Muhit Dergi

Muhit Dergi

YazarDergi
8.8/10
76 Kişi
·
269
Okunma
·
143
Beğeni
·
1758
Gösterim
Adı:
Muhit Dergi
Unvan:
Aylık Edebiyat ve Fikir Dergisi
Doğum:
Ocak 2020
Genel Yayın Yönetmeni: İbrahim Tenekeci
Yayın Danışmanı: Mustafa Akar
Editör: Soner Karakuş
Bana biraz şiir kat çokça aşk azcık sabır
Ki bileyim anlamak bir yalnızlığa varmaktır
Anlayanlar hep ıssız anlamayanlarsa hep bedbaht
Bana sabır bana aşk bana biraz şiir kat
-Atakan Yavuz
Namazın insanı kılması, kılabilmesi, beşeriyetten alıp insana dönüştürmesi, yeni bir kimlik vermesi için öncelikle insanın namazı kılması lazım...
Bir ölünün ardından yas tutmak,hayattaki birinin yasını tutmaktan daha kolaydır.

Aşkta gitmek ile ölmek arasında çok fark yoksa.....
İnsan öğrendikçe bilmedikleri çoğalan dünyadan korkuyor. Varlıkların ve olayların doğasını tam olarak anlayamıyor çünkü. Anladığını sandığı şeyler bile ağır geliyor bünyesine. Üstelik her şey akıcı, değişken ve belirsiz. İnsan ömrü yetmiyor dünyayı keşfetmeye.
Tarih boyunca Türk boyları Haçlı seferleri'nden daha fazla hep kendi içlerindeki çatışma sebebiyle zayıflamış ama her seferinde bir kurucu devlet olarak dirilmiş. Hep kendi ile boğuşuyor ama bir yandan da kendini kuruyor TÜRK! Kendi kendini yıkıyor, yapıyor.
Şair "Biz büyüdük ve kirlendi dünya" diyor ya, biz büyüdükçe ve konvansiyonel ahlak anlayışına uyum sağladıkça, bazen vicdan ve iyilikten uzaklaşabiliyoruz.
Cemil Meriç'in "iyilik eden mükâfat bekliyorsa tefecidir" sözü ne kadar derin bir hakikate işaret ediyor.
MarcusAurelius'un "birisine iyilik etmişsen, daha fazla ne istiyorsun? Doğan'a uygun davranmış olmak yeterli değil mi senin için? Yaptığının karşılığını görmeyi mi arıyorsun daha? Gözün görmek, ayakların yürümek için ödül istemeleri gibidir bu söz.
96 syf.
İtibar'ın ekibinden, yeni bir edebiyat ve fikir dergisi; 'Muhit'

*️ Leylâ İpekçi'nin, Dergi'yi taktim ettiği ilk cümleler, sade ve içten bir tebesssümle, sizi bu yürek birliğine ortak olmaya davet ediyor. Görüşü edep, çizgisi hâlis niyet, ûslubu zarif...

* Hasan Ayçın'ın çizimleri ilk sayı için özel düşünülmüş...

https://i.imgyukle.com/2020/01/13/VGuy76.jpg

* Ömer Lekesiz; Mardin'in Dârâ' sından bir rüzgârın ıslığıyla selamlıyor sizi, yüzyıllık hikâyelerin uğuldadığı, kâh incelmiş bir yer altı suyu gibi ağır aksak, kâh coşkun bir şelale gibi ürkünç adımlarıyla insanı tasvir eden mağaralardan içinize yankılar isabet ediyor.

* Cahit Koytak'ın masrafsız bir teklifi var :) Gelin bu kez kendiniz için tebessüm edin diyor, bizler de katılıyoruz...

* Hüseyin Atlansoy'un, ihanet kapısından yüksünmeden geçenlere, bir çift sözü var, 'duymayanlar' ne bilsin...

* Nurullah Genç, yalanın kasırgasına uğrayan harabelere ve varlığın yokluğuna değinirken yara açıyor belleğinizde...

* Mustafa Muharrem'in şiiri, uzun zamandır böylesini okumadım dedirtecek kadar iyiydi... Kaç kez okudum bilmiyorum :)
......
Ve ben tam kapılıp gitmişken, gelen telefondaki dostum şöyle bir tepki verdi; "Eylül derginin kadrosu şampiyonlar ligi gibi" :) hakkı vardı ve Cahit Koytak bu an'ı da hanesine yazsındı... :)
......
* H.Salih Zengin, her geçen gün birbirimize benzediğimiz doğrudur, çoksulluğumuzla... Evlerin duvarlarına çizilen kalabalık sofralar, kaşık çatal sesleri...Hayâl bile değildi artık, bir komşu tıkırtısı kapıda, görünmedin kaç gündür masumiyeti... Olsa olsa vehimdi...

