Mur Lafferty

Mur Lafferty

Yazar
5.4/10
5 Kişi
·
8
Okunma
·
1
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Mur Lafferty
Unvan:
Yazar
Doğum:
25 Temmuz 1973
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
456 syf.
·Puan vermedi
Yazar kimliğinin yanı sıra yaptığı podcast programlarıyla da öne çıkan bir isim Mur Lafferty. Kendisi Geek Fu Action Grip, I Should Be Writing gibi programları uzun süreler boyunca sürdürmüş. Bunun yanı sıra Mothership Zeta adındaki kısa hikâye dergisinin yayın yönetmenliğini de yapıyor.

Peki romanları? The Shambling Guides serisi ve Solo: A Star Wars Story: Expanded Edition gibi kitapların da yazarlığını yapmış Lafferty. Anlayacağınız farklı uğraşları seven ve üretken bir kişilik. Âşikar olan bir şey var ki o da altkültür tutkusu.

Edebiyat camiasında çeşitli ödülleri kucaklamayı da başarmış. Bunların arasında John W. Campbell (En İyi Yeni Yazar, 2013), Parsec (2008) gibi başarıları bulunuyor. Altı Diriliş de boş geçmemiş, ödüllere kavuşamasa bile 2018 yılında Hugo ve Nebula’da En İyi Roman ve 2017’deyse Philip K. Dick gibi önemli ödüllere aday olmuş. Belli ki ödülleri silip süpüren N.K. Jemisin’den yer kalmamış kendisine.

Cem Altınışık

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ti-dirilis-inceleme/
456 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Öncelikle herkese ıyi okumalar
Kitaba nereden nasıl başlasam bilemiyorum bu yıl okuduğum 4 kitap var şuana kadar ve en iyisi bu kitaptı
Kısaca konudan bahsedelim kitap 2493 yılında geçiyor ve bazı bölümlerde geçmişe gidip gelişler de var artık dünya bildiğiniz dünya değildir klonlama diye bisey icat olmuştur insanlar yaşıyorlar ve ölmeye yakın bir zamanda yada vucutlarina bisey olduğunda o ana kadarki hafızalarındaki depoladiklari anılar ile daha genç bir bedene tabiri caizse transfer oluyorlar aynı bir yılan gibi deri değiştiriyorlar ve eski deri yok ediliyor bu sayede insanlar 100 lerce yıl yasiyabiliyor tabiki bu klonlama olayına karşı olanlarda var destekleyenler de bu kısa bir girizgahti kitabın ilk sayfasında gözlerini bir uzay gemisinde açan karakterlerimiz önce ne olduğunu anlamazlar ve daha sonra yerçekiminin olmadığı odada etrafta cesetlerin uçtuğunu görürler cesetlere baktıklarında ise bütün hepsinin kendi klon cesetleri olduğunu görürler hepsi öldürülmüştür gemide 6 kişilerdir ve 6 sida ölüdür ıyi ama onları kim ve neden öldürmüştür uzay gemisini kim rotadan çıkarmıştır ve niye hiçkimse birşey hatırlamıyordur
Konu bu evet özeti okurken bile kafanız karışıyor olabilir ama kitapta yazar öyle güzel anlayışlı olayı herşeyi net bir şekilde anlıyorsunuz uzayda geçen bir polisiye gizem gerilim kitabı çok güzel bir kitaptı okuduğum en iyi kitaplardan biri di her yönü ile son zamanlarin n ıyi kitaplarından biri elinizde mevcutsa düşünmeden başlayın yoksa hemen alın okuyun pişman olmazsınız
Puanım 10 / 9
456 syf.
·7/10 puan
Yıl 2493...
Ömrü uzatmak için insanların klonlandığı bir dünyadayız. Bedenleri ölünce tekrar klonlanıyorlar ve hukuken yeni bedenle tekrar hayata devam eden klonlar, eski klonu ölmese bile yok ediyorlar.

Dünya'nın yaşanabilir alanlarını kaybetmekte olmasından dolayı, zenginler güçleri yettiği için Dünya'dan ayrılmış, yaşama uygun Artemis gezegenine yerleşmişlerdir. Aynı şekilde bu amaçla yola çıkan iki bin kişi, geminin kargo bölümde uyuyarak yolculuğa başlar. Gemide ayrıca Yapay Zekâ ( IAN) ve altı kişilik mürettebat vardır. Amaçları dünyadan aldıkları insanları Artemis gezegenine götürmek.


Uyandıklarında eski klonları biri tarafından öldürülmüş ve etrafa kan sıçramış halde bulurlar. Sadece birinin klonu ölmemiş, revirde, komada. Kanlı kaplı bıçak havada süzülmekte ve cesetleri birçok bıçak yarası almış. Yapay zeka (IAN) 'daki tüm kayıtlar silinmiş halde. Klonlama bölgesinin yazılımı da silinmiş olduğundan, eğer başlarına bir şey gelir ve ölürse tekrar klonlama imkanı olmadığından hepsi ölmüş olacak. Bir daha klonlanma ihtimalleri olmayacak. Eski anılarına sahipler fakat hatırladıkları son anıları da öldürülmelerinden önceki birkaç saat. Kaptan dahil, gemide bulunan herkes şüpheli. En kötüsü de yirmi beş yıldan fazla süredir uzaydalar, rotalarından çıkmış durumdalar ve gereğinden daha az gidiyorlar. Unutulan anılar, bozuk bir Yapay Zekâ, katil kim sorusu? İçlerinden biri katil ve bunu öğrenmek için ilk hedefleri IAN'ı çevrimiçi yapmak.

Kitap ara ara ortalama 200 yıl öncesine gidip geliyor. Geri dönüşlerde karakterleri tek tek tanıyoruz. Heyecanlı bir kitap düşüncesiyle romana başladığımdan olsa gerek, bana biraz yavan geldi. Yani gerilimi tırmandırma ve merak uyandırma gibi özellikleri yoktu fakat yine de kendini okuttu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mur Lafferty
Unvan:
Yazar
Doğum:
25 Temmuz 1973

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.