Nejla Şen

Nejla Şen

Yazar
9.4/10
5 Kişi
·
6
Okunma
·
3
Beğeni
·
282
Gösterim
"gittiğim her yere bir ıssızlık, bir terk edilmişlik götürüyorum. mutluluk gibi hüzün de bulaşıcı olmalı."
''Aşk bir kıvılcımdır, nereye düşeceği, kimi yakacağı belli olmaz. Bir gün üzerine aşk kıvılcımı düşerse, düştüğü an söndür onu. Sakın seni yakıp kül etmesine izin verme.''
Nejla Şen
Sayfa 126 - Favori Yayınları
Eğer geride, kurda kaptırma ihtimalin olan bir sürün yoksa kuş peşinde koşmak eğlencelidir. Ama unutma, bir sürün varsa ve bu sürü sana emanetse, tek vazifen sürünü canlı ve bir arada tutmaktır.
Nejla Şen
Sayfa 78 - Favori Yayınları
Her zaman anlıyorum.
Söyleneni değil söylenmek isteneni, gösterileni değil asıl niyeti, sergileneni değil gizlenmeye çalışılanı anlıyorum. Bir tebessümün hüzün yüklü olup olmadığını anlıyorum, tek bir bakışın neler söylediğini anlıyorum, bütün maskelerin arkasındaki gerçek yüzleri görüyorum...Ve hep kaybediyorum.
Nejla Şen
Sayfa 25 - Favori Yayınları
Geceleri kendini bacağından asan bir yarasa gibi baş aşağı ve bütün bildiklerim, inandıklarım ters yüz olmuş bir halde beklerken; gündüzleri kendimin de inandığı maskemi takar, çekici gülümsememle vampir filmlerindeki yakışıklı aktörler gibi gezerdim. kurt adamdım; dolunayı beklerdim, tırnaklarım uzasın, dişlerim sivrilsin,gözlerim sarıya dönsün diye...
Nejla Şen
Sayfa 158 - favori yayınları
Oğullar en çok geceleri özlermiş annelerini. Ben de seni bir oğulun annesini özlediği gibi özlüyorum gece olunca.
Nejla Şen
Sayfa 51 - Favori Yayınları
''Gözler gördüm gülen, ama aşkla bakmayan. Sesler duydum konuşan, haykıran, isteyen ama aşkla cıvıldamayan. Gülüşler duydum, en masumundan en şuhuna ama aşkla ruha işlemeyen...Hem onlar bir şey mi; bir tahta banka oturmuş, boş gözlerle gelip geçen kalabalığı izleyen bir adam gördüm, hayatının baharında zavallı bedeniyle baş başa olan. Ruhu, kehribar rengi bir çift göze takılıp gitmiş, geride saf bedenden ibaret kalmış bir adam.''
Nejla Şen
Sayfa 57 - Favori yayınları
178 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Usta yazarları diğerlerinden ayırmaya yarayan özelliklerden birisi de kitabın çok katmanlı okumalara açık olmasıdır, maalesef bu tür kitapları çağımızda özellikle yerli yazarlarımızda görmek çok mümkün değil. Bu düşünce beni uzun zamandır edebiyatımız hakkında olumlu düşüncelerden ve gelecek ümidinden men ediyordu.
Kesişmeyi düz bir şekilde okuduğunuzda çaresizlik içindeki bir gencin isyanını, büyük bir darbe yemiş ikinci kahramanın hayata karşı dik duruşunu, duygularını ve insani yönünü kişisel çıkarlarının önüne çıkarmayı başarmış üçüncü kahramanı gayet net bir şekilde analiz edebiliyorsunuz.
İkinci katmandaki okumada ise hayatta karşılaştığımız zorluklarla sadece ah vah ederek baş edemeyeceğimizi, sıfır noktasından sonra yeniden doğuşun gerçekleşebileceğini, kaybetme korkusunun kaybetmeyi hızlandırmaktan başka işe yaramayacağını görüyoruz.
Üçüncü katmanda, hiçbir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını, düşüne insanın acı çekmeye mahkum olduğunu, reailitenin belki de bizi koruyacak tek şey olduğunu anlamak mümkün.
Bunun yanında, yazarın felsefe, psikoloji ve engin tarih bilgisi de net bir şekilde gözüküyor.
Bütün bunları öğretici bir havada değil de kurgu içinde, olay akışında vermesi sıra dışı bir yetenek.
Kitapla ilgili tek korkum popülariteye kurban edilmesi, çünkü içinde geçen anlamlı sözler kısa sürede facebook ve instagram sayfalarını süsleyecek gibi gözüküyor.
178 syf.
·8 günde·Beğendi
#kesişme
#nejlaşen
#favoriyayınları
#177
sayfa

