Necati Cemaloğlu

Necati Cemaloğlu

YazarÇevirmenEditör
8.7/10
43 Kişi
·
114
Okunma
·
12
Beğeni
·
304
Gösterim
Adı:
Necati Cemaloğlu
Unvan:
Prof.Dr.
1965 yılında Kastamonu’da doğdu. Kastamonu’da Devrim İlkokulu, İmam Hatip Lisesi (orta kısım) ve Endüstri Meslek Lisesi motor bölümünden, 1983–1984 eğitim – öğretim yılında da Gazi Üniversitesi, Kastamonu Eğitim Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Trabzon ve Ankara’da sınıf öğretmenliği ve okul müdür vekilliği yaptı. Öğretmenlik yaptığı dönemlerde, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalından 1992-1993 eğitim-öğretim yılında mezun oldu. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda, matematik komisyonu üyeliği ve maarif müfettişliği yaptı. Ankara ve Gazi Üniversitesi’nde "Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi" alanında master yapan Cemaloğlu, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Doktora eğitiminden sonra 2004 yılında yardımcı doçent oldu. 2008 yılında doçent ve 2014 yılında profesör olarak atandı. Amerika Birleşik Devleti'nde "Michigan State University" altı ay süreyle misafir öğretim üyesi statüsünde çalıştı. MEB - Dünya Bankası - Kurumsal Performans Yönetimi Ulusal Danışmanı, MEB - TÜBİTAK, e-denetim - e-performans Ulusal Danışmanı, Gazi Üniversitesi Okulları Bilim Kurulu Üyeliği ve değişik bakanlıklarda ve üniversitelerde stratejik plan danışmanlığı yaptı. Cemaloğlu, yılda 100'ün üzerinde eğitim, yönetim ve denetim üzerine konferans vermektedir. Yayımlanmış kitabı, kitaplarda bölümü, 32 ulusal makalesi, SSCI ve diğer indexlerde taranan 15 makalesi, katıldığı ulusal ve uluslar arası kongre - sempozyum bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Cemaloğlu, İngilizce bilmekte ve halen Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi'nde, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalı başkanı ve Gazi Üniversitesi, Mobbingle Mücadele Ofisi Başkanı olarak görev yapmaktadır.kaynak: Necaticemaloglu.com
kaynak: http://www.on5yirmi5.com/...emaloglu-kimdir.html
Kelime dağarcığı sınırlı olan birey, dar düşünme, sığ düşünme sorunu ile karşı karşıyadır. İnsan beyni sözcüklerle düşünür. Yeterli sözcüğe sahip olmayanlar, hem düşünme, hem anlama, hem de sözlü-yazılı anlatma becerisine sahip olamaz.
Necati Cemaloğlu
Sayfa 4 - Pegem Akademi
Öğrencilerin, birbirlerinin fiziksel kusurlarıyla, zihinsel özellikleriyle dalga geçmeleri, dışlamaları ve sürekli saldırgan davranışlar sergileyerek, birbirlerinin yaşam alanlarını sınırlama davranışlarına, akran zorbalığı adı verilmektedir.
Necati Cemaloğlu
Sayfa 7 - PEGEM AKADEMİ
Felsefe tüm bilim dallarının temelini oluşturur. Öğrenciye düşünmeyi, olaylara farklı perspektiflerden bakabilmeyi, irdelemeyi ve sorgulamayı öğretir. Bu temel bilgilere ve becerilere sahip olmayan öğrenciler, yüzeysel, tek düze ve basmakalıp öğrenme sürecinin aktif bir üyesi olur.
Necati Cemaloğlu
Sayfa 104 - Pegem Akademi
Çocukluk, ön ergenlik ve ergenlik dönemindeki bir öğrencinin en fazla ihtiyacı olan şey; onaylanma, kendini kabul ettirme, sevgi ve saygıdır.
