Murat Gül

Murat Gül

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Murat Gül
Unvan:
İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitap kabaca üç farklı bölüme ayrılmış: osmanlı, cumhuriyet ve cumhuriyet(tek parti) sonrası dönem. İlk iki bölüm, kitabın gayesi nedeniyle görece kısa fakat bağlam için yeterli uzunlukta ve anlaşılır. Keşke üçüncü bölümün bazı kısımları da bu niteliğe sahip olsaydı.

Yazar, dinlediğim bir konuşmasında, doktora tezi olarak tasarladığı konunun zaman bakımından bu kadar genişlemesinin sebebini, doğru kabul ettiği temel kaynaklarda bazı gerçeği yansıtmayan bilgileri fark etmesi olarak açıklıyor.

Siyasi gündemin ön planda olduğu kitapta objektiflik çizgisine yakın durulmaya çalışılmış. Örneğin: Menderes döneminde gerçekleştirilen değişimlerde, daha öncesindeki (Henry Prost gibi) çalışmalardan pek de farklı olmadığını ve Menderes zamanında ekonomik rahatlık dolayısıyla bu işlerin yapıldığı bahsediliyor.

Kitabın resimlerle(planlar haricinde) desteklenmesi sıkıcılık düzeyini (zaten yüksek değildi) aşağıya çekmiş. Özellikle Barbaros Bulvarı’nı veya Eminönü’yü o halde görmek, kısa süreli bir şaşkınlık yaratmadı değil. (Bkz. Barbaros Bulvarı - 1960’lar: https://hizliresim.com/LlPEnG)

Genel olarak bahsetmek gerekirse, kitap anlaşılır bir dile sahip ve İstanbul hakkında bir şeyler öğrenmeniz muhtemel.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Gül
Unvan:
İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.