Muhaddere Özerdim

Muhaddere Özerdim

Çevirmen
8.3/10
12 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Adı:
Muhaddere Özerdim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
133 syf.
Konfüçyüs öğretisini, felsefi terimlere kafa yormadan da öğrenebileceğiniz bir öğreti kitabı. Döneminin en zor zamanlarında ortaya çıkan ve huzur bulmak, öğrenmek amacını benimseyen herkese kapısını açan bir bilgenin öğrencileriyle olan iletişimine şahit oluyoruz kitabı okurken. Fikirlerin asla ölmeyeceğini, dallanıp budaklanacağını da Konfüçyüs öğretisinden öğrenmiş oluyoruz. Hem bir kurtarıcı, hem bir savaşçı hem de bir bilge. Üstelik hiç kan dökmeden ve hiç savaşmadan. Bilgiyle, nezaketle...
145 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hiç zorlanmadan okuyabileceğiniz Konfüçyüs öğretilerinden oluşan bir eser. Zaten benim elimdeki MEB Yayınlarının 1989 basımlı Dünya Edebiyatı Klasikleri serisinden idi. Yeni basımları mevcut sanırım. Oldukça akıcı bir üslup ile aslında çoğumuzun hayatında uygulayabileceği ahlak ve erdem unsurlarını bize hatırlatıyor. Tavsiye ederim doğrusu.
107 syf.
·4 günde·9/10
"Ustad dedi ki, Eğer halk kanunlarla yönetilir ve cezalarla yola getirilmek istenirse, onlar kendilerini cezalardan kurtarmaya çalışacaklar, fakat hiç utanç duymayacaklardır. Eğer onlar erdemle yönetilir ve eğitimle yola getirilmek istenirse, utanç duyacaklar ve böylece iyi olmaya çalışacaklardır."
155 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Amanın üstad dedikodu mu yapıyor !
Örneğin;
Beşinci Bölüm
XVII - Üstat dedi ki: "Tsang Wen, evinde büyük bir kaplumbağa saklıyor. Onun için bir sığınak yaptı. Bunun sütunlarının başlıklarına dağ ve kirişlerinin üzerine de kamış resimleri çizdirtti. Bu ne akılsızca bir şey!"

Siyaset, müzik, insan olma, eğitim konularında ayrıca olaylar ya da kişiler hakkında ustanın tespit, gözlem ve söylemleriyle dolu okuması keyifli bir kitaptı.

Not: Kendimi tutmasam az daha tüm kitabı alıntı olarak paylaşacaktım :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhaddere Özerdim

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.