Necati Cemaloğlu
Sayfa 8 - PEGEM AKADEMİ
Küçük yaşlarda eline tablet verilen, televizyon karşısına oturtulan, cep telefonu ile oynamasına izin verilen, bilgisayarda uzun süre oyun oynayan çocukların, biyolojik olmasa da davranış olarak hiperaktivite ve dikkat eksikliği özelliği gösterme sorunu vardır.
Necati Cemaloğlu
Sayfa 47 - PEGEM AKADEMİ
Öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinde, sınavlarda 30 tane öğretmen adayının başına iki gözetmen görevlendiriyorsak demek ki değer kazandıracak öğretmenlere güvenmediğimiz ortaya çıkar. Peki güvenmediğimiz öğretmen,nasıl değer kazandıracak?
UNESCO'nun araştırmasına göre, Türkiye kitap okumada dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer almaktadır. Kitap okuma oranı Avrupa'da %21 iken, Türkiye'de %0,01 seviyesindedir. Yılda 6 saat (günde bir dakika) kitap okuduklarını söyleyen katılımcılar, ihtiyaç listesinde kitaba 235. sırada yer vermektedir
184 syf.
·Beğendi·10/10
Keşke bu kitabı lise çağındaki tüm gençlere okutabilsek Eminim ki geldikleri yol ayrımında onlara rehberlik edecek, yaptıkları şeyleri sorgulatacak, neyi neden yaptığının farkına vardırıp bölüm sonundaki hikayelerle derinden etkileyecektir. Bu kitabı yavaş yavaş sindirerek okudum, öyle güzel derinden etkileyen bölümler var ki sınıfımda çocuklarıma okuduğumda önce müthiş bir sessizlik ve ardından kocaman kocaman alkış topladı. teşekkürler Gazi Üniversitesi’nden değerli hocam @necemal yüreğinize, emeğinize sağlık
312 syf.
·9/10
Yazarın kaleme aldığı makaleler bir bütün olarak kitap şeklinde sunulmuş. Gayet bilgilendirici, altı çizilesi önemli noktalara değinilmiş. Eğitimde nerede ve nasıl yanlış yapıyoruz ve çözüm ne olabilir yönünde güzel anekdotlar barındırıyor. Özellikle çocuklara değerler eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği, çocuğun içinde bulunduğu aile yaşantısında gördüğü şeylerin bulunduğu konumun ve ebeveyn örüntülerinin davranışlarına nasıl yansıdığını örneklerle açıklaması; çocuğun söylenene göre değil gördüklerine göre şekillendiğini bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyor.
312 syf.
·Beğendi·9/10
Eğitimciler ve ebeveynler için hazırlanmış bir kitap. Eğitimde millilik kavramını, ilke, yöntem, sorunların çözümü, hedef belirleme, öğretmen eğitimi, anne baba tutumu, öğrenci psikolojisi gibi figürlerin işlenildiği bir kitap. makaleleri okurken güncel sorunlarımızı ne kadar iyi şekilde belirlendiğini ve çözüm yollarını görünce çok mutlu oldum. her öğretmen ve ebeveynin kılavuz kitabı olması gerektiğine inandım. 46 makaleyi kapsayan 295 sayfayı okumak çok keyifli ve öğretici oldu. Altını çizmediğim makale yok. Çok güzel tüyolar verilmiş. Her dönem başı okumalıyız bence. İşte size ve bize en güzel makalelerden birinin özeti..
Lider öğretmenliğin on ilkesi
1. ilke : Öğretmenin güçlü bir alan bilgisine, formasyona ve genel kültüre sahip olmaktır. alan bilgisine sahipseniz sadece “öğretmen” ; alan bilginiz ve formasyonunuz var ise “iyi yönetmen” ; alan bilginiz, formasyonunuz ve genel kültürünüz iyi ise “lider öğretmensiniz” demektir.
