Mutlu Yetkin

Mutlu Yetkin

Çevirmen
8.7/10
38 Kişi
·
59
Okunma
·
0
Beğeni
·
33
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
480 syf.
Tanrı'nın birleştirici bilgisine kişinin kendisine sırtını dönerek, kendini hiçleyerek, benliğini kendi yetileriyle tamamen kavrayamayacağı , sınırlandıramayacağı Yaratıcı'sının içinde yok olarak ulaşabileciğini Doğu'nun mistik dinlerindeki düşünürlerin, sufi temsilcilerin ,Batı dünyasının münzevi temsilcilerinin eserlerindeki pasajlarlarla, örneklerle kolajlayarak anlatmış Huxley.

Sevginin, şefkatin, duanın, bencilikten uzak durmanın, kendini iyiliğe adamanın topluma, insanlığa katkıları ve kötülüğün, hırsın yıkıcı etkileri ve daha birçok alt başlık.

İyi okumalar.
480 syf.
·9/10
Hayatı "felsefe" olarak yaşayanlar için harika bir kitap.. Gerçek manada insanın boşluklarını doldurabilecek derecede saygıdeğer bir kitap. Sayfalarının tadına bakmanızı tavsiye ederim efenim. Saygılar.
480 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Doğu mistisizmi ve metafiziğine kıyasla, daha realist, rasyonalist ve materyalist söylemlerle yoğrulmuş Batı felsefesinin, Yunan filozoflarının öğretilerinden bunca uzaklaşmış oldukları bir dönemde böylesine girift bir felsefe ve eser çıkmış olması, kanaatimce takdire şayan. Özellikle Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'da tanımladığı kimilerine göre distopik, kimilerine ve kendisine göre de ütopik dünyaya bakış açısının ardından, "Ezeli Hikmet"in ışığı ile yıkanmış bir dimağ ile okuyucusunun karşısına bu şekilde çıkmış olması hem büyük bir cesaret, hem de korkusuz bir varoluş çığlığı olsa gerek. Kaldı ki okurken, Camus, Kafka, Dostoyevski vb. pek çok varoluşçu yazarın, bilinçli veya bilinç dışı bir şekilde Kadim Felsefenin alt metinlerini oluşturduğunu fark ettirmesi sebebiyle; bu felsefenin, o dönemin sadece edebi bir başkaldırısının değil, ebedi bir varoluşun başlangıcı olduğunu görebilirsiniz.
480 syf.
·9 günde·Beğendi·5/10
Cesur yeni dünya, Algı kapıları ve Ada derken Kadim Felsefeyi de büyük bir heyecanla alıp sabırsızlıkla biran önce okumak üzere kütüphaneme dahil ettim. Evet güzel ve konu ile ilgilenenlere kesinlikle tavsiye edilir. Ama ilgi alanımda olmadığından dolayı, açıkçası maalesef beklentimin çok aşağısında kaldı. Bu da içeriğinin; fizik ötesi, deney ve gözleme dayandırılmayan tasavvufi nitelikteki bilgilerden oluşmasından kaynaklanmaktadır. Tasavvufi nitelikteki birçok doğu / batı dini ve felsefi inanışı bir araya getirdiği antopoji türündeki bu eseri ile birlikte, Huxley'in inanç dünyasının da doğu felsefesine eğilim içinde olduğu söylenebilir. Son kitabı Ada'da da buna yönelik izler bulunmaktadır. Vücut kimyadır diyen (algılarımız, duygularımız, vücudumuzdaki biyokimyasal reaksiyonların sonucunda oluşur ve buna yönelik davranışlar sergileriz diyen) Huxley'in; Evrim Biyologlarından oluşan aile çevresi ve pozitivist bilime ilgisi nedeniyle açıkçası bu eğilimini kavramakta biraz zorlanmakla beraber, hayatında yaşadığı zorluklar ki -annesini genç yaşta kaybetmesi ve çocukluk döneminde körlük tehlikesi yaşaması ve gözleriyle ilgili sorunun hayatı boyunca devam etmesi- gibi nedenlerle bu şekilde bir eğilim içerisine girmesi doğal gibi görünmektedir. İnsanoğlu henüz cevabını veremediği soruların cevabını doğaüstü kaynaklarda aramaya eğilimlidir. Tarih boyunca bu hep böyle olmuştur. Çaresizliğimizde, kapana kısıldığımızda, hep bir manevi güç arayışında buluruz kendimizi. Haddime değil ama yaşadığı sıkıntılardan dolayı bu şekilde bir arayışa girmiş olabilir Huxley.

Kitapla ilgili değerlendirme yapacak olursam; açıkçası bazı kavramları anlamakta zorluk çektim, Kitap ilk bölümdeki "Sen O'sun" tanrısal ilkesi üzerine inşa edilmiş ve bu ilke üzerinden diğer kavramlar açıklanmaya çalışılmış. Ancak Sen Osun kavramını bir türlü kavrayamadım ve özümseyemedim. Dolayısıyla her geçen sayfada biraz daha zorlandım. Kitabı okuyan arkadaşlardan bu konuda yardım alabilirim.
Dediğim gibi tasavvufi konularla ilgili olan arkadaşlara tavsiye edilir.
480 syf.
·10/10
Huxley gibi bir yazardan zaten kötü bir şey beklenmezdi. Doğu ve batı felsefelerine Huxley'in eşsiz kaleminden bakmak isteyen arkadaşlarıma şiddetle tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 59 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 215 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.