Neal Shusterman

Neal Shusterman

Yazar
8.6/10
49 Kişi
·
111
Okunma
·
4
Beğeni
·
582
Gösterim
Adı:
Neal Shusterman
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brooklyn, New York, ABD, 12 Kasım 1962
Skinjacker serisi ve Amerikan Kütüphaneler Birliği En İyi Kitap, İsteksiz Genç Okuyucular İçin En İyi Kitap Ödülleri de dahil olmak üzere 12 ayrı ödüle aday olan Downsiders gibi pek çok genç yetişkin romanının yazarıdır. Aynı zamanda televizyon programları için için de metin yazmaktadır. Dört çocuk babası olan Neal, Kaliforniya’da yaşamaktadır.
"Sen şey... Özgürlük Heykeli gibisin artık," diyorum ona ama bu onu rahatlatmıyor.
"O kadar yalnız mıyım gerçekten?" diye soruyor.
"Yalnız mı?"
"O zavallı kadın insanlar onun etrafında kendi işlerine bakarlarken, meşalesinin sonsuza kadar yukarıda tutmak zorunda," diyor Kaliope hüzünle. "O kaidedeki kız olmanın insana kendini ne kadar yalnız hissettirebileceğini hiç düşündün mü?"
Neal Shusterman
Sayfa 91 - Pegasus yayınları
344 syf.
Olağanüstü bir kurgu ve buna bağlı olarak enteresan bir hikaye.
Tüm vücudun parçalara ayrılmasıyla elde edilen parçaların, insandan insana nakledilmesi esasına dayanan, ıskartaya çıkarılarak, gerçekleştirilen bir dünyanın sunulması.
Beyhan Budak'ın önermiş olduğu bu eser kendine çekiyor insanı, bırakmıyor.
İyi okumalar...
344 syf.
·Puan vermedi
Evet bir distopya ama nüfusun hizla arttığı bu dünyada ya bir gün birileri icin birilerinin kurban edilmesi normallestirilirse ?
Yasalar,din adamları hatta anne babalar 13-18 yaş arasındaki evladının yaşamasına karar verme hakkına sahip olduğu bir dunyayı düşünün.Bir duzenin parcasi olundugunda akil almaz gibi görünen kararların nasıl mantıkli (?) tanimlamalarla suslenebilecegini ve bu tanimlamalara(ve/veya yasalara) çoğunluğun nasıl destek olabilecegini gosteren bir kitap. Sürükleyici ve akıcı
320 syf.
·1 günde·9/10
Kitaba başladığınız an normal bir kitap olmadığını anlıyorsunuz. Kısa kısa bölümleri gördüğümde çok şaşırmıştım. Ama bence bu kitaba akıcılık katmış. Psikolojik bir kitaptı. Beni bu tarz kitaplar gerçekten etkiliyor. Hem sonunda da bunun gerçek olduğunu öğrenmem kitaba bakış açımı biraz daha değiştirdi. Yayıncının notu kısmı da bence çok iyi düşünmüştü. Bu kitabı gerçekten okumanız gerekiyor. Başlarda zorlanacaksınız ama Caden’ın beynine girdiğinizde olaylar daha bir akıcı olacak. Şiddetle öneririm.
424 syf.
·Puan vermedi
Iskarta - Neal Shusterman Çocukların organlarının başka donörlere nakledilerek ıskartaya çıkarıldığı bir dünya düşünün. Doktorlar ve tedavi yöntemleri yerine sadece cerrahlar ve protezlerin olduğu bir dünya! Connor, Risa ve Lev'in bedenleri parçalanacak ve ayak parmaklarından beyinlerine kadar tüm parçaları "kullanılacak". Sadece birlikte kaçarlarsa hayatta kalabilecekler
424 syf.
·3 günde·9/10
Korkunç bir distopia.Kitap değil ama konu korkunç.13-18 yaş arası çocukları aileleri ıskarta olarak verebiliyor.Yani çocukların vücudunun her parçası ihtiyacı olanlara (!)dağıtılıyor.Kitap son derece sürükleyiciydi ama tatminkâr bir sonu var.Yine de o dünyanın parçalandığını görmek istiyorum.Umarım devam kitapları da çıkar.
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çocuk- genç romanı aslında ortaokul (5.-6.sınıf )seviyesine uygun, daha çok çocuk kitabı diyebiliriz. Bir çok bilgi içeriyo, eğlenceli, mağcera dolu bir roman. Keşke bütün çocuk romanları yararlı bilgi içererek faydalı olsa.