2. ilke: Öğrenciyi şaşırtarak dikkatini çekmeyi başarabilmektir. Öğretmen, öğretilecek konuları, öğrencinin beyninde sıradan ve bilindik yöntemleri kullanarak aktarmaya çalışıyorsa, rutin bir öğretmen profili yaratmış olur.
3. ilke: Ayrımlı Pekiştireç oluşturabilmektir. Her öğrenme ürününü öğrencinin gözünde ayrımlı pekiştireç haline getirmeniz gerekir. çamurlu su büyükler için ayrımlı bir Pekiştireç iken çocuk için oyun alanıdır.
4. ilke: Öğrencinin yüreğine dokunmaktır.
5. ilke: “Dinleme” davranışıdır. lider öğretmen; öğrenciler , en saçma konuyu konuşsalar bile, onların gözlerinin içine bakarak, etkili bir şekilde dinler ve kırıcı yorumlardan kesinlikle kaçınır.
6. ilke: Sorunlara ani müdahale etme davranışıdır.
7. ilke: farklı etnik, siyasi ekonomik ve kişilik özelliklerine sahip öğrencileri aynı amaç doğrultusunda yönlendirme kapasitesidir.
8. ilke: Öğrencilerin var olan potansiyel güçlerini doğru tanımlamak ve bu potansiyeli daha iyi hale nasıl getirebilirim sorusuna cevap aramaktır.
9. ilke: Öğrencilerden önce sınıfa girip sınıfı eğitim öyküme hazırlamaktır Yegenin ikna öğrencilerinin sınıfın kapısında karşılar.
10. ilke: Değişmeye ve gelişmeye açık olun. #zenginegitimkitap
312 syf.
·Beğendi·10/10
Bir çok makaleden oluşan bu değerli yapıt eğitimci kimliğime çok şey kattı. Üstüne hiç düşünmediğim konularda fikir sahibi oldum. Farklı bakış açıları kazandırdı. Her eğitimcinin değil her bireyin okumasını tavsiye ederim.
312 syf.
eğitim üzerine değerli bir isim olan necati cemaloğlu'nun bu eserini bütün eğitimcilerin okumasını tavsiye ederim.
eğitimdeki problemler üzerine örnekler ve somut çözüm önerileriyle ufuk açıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
EĞİTİMİN PİN KODU
Necati CEMALOĞLU Hocamın özellikle bu kitabı alanda bir ekol olacak ve yapılacak çalışmalarda sürekli referans gösterilecek kitaplar arasında yerini almaktadır. Kitap ilk baskısından bugüne kısa sürede 7. baskıya ulaştı. Eğitim çevrelerinde kitaba ciddi bir teveccüh var.
Kitap, öğretmenlerin ve tüm eğitim paydaşlarının kendilerini geliştirmelerinin bir tercih değil zorunluluk olduğunu "Nokia ve Hyundai" örnekleriyle anlatıyor. Bir öğretmenin kendisini yeterli görmesinin mümkün olmadığını ve çağa ayak uydurması için sürekli okumasını öğütlüyor.
Çocuklara değer kazandırmak için değerleri anlatmanın yetmediği, değerleri bizzat yaşayarak rol model olunması gerektiği anlatılıyor.
Çocuklara kitap okutamayan ailelere de çok güzel tavsiyeler var, her biri uygulamaya ve dikkate değer tavsiyeler.
Çocuk eğitimi ile ilgili çok özel bir bölüm var "Velilere mektup" başlığı altında. O bölümde çocukların hatalarının genellenmemesi, iyi ya da kötü olanın çocuk değil davranışları olduğu anlatılıyor ve bizim sıkça yaptığımız bir hatayı da (Bizim zamanımızda...) yapmayın diye uyarıyor: "Kendinizden örnekler vererek, çocuklarınızı ezmeye çalışmayın."