* Said Yavuz ağabeyin şiirine gelince, derin bir nefes almalı önce, çünkü besbelli son kuruşunu da vereceğiz takâtimizin, besbelli çökeceğiz dizlerimizin üstüne...Vefa ise şimdi göster, avutacaksan boşluğu şimdi...Ağlayacaksan...
Ve sana ey! Bu şiiri göğsüne katacak olan, sana 'kolaylıklar dilerim'

* Necip Tosun'un öyküsünde, yine tek cümle boşluk yoktu.Bir yapbozun bütün parçaları tamamlanınca hissettiğiniz o bir süre böyle kalsın hissi, içinizi dağıtmadan, bu yorgun ve razı, seyretme arzusu...Yine dinlediğiniz, o eski, tanıdık, güvenli şarkılardan biri...

* Sibel Eraslan'ın naif anlatımıyla akıp giden bir öykü, yaşanmışlık hissi uyandıran...

* Güray Süngü'nün 'Dip' öyküsünde, yine o eğlenceli ve akıcı ûslubun, bize gösterdiği hâkikât, hergün daha gözünü açmadan şuurunu gündeme açan yığınların, trajik, trajik ve yine trajik cinneti üzerineydi...Çok başarılı buldum ve hattâ neredeyse zihinsel bir göç yaşadım :) Hele 216. sayfa, dehşete düşürdü beni :)

* Erol Göka, Modernizmin insan psikolojisine etkilerini inceleyen makalesinde, özgürlüğün ve insan haysiyetinin birbiriyle olan girift ilişkisini, ilmi bir zaviyeden değerlendiriyor.
Lütfü Sunar'ın ve İbrahim Kalın'ın eserleri ve tespitleri üzerine düşüncelerini dile getiren Erol Hoca'nın, Kalın'ın eserinden aktardığı şu tespit çok dikkat çekici;

"Hümanizmin temel sapması, modern özneyi, herşeyin altında yatan cevher olarak kurgulamasıdır."
Ayrıca Erol Göka'nın makalesinde,
"İslam güzel ahlâktır." Hadisini derinden kavramak mümkün...

* Saadettin Acar'ın Ahmet Kekeç röportajı; özellikle roman okurlarının ilgisini çekecektir...

* Azalan insan ilişkilerine, zayıflayan komşuluk bağlarının ve yalnızlığı alkışlayan kent yaşantısının neden olduğu âşikâr, Kemâl Sayar bütün bunları nasıl aşacağımızla ilgili etkili çözüm yolları öneriyor.

* Suavi Kemâl Yazgıç'ın kaleminden 'Tamgalar' tahlilini ve Süleyman Çobanoğlu'nun şiirini okumak isterseniz, Muhit'e uğrayın :)

Esasen söylenecek çok şey var, fakât hevesinizi incitmek istemem...

Derginin iç tasarımını da çok başarılı buldum...

Son sözüm, "edebiyata yeni isimler kazandırmak niyetindeyiz" diyen, İbrahim Tenekeci'ye; yolunuz açık olsun.

Keyifli okumalar...

Derin saygımla...
96 syf.
·9 günde·6/10
Muhit; yeni dergi, yeni istikamet. İlk sayı, ilk heyecan. Beğendim mi? Yani. Sayılır. Abdullah Harmancı, Güray Süngü, Kemal Sayar gibi yazarların kalemi çok iyi ama kalan sayfaların da vasatın bir tık üstü diyebilirim. İbrahim Tenekeci üstadın ne yazdığını zaten merak ediyoruz o ayrı. Şiirler de güzel. Yani bu muhitte eğleşebiliriz. Daha çok öykü olabilir zannımca.
104 syf.
·Beğendi·8/10
Kâğıt, kalem ve mürekkep, dünyaya anlam katmaya, hayatımızı güzelleştirmeye devam ediyor.."

Bu ayki sayısında böyle başlıyor Muhit ve sayfaları çevirdikce sözün hikmetini anladım ve tekrar kalemin varlığına şükrettim. Derdi, aşkı, acıyı konuşmayı hüznü bile kalemin anlatması ne hoş insanın dünyadaki başka bir dili şairin gücü.. Bu sayida yalnizligin cok iyi islendigini gördüm.

