Murat Erdem

Murat Erdem

Çevirmen
8.5/10
35 Kişi
·
88
Okunma
·
2
Beğeni
·
107
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
625 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Karen Armstrong'tan müthiş bilgiler içeren bir kitap daha. Armstrong bu kitabında, üç semavi din olan Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlıkta ki mezhepler ve köktendincilik üzerine oldukça geniş bilgiler veriyor.

İtiraf etmeliyim ki, bu kitabı okumadan önce Yahudilikte de mezheplerin olduğu konusunda hiç bir bilgim yoktu. Nedense sadece İslamiyet ve Hristiyanlıkta mezhepler var olarak biliyordum. Ayrıca köktendinciliğin ise çevremizde gelişen terör olaylarından esinlenerek veya hep İslami odaklı olduğu bize empoze edildiğinden dolayı, diğer dinlerde böyle bir aşırılığın olduğunu kesinlikle tahmin etmiyordum.

Oysa her üç dinde de, birbirini can düşmanı olarak gören mezheplerin ve tarikatların mevcut olduğunu, ayrıca her üç dininde azımsanamayacak miktarda köktendinci cemaatlarının bulunduğunu ve bunların zaman zaman yaptıkları eylemlerle insanlara büyük zararlar verdiklerini bu kitap bize ayrıntılı olarak anlatıyor.

Yüzyıllardır süren dinler arası veya aynı dinin mezhepleri arasındaki çatışmaların konu olarak anlatıldığı kitap oldukça akıcı bir dille yazılmış. Zaman zaman, özellikle
öne çıkan mezhep ve tarikat önde gelenlerinin fikirlerinin açıklanması bölümlerinde, biraz karışıklıklar ve sıkıcılık olsa da , genelde gayet kolay okunan bir kitap özelliği taşımaktadır.
Kitapta, tabii ki eleştirilecek bazı eksiklikler de mevcut. Uzak ve yakın tarih boyunca gelişen bu kadar çok olay anlatılırken, çok önem taşıyan iki büyük olayın anlatılmamış olmasını ben büyük eksiklik olarak değerlendiriyorum.

Bunlardan birincisi Haçlı Seferleri. Bu konuda sadece arada bir kaç cümle edilerek geçiliyor. Bunu belki de yazar tamamen ayrı bir kitap halinde hazırlamayı düşünmüş olabilir diye tahmin ediyorum. Ama yine de bu kitapta biraz daha geniş olarak ele alabilirdi diye düşünüyorum.

İkincisi ise, yazar Ortadoğudaki çatışmaları geniş bir şekilde anlatırken nedense 1982 yılı eylül ayının bir pazar sabahında, Yahudi komutanların izniyle, Hristiyan Falanjistlerin Sabra ve Şatilla kamplarına girerek burada yaşayan kadın,erkek,yaşlı ve çocuklarda dahil yaklaşık 3 bin Filistinli Müslümanı katletmelerinden hiç bahsetmiyor. Tarihin en büyük ve en acı katliamlarından biri olan bu olayın bu kitapta bahsedilmemesi bence kitabın en büyük eksikliği.

Yukarıda bahsettiğim eksiklikler dışında kitap üç semavi din konusunda çok aydınlatıcı ansiklopedik bilgiler içeren muhteşem bir kitap. Ben kitabı, özellikle bu konulara eğilimli olan kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap olarak değerlendiriyorum.
625 syf.
·Beğendi
Kitap 3 semavi dindeki köktendinciliğin nelere maşa olduğunu neden çıktığını ve nasıl beslendiğini anlatıyor. Ortak özellik savaşı kim çıkarırsa çıkarsın tanrı için olduğunu savunması. Radikal grupların çıkış noktalarını ve zaman içerisinde neler yaşadıklarından bahseden güzel bir kitap. Armstrongun bir kaç kitabını daha okumuştum. Bu da çok güzeldi. Katolik klisesinde yıllarca rahibelik eğitimi aldıktan sonra hristiyanlık hakkında bu kadar özeleştiri yapması takdire şayan. Müslümanlıkta, Musevilikte ve Hristiyanlıktaki mezheplerin çıkması ve dönem dönem devlet başkanlarının takındığı tavırdan da bahsetmiş. Seküler kelimesini çokça duyacaksınız. Kelime anlamı olarak laiklik kelimesinin anlamına yakın. Alfa yayınlarından çıkmasıysa ayrıca güzel olmuş bu yayından ne kadar kitap okuduysam teknik anlamda Hasan Ali Yücel Serisinde olduğum gibi memnun kaldım. Bundan sonra başka tür okuyup ardından Tanrı Savunusu kitabını okuyacağım. Ben çok beğendim umarım siz de beğenirsiniz.
Tugay TURAN
Tugay TURAN Uzayda Bir Yıl Bir Ömür Boyu Keşif: Endurance'yi inceledi.
264 syf.
·10/10 puan
Maceraya meraklısınız ve güzel vakit geçirmek isterseniz. Israrla tavsiye edilir. Uzaya meraklı ve oradaki hayatı en ince ayrıntısına kadar anlatan bir kitap. Oksijenin değerini bilelim.
%67 (175/264)
·4/10 puan
Dostlar bu kitap 2012 yılında uzaya 1 yıllık göreve çıkan amerikalı astronotun yaşamını anlatıyor ve uzayı insan vücudu üzerindeki etkisindende bahsediyor... ilk izlenimlerim bu şekilde.... bu arada kitap 460 sayfa
625 syf.
·10/10 puan
Köktendinciliğin tarihi serüvenini, muhtevasını ve ortaya çıkma sebeplerini örnekler üzerinden anlatarak olayı daha iyi anlamamıza yardımcı olan mükemmel bir kitap.
İlahiyat alanında okuma yapan her kişinin hemen başlaması ve bitirmesi gereken bir kitap olduğu düşüncesindeyim.
625 syf.
·1/10 puan
Son yıllarda tüm dünyanın ortak bir sorunu olan aşırı dinciliğin -bağlı terör eylemlerinin- altındaki nedenleri anlama iddiasındaki kitap suçu modernizme atıp dincilerle empati yapmayı öneren bir ana fikir üzerine filizlenen fiyasko önermelerden ibaret
462 syf.
Astronomi, uzay ve bilim ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap.

Uluslararası Uzay İstasyonunda işlerin nasıl yürüdüğünü birinci ağızdan dinliyoruz. Anlatım gayet akıcı ve sürükleyici.
625 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Bu olağanüstü kitabın önemi geniş kapsamlı görüşleri kadar ayrıntılarında yatmakta... Köktendincilik zorla kontrol altına alınamaz. Eğer yenilgiye uğratılmak isteniyorsa öncelik anlaşılmak zorunda."

-Philip Ziegler, Daily Telegraph

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 88 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 230 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.