Öğretmenlere proaktif tutum takınmalarını ve bunun sonucunun ailede ve çocukta olumlu değişimlere yol açacağını veciz bir sözle ifade etmiş: "Reaktif öğretmenler ilgi alanlarına, proaktif öğretmenler etki alanlarına odaklanırlar."
Kitabın eğitimin paydaşı herkesin okumasının yararlı olacağı inancındayım.
Mehmet YILMAZ
Sınıf Öğretmeni
368 syf.
·Puan vermedi
YÖNETİCİNİN PİN KODU
Kitapta okul idarecilerinin okulu daha iyi yönetmenleri için hangi yeterliklere sahip olunması gerektiği anlatılıyor. Bu kitaptaki bilgileri okuluna uygulayan bir müdürün okulunda olumlu bir atmosfer oluşturmak çok zor olmayacaktır.
Kitapta başarıyı sağlayan olası faktörleri ve başarıyı engelleyen olası meydan okuyucuları tanımlamanın, bu yolla okul için bir yol haritası çizmenin önemine değiniliyor.
Bireyleri motive etmek için onlarda tutku oluşturmanın önemli olduğu ve tutkunun ilk kıvılcım özelliği gösterdiği anlatılıyor.
Şartlara teslim olmaktansa şartları okulun ve eğitimin lehine değiştirebilmek için inisiyatif alınabileceğine dair çok sayıda örnek veriliyor kitapta.
Okumanın ve bilginin önemini bize veciz biz şekilde aktarıyor: "Bilgi zamanla güce dönüşür."
Yönetim ve Lider kavramları için kitap şöyle tanımlamalar yapıyor: "Yönetim, insanlara hayatı kolaylaştırma sanatıdır."
"Lider, başkalarını etkileyen ve onları harekete geçiren kişidir. Lider olmak, yetkiyi değil etkiyi kullanmaktır."
Kitapta geliştirici okul yöneticisi olmanın avantajları anlatılıyor, bu özelliklere sahip olan yöneticinin okulunda çalışanların motivasyon düzeylerinin, yaşam kalitelerinin ve performanslarının artacağı öngörülmektedir.
Bu kitap okul yöneticilerine daha çok hitap etmekle birlikte bir öğretmenin de sınıf yönetiminde uygulayabileceği çok sayıda örnek mevcut.
Kitabın daha fazla insana ulaşması temennisiyle...
232 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitap Rekabetçi Değerler Modeli üzerinden örgüt kültürünü açıklamaktadır. Rekabetçi Değerler Modelinde dört kültür sınıflaması vardır:
1) Klan (İşbirliği)
2) Adokrasi (Yaratıcı)
3) Hiyerarşi (Kontrol)
4) Pazar (Rekabetçi)
Yazara göre, bir örgütte her kültür sınıflaması da olabilir. Hiçbirinin diğerine üstünlüğü yoktur. Önemli olan dengeyi korumak ve duruma göre davranmaktır.
184 syf.
·Puan vermedi
YOL AYRIMINDAKİ GENÇLİK
Necati CEMALOĞLU Hocamın kitabında gençlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bireyler olmaları adına ciddi tavsiyeler var.
Kitapta gençlerin hangi donanımlara sahip olması durumunda başarıyı yakalayacağı en somut örneklerle anlatılmış. Kitabın her bölümünün sonunda bir hikâye var. Bu hikâyelerin her biri okuyan için etkileyici bir hayat rehberi niteliğinde. Kitap daha çok gençler için yazılmış olmasına rağmen bir öğretmen olarak azami derecede yaralandığımı ifade etmeliyim. Çünkü öğrencisini daha iyi tanımak, onlara hem akademik hem sosyal ve duygusal becerileri kazandırmak isteyen her öğretmen bu kitaptan bir şeyler alacaktır.
Kitapta genel anlamda sadece meslek sahibi olmanın artık yeterli olmadığı, aynı zamanda dürüst, güvenilir, çalışkan, azimli ve yılmaz bir kişilik olunması gerekliliği anlatılıyor.