Yorgun yanlızlıklar kalmıştır
Sana arkadaşlardan.(s.12)

Bu sayıyı sevdim açıkçası araya tiyatro sinema kronolojik olarak tarihleriyle verilmesi de çok iyi olmuş İstanbulda yaşayanlar için iyi bir fırsat .Dergi içinde yazılar içinde Erol Gökaya ait kalbin anlatıldığı kısmı çok sevdim.şöyle geçiyor;

Kimileri için "Kalb" hem vücutta bir organ hem bu bağlantının yeriydi; kimileri içinse maddi ve manevi olmak üzere iki ayrı kalb vardı. Modern zihniyet tüm bunları silerek sadece beynimizi düşünce organı yaptı, kalbi ise mekanik bir kan pompalayıcıya indirgedi(s.46)

Kalbe niye böylesine yüksek anlamlar atfedildiğini araştırmaya kalktığımızda, karşımıza “kalbin tarihi” diyebileceğimiz devasa bir olgu çıkıyor. Bu olguyu dikkatlice incelediğimizde bugün “kalb” sözüne verdiğimiz anlamların çok eski zamanların bakiyesi olduğu daha iyi anlaşılıyor.(s.44)

Ayrıca Kemal hocanın maneviyat ve modern hayatla ilgili yazdıkları önemli okunması gerekiyor.Mutluluk,ölüm,hüzün,merhamet,insanlik,yalnızlık konuları güzel irdelenmiş akıcı olmuş.

Dergi içinde Ayşegül genç ait "Arifin gölgesindeki karıncalar"öyküsü yine oldukça güzel ve farklı.Ayrica Turan koça ait "islam estetiği" yazısı da okunmalı.

Ve yine derginin başların da bugünkü Durumumuza dair sitem zikrediliyor. muslumanligimiz ve gafletimiz moderniteye dalmamiz açısından okurken bu kısımlar düşündürdü .Çözüm önerileri sunulmuş bunlara yönelik çalışmalarımız fikirlerimiz olmalı.Derginin yine en güzel tarafı 28 şubat sürecine de az çok değişmesidir.

"Türkiye bir yüz yılı kaybetti. Bir yüz yılı daha kaybetmeye tahammülü var mı bilemem.
Beka, sekiz şeritli yollarda, hızlı giden trenlerde değil, insanın acısını dindirecek, yarasına merhem olacak, onun Allah’la buluşmasını engelleyen engelleri ortadan kaldıracak sanat,edebiyat ve kültür çalışmalarındadır.(s.4)

"Söz gelimi adam camiden çıkar "kahrolsun şeriat" sloganı atar."(s.3)

Müslüman çelişen değil dengeyi sağlayan olmalı zira islam denge dinidir ondan gerek fiil söz ve yazımız sahi hayra yönelik Allah rızası için olmalı nimet kötü kullanılmamalı.

Dergi içindeki şiirlerde çok hoş ibrahim hocanın yine sihirli kalemi ayni sekilde okunmalı.Her söz kalbe işliyor.

Muhit, eski ile yeninin, dün ile bugünün buluşma adresi olacaktır.
( •İbrahim Tenekeci )
dediği gibi derginin her sayfasında bunu görürsünüz.

Mustafa Akarın güzel şiirlerinde yalnızlığı insanın iç alemini iyi anlatiyor;

Haklı olmak belki de bir çâresizlik biçimidir
Bizim buralarda
Söndür ışıkları yahut yak
Etmez fark
Olacaklar nasılsa oldu
Yazıldı alın yazın
Kendi kaleminle

Haklısın ve yanıldın
Şimdi sana taptaze teselliler
Dumanı üstünde
Nefretler gerekecek
Hazır mısın

Yorgun yalnızlıklar kalmıştır
Sana arkadaşlardan.

|Mustafa Akar

Muhitin yine en sevdiğim yönü nasihatlerin olması;

"Az umutlanmayı,az beklemeyi,az istemeyi,arzulara gem vurmayı öğrenmemiz lazım.
Başkasının iradesine bel bağlamak,ondan medet ummak,ekseriyetle mutsuzluğa giden en kestirme güzergahtır,velev ki bu insanlar sevdiklerimiz,yakınlarımız dahi olsalar."(51)

Bu sayıyı beğendim tavsiye ediyorum..

