Muhammed Revvas

Muhammed Revvas

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
287
Gösterim
Adı:
Muhammed Revvas
Tam adı:
Prof. Dr. Muhammed Revvas
Unvan:
Yazar
“Hz. Peygamber kendi adına üç şeyden kaçınırdı:
1- Münakaşa ve ağız dalaşı,
2- Lüzumundan fazla söz söylemek,
3- Kendisini ilgilendirmeyen işlerle uğraşmak.
Başkaları adına da üç şeye dikkat ederdi:
1- Kimseyi yıkıcı manada tenkid etmezdi,
2- Kimseye hakaret etmezdi,
3- Başkalarının sırlarını öğrenmek istemezdi.”
“Peygamberimizin amcası Ebu Talip ona risaletinden vazgeçmeyi tavsiye ettiği zaman Hz. Peygamber: “ Amca , yalnız kalacağımı düşünme! Hakikat yalnız kalmaz. Bir gün gelir Araplar da Arap olmayanlar da onu kabul ederler, onun etrafında birleşirler.” demiştir. “
“Hz. Aişe Hz. Peygamber hakkında şu sözleri söylüyor:
“Resulullah hiç kimseyi azarlamazdı.
Kendisine kötülük edenlere kötülükle karşılık vermezdi.
Kendisine yapılan fenalıklara önem vermez, onları yapanları affederdi.
Bir kimse hakkında iki şıktan birini tercih etmek durumunda kaldığı zaman, günaha düşmemek şartıyla en merhametli şıkkı tercih ederdi.
Hz. Peygamber, şahsına yapılan bir kötülüğün intikamını almazdı. Ama ilahi emirlere karşı gelen kimseyi hakettiği cezaya çarptırırdı.( Buhari )”
“Rabbim! Sana hamd ederim. Göklerin ve yerin nuru sensin. Sana hamd ederim. Yerlerin ve göklerin varlık sebebi sensin. Sana hamd ederim. Yerlerin ve göklerin Rabbi sensin. Sen ki Hak’sın, vaadin hak, sözün haktır, sana ulaşmamız haktır, Cennet hak, Cehennem haktır, kıyamet haktır. Rabbim sana teslim oldum. Sana iman ettim, teveklülüm sanadır. Sana sığınıyorum, sana güvenerek mücadele ediyorum, senin hükmüne boyun eğmişim, gelmiş geçmiş, gizli aşikar kusurlarımı affet. Rabbim sensin, senden başka ilah yoktur. (Müslim).”
“ Medine’de ikinci Cuma namazında Hz. Peygamber şu hutbeyi irad etmiştir:

Hamd Allah’a mahsustur. Ona hamd ederiz. O’ndan yardım dileriz. Nefislerimizin şerrinden, amellerimizin fenalığından Allah’a sığınırız. Allah’ın yola getirdiği kişiyi kimse sapıtamaz, hidayetten mahrum ettiği kişiyi de kimse yola getiremez. Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ederim. Allah birdir ve ortağı yoktur. Sözün en güzeli Allah’ın kitabıdır. Kalbini Allah’ın sözüyle süsleyene, küfürden sonra Müslümanlığa girene, Allah’ın sözlerini insanların sözlerine tercih edene ne mutlu! Sözün en düzgünü ve en güzeli O’nun sözüdür.
Allah’ın sevdiğini seviniz. Bütün kalbinizle Allah için seviniz. Allah’ın kelamından, onu anmaktan bıkmayınız. Allah’ın sözüne karşı yürekleriniz katılaşmasın. Allah’tan nasıl korkmanız gerekiyorsa öyle korkunuz. Ağızlarınızla söylediğiniz güzel sözleri Allah’ın katında onaylayınız. Birbirinizi Allah için seviniz. Allah verilen sözlerin yerine getirilmemesinden hoşlanmaz. Hepinize Allah’ın selam ve rahmetini dilerim.”
317 syf.
·18 günde·Beğendi·Puan vermedi
Resulullah saw , ramazanın son on gününde gecelerini ibadetle geçirir , hanımlarından uzaklaşır ve ev halkını namaz için uyandırırdı ... (Ebu Davud)

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Revvas
Tam adı:
Prof. Dr. Muhammed Revvas
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.