Mustafa Başpınar

Mustafa Başpınar

8.0/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
283
Gösterim
Adı:
Mustafa Başpınar
Unvan:
Yazar
Okudum Hicran'ın mektubunu 'Bir gün menekşelerim,sana verdiğim menekşeyle aynı çatı altında buluşurlar umarım'' diye bitirmişti mektubunu
İçinde yüzünüzde hüzünlü bir gülümse olmasını sağlayan çok güzel bir kitap.zaten kitabı başlamanızla bitirmeniz bir olacaktır.içindeki hikayeler sizi bazen bir kitapçıya bazen de bi evin dram dolu sahnesine konuk ediyor.beni en çok etkileyen ''yaralarınız iyileşti mi?''hikayesi oldu.hikaye kitaplarında anlatılacak çok bir şey olmaz genellikle o yüzden çok şey yazamıyacağım ama kitabı ilk fırsatta okumanızı isterim.keyifli okumalar
Açıkçası Mustafa Başpınar ve hikâyelerini daha önce hiç duymamıştım. Daha önce de bahsettiğim gibi uzun süredir hikâye kitabı okumuyordum. Mustafa Kutlu’nun kitaplarından alırken bu kitabı da almıştım. Kitap hakkında hiçbir bilgim yoktu, sürpriz olacaktı her şey benim için. Kitabın ismini ilk gördüğümde anne sevgisinden bahseden ‘’benim annem güzel annem’’ tarzı bir kitap sanmıştım. Ön yargı işte. Oysa her şey bambaşkaymış. Kitap 96 sayfadan oluşuyor ve içerisinde 8 tane hikâye var. Bu hikâyeler beklediğimin dışındaydı, çok şaşırmıştım. Çok farklı ve heyecanlı bir okuma oldu benim için. Çok sevdim, hemencecik bitti. Beni en çok etkileyen son hikâye oldu.

Hikâyelerin isimleri ve nacizane yorumlarım şöyle:
İlk üç hikâye ‘’Annemin Gözleri’’ , ‘’Bir Şey Gelip Şurama Oturdu’’ , ‘’Düşünde Olmasın’’ aynı kahraman tarafından anlatılıyor. Bu kahramanın yaşadığı birbiriyle bağlantılı üç hikâyeyi okurken hissettiğim duygular şöyle idi: Hüzün, Sinir, Yalnızlık, Acıma… Çok sevdim ve bu duyguları yaşadım sık sık.

Dördüncü hikâyenin adı ‘’Talihsiz Yolculuk’’. Bu hikâyenin ana kahramanı bir kitap ve hikâye bir hitap tarafından anlatılıyor. Kitabın talihsiz yolculuğunu çok sevdim, okurken bir kitap gibi hissettim. Bir kitap nasıl hissederdi? Bunu daha önce hiç düşünmemiştim.

Beşinci hikâye ‘’Sabriye’nin Kerameti’’. Bu hikâyeyi de çok sevdim ve çok güldüm okurken. Unutulmayanlar arasına girdi bile.

Altıncı hikâye ‘’Problem Yok’’. Bir öğretmenin seçim görevi üstlenmesiyle yaşadığı uzun yolculuk anlatılıyordu, oldukça güzeldi.

Gelelim son hikâyeye. ‘’Yaralarınız iyileşti mi?’’ kitabın bende en çok iz bırakan hikâyesi oldu. Çok ama çok sevdim. Issız bir yere atanan öğretmenin yaşamını anlatıyordu. Bir an kendimi düşündüm, bundan sonraki yaşamım nasıl olacaktı veya nereye atanacaktım, ailemden/memleketimden ayrılmanın üzerimde nasıl etkileri olabilirdi?
Hikâye öğretmenin sıkıntılarını, problemlerini ve aşkını çok güzel anlatıyordu. Hikâyenin İçinde birkaç bölümde gözlerim doldu, çok güzel göndermeler vardı. Ve sonunda kitap bitti. Ama etkisi devam ediyor.
DR'da okumak için kitap ararken buldum bu kitabı. Daha öncesinde Mustafa Başpınar'ı hiç duymamıştım ve bu okuduğum ilk kitabı.
kitabın içinde 8 adet öykü bulunuyor. İlk üç hikaye o kadar bağlayıcı bir dille anlatılmış ki kitabın tamamı bu hikaye üzerinden gidebilirmiş diye düşünüyor insan. 3.hikayenin sonu biraz eksik kalmış sanki. Annesinin hastalandığını öğrenen ve buna bizzat şahit olan yazarın sonrasında ne yaptığı, yapacağı eksik kalmış. Bir, iki bölüm daha ekleyerek sonlanabilirdi hikaye. Çünkü anneler, evlatlarının gözünde bir kahramandır, en güçlü olandır. Hiçbir evlat annesinin zayıf yanını görmek istemez.
Bundan sonrasında beni en çok etkileyen hikayelerden birisi de "Işıltılı Bir dünya" adlı hikaye oldu. Hiayenin sonunda gözyaşlarıma engel olmadım. Burada da evli genç bir çiftin 4 yıllık evliliklerinin sonunda dünyaya gelen kızının gözlerinin kör olduğunu öğrendiklerinde bitiyor hikaye.
Diğer hikayeler de tek tek okunacak, güzel hikayeler olmuş. Okunmasını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Başpınar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.