Iyi okumalar dilerim..
250 syf.
·18 günde·Beğendi·7/10
Dergiyi Mustafa Akar tarafından Twitter'dan öğrenmiştim. Heyecanlandım. Alıp okuduğumda, büyük emek verildiği ilk göze çarpan ayrıntı..İnce ince işlenmiş. Yazılar seçilmiş, yerleri planlanmış. Zaten derginin başında İbrahim Tenekeci gibi bir üstat bulunuyor. Beni bu sayıda etkileyen yazılar; Necip Tosun'un kaleminden çıkan öykü harikaydı. Öte yandan ARİF AY, NURULLAH GENÇ, MUSTAFA RUHİ ŞİRİN, MURAT GÜZEL, SALİH SEZGİN, SAİD YAVUZ, GÜVEN ADIGÜZEL, MUSTAFA AKAR, CENGİZHAN KONUŞ, YUNUS EMRE GÜNEŞ, TUBA KAPLAN, ERVANUR ERDOĞAN... Emeklerinize sağlık..
250 syf.
·Puan vermedi
Beni alıp eski yaşantılarda yaşatan bir dergi.Her cümleye kendimi eklemek,her sözde kendime rastlamak, noktasına ve virgülüne kadar okumak,anlam çıkarmak ve göğü çeker gibi içine derin derin sineye çekmek çok keyifliydi.Heyecanla bekliyorum bir sonraki sayıyı:)
250 syf.
·11 günde·Puan vermedi
İbrahim Tenekeci gibi güçlü kalemlerden çıkan ilk sayı ve ilk heyecan.

Muhit..

Bizi buluşturan dillerin evi.
İnce ince ele alınan, özenle hazırlanan özellikle öykülerini keyifle okuduğum, şiirlerin de kendimi bulduğum ilk sayı hayırlı ve daim olsun..
104 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kültür - edebiyat dergisi olan Muhit'in bu sayısını birincisinden daha çok sevdim. İlk sayıya ilaveten bu sayıda ilk sayfa kapak arkasına aylık düzenlenecek olan konferans, söyledi, tiyatro ve sinema gösterimlerinin kronolojik olarak yer verilmesini sevdim. İstanbul'a yaşamasamda böyle bir genel derlemenin yer alması çok güzel olmuş. İlk sayıya nazaran daha çok sevdim. Yeni kalemlerle tanışmak ve edebiyatınızdaki köklü isimlerle yapılan söyleşi ve tanıtım yazıları oldukça ilgimi çekti diyebilirim. Bazı yazı içeriklerinde katılmadığım düşünceler oldu tabi ki. Genele baktığımda oldukça önü açık ve kaliteli bir dergi olarak görüyorum. Ve tavsiye ediyorum. Şiir ve öykü severler için çok yönlü ve sesli bir kapısı var. Gönlüm istiyor ki Tuhaf, Ot, Kafa, Masa, Muhayyel, Dergah gibi bir çok dergiyi takip edebileyim. Şimdilik buradan devam edeceğim.
120 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu dergi ile ilgili Cemil Meriç'in şu cümleleri gelir aklıma" Dergi korkak, pısırık bir kelime, mecmuanın kötü bir tercümesi, mecmuada bir edep, bir asalet var. Cami ile, camia ile, cemiyetle akraba" benim için @muhitdergi de tam olarak bir mecmua, edep var edebiyat var aradan rastgele seçerek okursanız daha keyifli olur
Muhit'in bu sayısını kaçırmamanızı tavsiye ederim. Çok özel konular, çok özel yazarlar...
Her geçen gün daha iyiye gidiyor. İtibar dergisi kapandı diye üzülmüştük. Muhitle tekrar sevince gark olduk. Hayat gibi... Zahmet ardından rahmet... Üzüntü, peşisıra gelen sevinç....
Muhit kırklar dergisi ile başlayan sürecin ustalık eseri gibi duruyor. Yolu açık olsun.
250 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Sevgili İbrahim Tenekeci'nin öncülüğünde çıkarılan edebiyat dergisini severek okudum. Sanat, şiir, söyleşi ve değişik konulara üzerinden yazılar mevcut. Herkes hitap etmeyebilir ama ben şahsen okunmaya değer buldum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhit Dergi
Unvan:
Aylık Edebiyat ve Fikir Dergisi
Doğum:
Ocak 2020
Genel Yayın Yönetmeni: İbrahim Tenekeci
Yayın Danışmanı: Mustafa Akar
Editör: Soner Karakuş

Yazar istatistikleri

  • 143 okur beğendi.
  • 269 okur okudu.
  • 100 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları