Murat Akkan

Murat Akkan

Tasarımcı
0.0/10
0 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
Murat Akkan
Unvan:
Grafik Tasarımcı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
271 syf.
Kaledibi sokağı..
Bilgin Adalı..

Çocukluğumun kitabı, Anılarımın Kitabı, Dostluğun ( birkaç okul arkadaşımın bu kitapla hayatıma girmesi..) vee daha birçok anııı..
çok güzel ve herkesin okuması gereken Bi kitap bence.
Okumuş olsam bile tekrar tekrar okuyacağım sayılı kitaplardan Bi tanesi..
Sevgili Yazarımın Kalemine sağlık 10/10

Alıntı
"Keşke bir atım olsaydı"dedim
" Büyüyünce olur inşAllah" dedi halam.
Şu büyümek , her yerde bir engel gibi çıkıyordu karşıma . Alaeddin'in cini gibi bir cinim olsaydı , ne hoş olurdu . Hemen büyüyüverirdim .

"Büyünce ..." dedim halama , "İnşAllah ..."
271 syf.
·30 günde·Puan vermedi
...Arka yazısı ...
" Şimdiki çocuklar harika"da , 50-60 yıl öncesinin çocukları nasıl ? Evlerde elektriğin , musluğun çevirince akan suyun , elektronik oyuncakların , hele hele bilgisayarın bulunmadığı bir dünyada ,ne yapardı, nasıl yaşardı çocuklar ? Nasıl şeylerden oluşurdu onların dünyaları?
Kaledibi sokağı 1949-1950 yıllarında , çocuklağunu yaşarken , büyüme eylemi içinde olan bir çocuğun romanı. Onun dünyayı ,büyükleri algılayışı , kimi zaman güldürecek , kimi zaman uzun uzun düşündürecek okuyucuyu ( ben daha uzun uzun düşünemedim yaşımdan dolayı o kadar büyümedim daha )
bakmayın "gençlik romanı "diye etiketlendiğine . 9'dan 99'a her yaştan okurun büyük bir keyifle okuyacağı bir roman Kaledibi Sokağı ...
Gerçek bir başyapıt ...
271 syf.
Kaledibi Sokağı Bilgin Adalı'nın çocukluğunu yazıya döktüğü eserdir. Bilgin Adalı biz okuyucularını 1949’lu yıllara kendi çocukluğuna götürüyor. Babası memur olan küçük Bilginin her memur ailesinde olduğu gibi farklı farklı şehirlere gitmek zorunda kalmış ve son olarak babasının tayinini istemesi üzerine Adana’dan büyükbabası büyükannesi ve halalarının yaşadığı Antalya’ya yeni bir hayata doğru yola çıkmıştır. Antalya’da geniş bir ailede kendini bulan Bilgin akrabaları tarafından büyük ilgi ve sevgi görüyor aynı sevgiyi içinde onlara karşı besliyordu. Halasından dokuma yapmayı, babasından uçurtma yapmayı, Kaledibinde ki arkadaşlarından dostluğu öğrenen Bilgin yeni karşılaştığı olaylar karşısında büyüklerine sorular sorarak yeni bilgiler öğrenmeye aç bir çocuktur. Bilgin Adalı çocukluğunda büyüklerinden öğrendiği her şeyi kendi çocuklarına öğrettiğini anlatmakta hatta babası ile yapmış olduğu ilk uçurtmasından sonra hayatı boyunca aynı zevkle aynı heyecanla yüzlerce uçurtma yaptığından söz etmektedir. Eserde bir insanın geçirmiş olduğu çocukluk döneminin hayatının diğer dönemlerine tesir ettiğinin örneğini Bilgin Adalı üzerinden görmekteyiz. Teknolojinin çocukları esir almadığı dönemde çocukluk geçirmiş olan Bilgin Adalı kitabında günümüz çocuklarının bilgisayarlarında ülke fethetmece, adam öldürmece gibi oyunlar oynadığına değinen yazar kalbinin daima çelik çomak oynayan çocuklarla olduğunu vurgulamıştır. Çocuk Edebiyatı ürünü kategorisine girmiş olsa dahi yetişkinlerinde okuması gereken, ilk sayfasından son sayfasına kadar yüzünüzdeki tebessümün kaybolmayacağı sürükleyici bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Akkan
Unvan:
Grafik Tasarımcı

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.