Muttalip Tütüncü

Muttalip Tütüncü

Çevirmen
9.0/10
3 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Muttalip Tütüncü
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
493 syf.
·26 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tek kelimeyle: muhteşem... Yalnız baştan belirtmek gerekir ki, alıp bir çırpıda okunacak, okurken zihninizi dinlendirecek bir kitap değil. Uzun sürede bitirmemde araya başka kitap girmesi, kişisel sorunlar dışında bu durumun da etkili olduğunu söyleyebilirim. Mükemmel oluşuna, benim nezdimde en azından, ağır oluşunu da ekleyelim..
Ürdün Kralı Abdullah'ın baş aktör olarak alındığı kitapta 1921-1951 yılları arası Arap-İsrail ilişkileri ele alınıyor. Bunun Abdullah - öncesi Yahudi Ajansı, kuruluş sonrası Yahudi Devleti önceliğinde yapılması nedeniyle Abdullah'ın kişiliği bazında Arap Devletlerinin Filistin'e bakış açısı net olarak görülebiliyor. Taha Kılınç'ın dediği gibi Filistin "camii avlusuna bırakılmış bir bebektir" adeta... Dokunanın yandığı, başına bir şeyler gelmeden yaşayamadığı önemlilikte bir yere sahip olması da neden bırakıldığını izaha yeterlidir belki de.
Kral Abdullah'ın hırsı "Büyük Suriye Devleti" kurup başına geçme isteği onu asıl yönlendiren olmuştur olmasına ama bu süreçte yalnız değildir elbet. Sahipsiz Filistin halkı, en önemli sorun olan mülteciler, Arapları sattığını ileri süren isyanın eşiğine gelen halk, her biri çıkarı peşindeki Arap Devletleri, bölgede hakimiyet isteyen ama kendini de yakmak istemeyen Amerika, İngiltere, BM ve amaçları uğruna her şeyi yapabilen daimi oyuncu Siyonistler...
Peki Abdullah gerçekte kimdi? İsrail ile barışı gerçek anlamda isteyen tek lider mi, İngiliz kuklası mı, Arapları satan biri mi, hırslarının kurbanı Ürdün Kralı mı, idealleri için her şeyi göze alan biri mi? Kitapta her yönüyle Abdullah'ı tanıyabilir, Filistin meselesine olabildiğince fazla yaklaşabilirsiniz.
https://www.yenisafak.com/...ini-bolusmek-2038684
https://www.dunyabizim.com/...bolusmek-h26764.html
Taha Kılınç'ın Filistin'i Bölüşmek ve Sedat Palut'un Filistin'e Dair Çarpıcı Bir Kitap: Filistin'i Bölüşmek yazısında ilgililer için daha güzel açıklamalar yer almaktadır. Kitap da yazılar da önerilir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Muttalip Tütüncü

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.