Kitapta ana karakterimiz Nick ve ailesinin evi yangında kül olunca teyzelerinden miras kalan eski bir eve tanışınırlar ve bu evin tavan arasında eski bir çok eşya vardır ama Nick bu eşyaların sıradışı özelliklerinin olduğunu bilmediği gibi Nikola Tesla ya ait olduğunu da bu eski püskü eşyaları garaj satışında sattıktan sonra öğrenir ve büyük macera başlar.
344 syf.
·Beğendi
Üreme hakları yüzünden çıkan iç savaş sonunda, çocuğun hayatının sadece 13-18 yaş arası sonlandırılabileceğine karar verilmiştir. Bu " ıskarta işlemi" sonunda, ıskartanın tüm vücut bileşenleri başkalarına nakledilir.( saçları, parmakları, ses telleri, beyni v.s.)
Bu durumu kabul etmeyen topluluklar yanında, kabul eden topluluklar da vardır. Onlara göre bu, ıskarta işlemi değil, varlığının onda birini tanrıya armağan etmektir. .
. Connor, Risa ve Lev ise ıskartaya çıkarılmış çocuklardır, yolları bir şekilde kesişir. Iskarta işlemine başkaldırışlarını, neler yaşadıklarını okuyacaksınız. Çocukların ıskartaya çıkarıldıklarını öğrendikleri anda hissettikleri beni çok etkiledi. Durumu anlamlandıramayışları, korkuları...
Hele ıskarta işlemi öyle güzel betimlenmişti ki ,okurken çok korktum.
Insan düşünüyor hangi çocuğumu ıskartaya verirdim, vermek zorunda kalırdım diye. Ben veremedim. .
. Bu kitap AZIMLI OLMAK adına harika bir kitap. Sürükleyici ve etkileyici. Bir #distopya deyip, bu türü okumayanları uzaklaştırmak istemem.
Sonlara doğru çok daha heyecanlıydı. Sevindim de, üzüldüm de, şaşırdım da...
Bu kitabı tavsiye edebileceğim kitaplar arasına aldım.
424 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
13 yaşına geldiklerinde çeşitli nedenlerle ıskartaya çıkarılan ve tüm doku ve organları kıyma makinesi adını verdikleri hasat kamplarında vücutlarından koparılan, yüzlerce hatta binlerce çocuğun yürekleri burkan hikayesi.18 yaşına kadar bir şekilde hayatta kalmayı başarırlarsa hasat edilmekten kurtulan çocuklar, hayatımızı yaşamaya hakkımız var diyen çocuklar...
424 syf.
·9 günde·10/10
"Çocukların organlarının başka donörlere nakledilerek ıskartaya çıkarıldığı bir dünya düşünün."
Kitabın bir cümleyle özeti diyebilirim. Akıcı ve bir o kadar da ilgi çekici olan kitap bazı çevreler tarafından olumsuz eleştiriler alsa da ve konuya bakıldığında korkutucu görünse de bilim kurgu dalında muhteşem diyebileceğim bir eser.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın dili basit olmuş. Oldukça sade anlatılmış. Anlatılmak isteneni kolaylıkla okurlara yansıtmış. Beklentimin altında kaldı. Bu tarz kitap severler için ikinci planda okunabilecek bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Neal Shusterman
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brooklyn, New York, ABD, 12 Kasım 1962
Skinjacker serisi ve Amerikan Kütüphaneler Birliği En İyi Kitap, İsteksiz Genç Okuyucular İçin En İyi Kitap Ödülleri de dahil olmak üzere 12 ayrı ödüle aday olan Downsiders gibi pek çok genç yetişkin romanının yazarıdır. Aynı zamanda televizyon programları için için de metin yazmaktadır. Dört çocuk babası olan Neal, Kaliforniya’da yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 111 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 237 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.