Hayatta kaçırdığımız fırsatlardan sonra ya da elimizdekileri yetirdiğimizde genelde iki seçeneğimiz olur. Bunlar kendimizi suçlamak ile sorumluluğu başkalarına atmak, onları suçlamak şeklinde olur. Çoğu kere ikincisi seçilir ve bu şekilde insan içindeki acıyı, kini karşı tarafa bir şekilde kusar. Bunun altında kendini daha değerli ve özel hissetmek var sanırım.

Kitapta ikisi birbiriyle içiçe geçmiş üç hikaye var ve kitabın adındanda anlaşılacağı üzere bir yerlerde aynı noktada buluşuyorlar. Ilk hikayede biraz bencilce bir sevdanın ayrılığı ve sevgiliye aşırı sitem var belki bu sitemin ardında yaşanan sağlık sorunlarıda etkili olabilir tabi. Bu şekildeyken karşılaştığı ikinci kahraman ve onun hikayesi insanı alıp bambaşka yerlere götürüyor.
Bu kahramanın çok farklı bir yol çizip kendi yaralarına merhem olmanın dışında başkalarının dertlerine de derman olabilmesi gerçekten olağanüstü. Insanların belki cinnet getirebileceği bir konuda kendine ve duygularına hakim olup gerçek sevginin nasıl olması gerektiği konusunda ders verir nitelikte.

Kitabın güzel bir kurgusu var, bu kadar sürükleyici olacağını tahmin etmiyordum. Altını çizebileceğiniz çok fazla cümle ile karşılaşacaksınız. Kullanılan eski kelimeler anlatıya bir genişlik ve bir derinlik kazandırmış. Insana bir şeyler katan kitaplardan. Karakterlerin iç sesleri ve birbirleriyle olan sözsüz iletişimleri harikulade bir şekilde anlatılmış.

Kitabı yazan ve bana yollayan Nejla Şen Hanıma çok teşekkür ediyorum. Umarım bunun devamı gelir. Kullanılan eski kelimelerin ( çok olmasalarda ) anlamlarının kitabın alt kısmında olmamasını küçük bir eksiklik olarak görüyorum. Sonraki baskılarda bunun telafi edileceğini ümit ediyorum. Kitabı tavsiye eder keyifli okumalar dilerim.
178 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Benim dikkatimi en çok çeken şey kitabın dili. Anlatımı çok başarılı buldum. Sıkmayan, hemen içine alan, bırakmayan bir yanı var. Anlatım basit olmamakla birlikte yorucu da değil. Edebiyatta buna ne ad veriyorlar bilmiyorum.
Sürprizlerle dolu bir kitap. Okurken bu kadar da olmaz diyeceğiniz birçok olay var ama kitap sürprizler üzerine kurgulanmamış. Yani son dakika golünü önceden biliyorsunuz ama yine de merakla okumaya devam ediyorsunuz, bence bunu başarmak zor.
Reklamı iyi yapılsaydı hem tarz, hem konu, hem kurgu açısından ses getirecek bir kitap olabilirdi bence, ama bu da yayınevinin ve yazarın sorunu tabii.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nejla Şen
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.