
366 syf.
·Puan vermedi
Hayatımızın her döneminde, sadece kendileri için değil; bizler için nelerin doğru ya da yanlış olduğunu belirten insanlarla karşılaşmaktayız. Düşünce yapımızı yıllardır baskısı altına alan bu "Senin için doğru olanı ancak ben bilirim" geleneksel anlayışına meydan okumak için yazar William Glasser bir teori geliştiriyor; Seçim Teorisi: Bu teori, baskıcı ve yıkıcı disiplini bir kenara bırakıp; başkalarıyla iyi geçinmemiz ve şimdikinden daha mutlu olabilmemizi sağlayacak bir psikoloji ile tanışmamıza olanak sağlıyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 37 okur okuyacak.