Kitap "Başarı, her bireyde bağımlılık yaratır. Başardıkça, daha yeni şeyleri başarmak için daha çok çalışmaya başlar." diyerek gençlere başarılı olmanın avantajlarını anlatırken aynı zamanda "Başarı ayağınıza gelmez, sizin gidip almanız hatta koparmanız gerekebilir." diyerek başarı için disiplinli çalışmanın ve azmin, yılmazlık becerisinin önemini ortaya koyuyor.
Kitapta "öğrenmeyi öğrenme" tavsiye ediliyor, gençlerin kendilerini her alanda geliştirmelerinin önemli olduğunu çok güzel bir metafor ile açıklıyor: "Öğrenmeyi öğrenerek kendini motive edenler kendi elektriğini üreten konutlara benzer."
Okumak ile ilgili "Beynini beslenmeyen, kitap okuyup bilgi düzeyini artırmayan bireylerin yaşam kaliteleri artmaz." diyerek sadece okul döneminde değil, yaşam boyu okumanın insanın kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olacağı anlatılıyor.
Kitaptan harika bir alıntı ile bitiyorum.
"İnsan beyni sözcüklerle düşünür. Ne kadar çok sözcük bilir ise o kadar güzel konuşur ve yazar. Aynı zamanda ilginç şeyler düşünebilir. Beynin yakıtı bilgidir. Yakıt olmadan nasıl otomobiller gidemez, yol alamazsa, beyin de hiçbir şey üretemez."
Kitabı tüm gençlere ve eğitimcilere tavsiye ederim.
Mehmet YILMAZ
Sınıf Öğretmeni

Yazarın biyografisi

Adı:
Necati Cemaloğlu
Unvan:
Prof.Dr.
1965 yılında Kastamonu’da doğdu. Kastamonu’da Devrim İlkokulu, İmam Hatip Lisesi (orta kısım) ve Endüstri Meslek Lisesi motor bölümünden, 1983–1984 eğitim – öğretim yılında da Gazi Üniversitesi, Kastamonu Eğitim Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Trabzon ve Ankara’da sınıf öğretmenliği ve okul müdür vekilliği yaptı. Öğretmenlik yaptığı dönemlerde, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalından 1992-1993 eğitim-öğretim yılında mezun oldu. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda, matematik komisyonu üyeliği ve maarif müfettişliği yaptı. Ankara ve Gazi Üniversitesi’nde "Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi" alanında master yapan Cemaloğlu, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Doktora eğitiminden sonra 2004 yılında yardımcı doçent oldu. 2008 yılında doçent ve 2014 yılında profesör olarak atandı. Amerika Birleşik Devleti'nde "Michigan State University" altı ay süreyle misafir öğretim üyesi statüsünde çalıştı. MEB - Dünya Bankası - Kurumsal Performans Yönetimi Ulusal Danışmanı, MEB - TÜBİTAK, e-denetim - e-performans Ulusal Danışmanı, Gazi Üniversitesi Okulları Bilim Kurulu Üyeliği ve değişik bakanlıklarda ve üniversitelerde stratejik plan danışmanlığı yaptı. Cemaloğlu, yılda 100'ün üzerinde eğitim, yönetim ve denetim üzerine konferans vermektedir. Yayımlanmış kitabı, kitaplarda bölümü, 32 ulusal makalesi, SSCI ve diğer indexlerde taranan 15 makalesi, katıldığı ulusal ve uluslar arası kongre - sempozyum bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Cemaloğlu, İngilizce bilmekte ve halen Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi'nde, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalı başkanı ve Gazi Üniversitesi, Mobbingle Mücadele Ofisi Başkanı olarak görev yapmaktadır.kaynak: Necaticemaloglu.com
kaynak: http://www.on5yirmi5.com/...emaloglu-kimdir.html

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 114 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.