Mühendis Faik

Mühendis Faik

Yazar
7.1/10
8 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
264
Gösterim
Adı:
Mühendis Faik
Unvan:
Yazar
Biz, Rio de Jenario limanına gelen ilk Osmanlı gemisiydik. Brezilya tarih kitaplarında Osmanlılar hakkında, "Son derece cesur ve kahraman olmakla birlikte yamyamdırlar!" gibi bilgiler yazılıydı. Hakkımızda bu kitaplarda okuduklarından başka bir bilgiye sahip olmayan Brezilya halkı, biz limana girince, sahile üşüştüler. Sonra da kayıklara binerek akın akın gemimizi ziyarete geldiler. Ama daha önce deniz kuvvetleri komutanlığınca görevlendirilen bir deniz subayı, sorduğu sorularla yamyam olup olmadığımızı araştırdı.
80 syf.
·Beğendi·6/10
Kitabı okumamla beraber bazı yeni kelimeler öğrenmiş oldum, firkateyn, korvet gibi, Normalde bu tarz kitaplara okumamama rağmen ve bu tarz yazıları da pek sevmememe rağmen gayet akıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim, kitapda her başlığa küçük küçük bolumler verilmiş bu sayede okuyucu da sıkılmamis oluyor.
80 syf.
·7/10
Kitap, 19. yy'ın ikinci yarısında İstanbul'dan Basra'ya hareket eden iki Osmanlı savaş gemisinin maceralı seyahatini oldukça kısa bir biçimde kaleme almış olan Osmanlı Subayı Mühendis Faik'e ait. Eser, söz konusu yolculuğun devasa boyutuna göre oldukça kısa. Bu anlamda, içerik olarak Batı'daki zengin içerikli seyahatname örnekleri ile karıştırılmamalı. Fakat yine de Brezilya'ya kadar uzanan bu maceralı yolculukta gelişen ilgi çekici hadiseler, okunmaya değer.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mühendis Faik
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.