Murat Çeri

Murat Çeri

Yazar
9.4/10
8 Kişi
·
26
Okunma
·
1
Beğeni
·
142
Gösterim
Adı:
Murat Çeri
Unvan:
Türk Yazar
Sâkîya camında nedir bu esrar
Kıldı bir katresi mestane beni
Şarab-ı la’linde ne keyfiyet var
Söyletir efsane efsane beni

Âşık Dertli
Ger ben ben isem nesin sen ey yar 
Ger sen sen isen neyim men-i zar.
Fuzuli

Eğer ben ben isem, söyle sevgili sen kimsin
Eğer sen sen isen, bu inleyen ben kimim...
Sevgili aşktır, aşk ise bir elmas, yani yüzlerce parçadan yüzlerce kere görülen ve ancak bir kalbe sığabilen güzellik şahikası...
Adam dedi: sen kimsin?
Gölge dedi: ben senim.
Adam dedi bu nasıl olur?
Gölge dedi: kişi iki kişi olmadan olmaz. Olursa böyle olur.
Sultan kay'sı bu derece mecnun eden leylayı görmek ister ve huzuruna çağırtır. Çağırın bakalım şu leylayı nasıl bir peri kızı ki çöllere düşürdü bir genci der. Leyla gelir, bakar ki Leyla kara kuru öyle aman aman güzelliği olmayan bir kız. Mecnunu bulun getirin der sultan onun görüp de bizim göremediğimiz neydi bu leyla da. Mecnun gelir sorar sultan. Senin bu leyla leyla diye çöllere düştüğün kız kara kuru birşey ne buldun bunda da mecnun oldun.
Mecnun içini yakan ateşten bir tutam dudağına götürüp ah çeker ve der ki:" siz onu birde benim gözümle görün" bu cevabı duyan şairin diline şu satırlar dökülür

Leyla bir kara çalı bakacak göz kalmadı
Mecnun gözüyle gördük diyecek söz kalmadı.
120 syf.
·1 günde·10/10
Tarifini yapmaya çalıştığınız her duygunun içinde bulunan his onu anlatılmaz kılar.
Belkide anlatmayı en çok imkansız kılan duygunun adı AŞK 'dır.
Aşkı anlatmak için eline her kalemi alanın söylediği tek söz "Biz anlatmaya başladıktan sonra Kalem bitti sözler bitmedi."peki anlatmakla anlaşılacak bir duygumudur bu aşk?
Yaşamadan söze gelip tarifi verilecek bir duygumudur aşk.
Hocanın biri camide Sevgi ve İlahi aşk ile ilgili vaaz verirken,cemaatten biri kalkar ayağa kalkar ve hocam der ben eşeğimi kaybettim burada bu kadar insan toplanmışken illaki biri görmüştür sen bi söylesende gören varsa yerini söylese. Hoca sohbetinin bu gereksiz konu için kesildiğine bozulur ama çok da belli etmez. Tamam der sen geç şurada otur. Sohbetten sonra bakarız.
Hoca sohbetine devam eder. Sohbeti bitirir ve cemaate sorar. Ey cemaat der. Hayatında hiç aşk yaşamamış varmıdır. Soru karşısında şaşıran cematten bir süre sonra 3 parmak havaya kalkar. Ben hiç aşk yaşamadım der hiçde ne olduğunu bilmem. Bunun üzerine eşeği kaybolmuş kişiye dönen Hoca. Sen birtane eşeğini kaybettin bak Allah sana 3 eşek gönderdi. Ve Sözlerine şöyle açıklık getirir Hoca: Sevmek ve sevilmek için dünyaya gönderilen insanoğlu hala aşkı tatmamışsa ot için yaşayan eşekten ne farkı kalır...

Kalbini onun kalbine bir saatin tiktakları gibi uygun düşecek şekilde ayarlamadıkça yaa bir enstrümanın ses akordu gibi kalbini onun kalbine akort edip aynı sesi verir hale gelmedikçe "Muradım odur,onun muradı muradımdır" demek ne kadar doğrudur.
Zor olduğu kadar yaşamasıda bir o kadar Mutluluk veren duygununun adıdır. Aşk dillerden dillere nesillerden nesillere aktarıldı hep. Padişahlar gibi savaş kazanmadılar, kanda akıtmadılar ama aşk adına dillerden de düşmediler çünkü onların savaşları kalplerine ezelden verilmişti. Galibi olmayan bu savaşın mağlubuda olmayacaktı.
Aşk, ne kazanan aradı ne kaybeden, sorsalar şimdi dünyada leylasına kavuşamayan mecnuna en çok kendi kazanmıştır. Çünkü ona leylaya aşkı yüzünden mecnun denildiğinin sevinciyle bile sevinmiştir. Aşk nedir diye sorduklarına feda etmektir derler. Canından geçip canını benlikten geçip varlığını feda edebilmenin adıdır aşk.

Gelelim kitabın içeriğine. Kitabın ismi Aşktandır bu sadece kitapa isim vermek için değil de Dünyanın aşktan nasıl geçtiğini anlatan en güzel sözlerin en özenle seçilmiş hali diyebiliriz. Eğer bu dünyada birşeyden bahsediyorsanız başına AŞKTANDIR koyarsanız işte ozaman o his duygu sizden bir parça haline gelir. Leyla ile Mecnunun,Yavuz Sultan Selimine cariyenin aşkı ve hayatta Mem ile zin en az Leyla ve mecnun kadar dillenmiş aşklarını anlatan kitap. Bu kitabı en güzel kılan tarafı Divan edebiyatı ile süslenmiş olması kitaba daha ayrı bir hava katmış. Son darbeyi yapmak sözcüğünü iyi değerlendiren yazar son sayfalarında Aşkın en büyüklerinden tabir edeceğimiz Mevlana ve Şemsin aşklarından bahsetmesi, aşkın en güzel halini de gözler önüne koymuş oldu...

Adam dedi: Sevmek nedir?
Gölge : Emektir, Vazgeçmektir.
Adam dedi: en çok sevdiğim kimdir ?
Gölge dedi: En çok çaba sarf ettiğin, onun için başkalarından ve başka şeylerden vazgeçtiğindir.
Adam dedi: Sevdiğimii nasıl anlarım?
Gölge Dedi: Toprağında tırnak izin, yolunda ayak iziin olur.Hava gibi istemeden içine çeker,nefes gibi bilmeden verirsin ?
Adam dedi: Ya Aşk nedir?
Oda kitabın içinde...
İyi okumalar.
120 syf.
·Puan vermedi
Kitabın kendine has bir güzelliği var. Aşk çok güzel anlatılmış. Çok tanınmamış bir kitap. Bende bilmeden tanımadan okumaya başladım hatta yine sıkılacağımı düşünüyordum ama öyle olmadı. Baya etkiledi beni. Tavsiye ederim okuyun bence :)
120 syf.
·Beğendi
Muazzam anlatım...aşk üzerine derin manalar yüklenmiş.baya etkilendim hele ki en son kısım beni cok şaşırttı.okunması okutturulması gereken başucu kitabı..
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bazı kitaplar vardi okuyup geçemezsiniz. Tadı kalır kalbinizde, yutkunup onu tekrar tekrar okumak isteriz. Sıradan bir aşk hikayesi sanmayın, Yazar zoru başarmış Aşk-ı yazmış
120 syf.
·Puan vermedi
gerçek aşk üzerine yazılmış (ki herkese göre aşkın anlamı değişir) size farsça şiirleri hatırlatan ve yavaş yavaş ey eşk dedirten bir eser. Aslolan leylanın anlatıldığı bir aşk.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Çeri
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.