Nermin Acar

Nermin Acar

Çevirmen
7.2/10
21 Kişi
·
87
Okunma
·
0
Beğeni
·
78
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
255 syf.
Kitabı okumadan önce lilith hakkında ön bilgiye sahip olunması gerekiyor .İnanışa göre Lilith, Adem’in Havva’dan önceki eşidir. Tanrı Lilith’i de Adem gibi toprak ve kilden yaratmıştır. Bu nedenledir ki, Lilith Adem ile kendisini eşit görür. Adem’e itaat etmez, onun altına yatmak istemez. Sonuç olarak cennetten kaçarak Kızıldeniz’deki şeytanların yanına gider. İblis ile yaşadıkları yasak ilişkiler sonucu hergün 100 çocuk (bu çocuklar cin, şeytan, vampir, vb. olarak tasvir edilir.) doğurur. Tanrı, Lilith’in gidişinden sonra yalnız kalan Adem için onun kaburga kemiklerinden itaatkar Havva’yı yaratır. Adem hemen Lilith’i unutup Havva’ya sarılır. Bunun üzerine Lilith çok sinirlenir ve intikam almak için sevgilisi İblis’in şekline girerek cennete kaçak olarak girer. Havva’yı kandırarak, Adem ile Havva’nın yasak meyvayı yemelerini sağlar. Sonuç olarak, Adem ile Havva cennetten kovularak ölümlü olurlar. Ancak, Lilith yasak meyvayı yemediği için ölümsüz kalır. Daha sonra, Lilith ve Lilith’in çocukları Adem’in soyundan gelenlerin başına musallat olur. Lilith islamiyette yer almamasına rağmen, Türk Mitolojisinde “Albastı ya da Al Karısı” ismiyle kendine bir yer bulmuştur. Türklerde al basmasın diye lohusa kadının yanına Kuran konulur veya lohusa kadın kırmızı kurdela takar. Yine buna benzer olarak, lohusa kadın yalnız bırakılmaz. Çünkü, Lilith’in, yani Türk Mitolojisindeki ismiyle Al Karısının yeni doğan çocuğa zarar vermesinden korkulur.Kitaba dönecek olursa yazar,lilith i günümüz şartlarında Lone isimli bir şehirde efsaneye sadık olarak kurgulamış .Kitap anlatım tarzı olarak çok farklı bir dille yazılmış.Kişisel fikrim olarak beğendim ve yazarın başka kitaplarını da okumayı düşünüyorum ALİNA REYES; birçok eseri 20 dile çevrilmiş olup dünyada en çok okunan yazarlar arasındaymış.
133 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Cep kitabı boyutlarında Haçlı Seferleri'nin sebep gelişim ve sonuçlarını askeri,siyasi,kültürel ve ekonomik boyutları ile özet şekilnde ele almış bir eser.
160 syf.
·5 günde·5/10
Bilim tarihinin oldukça kısa bir özeti olan bu kitabı; kağıt ve kalemle, internette araştırma yaparak okumak gerekiyor. Aksi halde kitabın içindeki kısa ve yoğun bilgiler havada kalır. Batı bilim tarihi ile tanışmak için tercih edilebilir fakat daha kaliteli kaynaklar temin edilebilir.

Herkese iyi okumalar :)
574 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Küçük bir kızın, annesinin yaptığı yasal olmayan isleri farketmesi ve bu yüzden evden kacması ve 30 yasında hic tanımadığı ama kendisini peşindeki silahlı adamlardan koruyan biriyle babasının yanına ulasma cabasının anlatıldığı bir kitap.
Anlatımı son derece akıcı ve sade bir dile sahip kitapla ilgili yapacagım tek elestiri konunun biraz uzatılmasıydı. Ama yine de polisiye severlerin severek okuyacagını düşündügüm bir kitap olarak listemde yerini aldı.
374 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Foucault'ya hazırlık amacıyla okuduğum, ve beğendığım bir kitap. Kitapta eleştirebileceğim tek nokta dost yayınevinin küçük puntoları oldu. Haliyle fazlasıyla gözü yoruyor.
301 syf.
·2 günde·7/10
Bu kitap yapılan bir kolokyumda etiğin doğal temellerini arayan birkaç felsefeci-bilim insanının yazılarından oluşuyor. Kitap, etiğin temellerini sınırlı bir noktadan inceliyor. Evrimin etiğe katkısı kitabın etiğe bakış açısının temel noktası olabilir. Etiğe sınırlı bir noktadan baktığını söylüyoruz lâkin bizim kabul ettiğimiz daha fazla parametrenin varlığından emin miyiz?
Soru şöyle güncellenebilir, etik felsefesinde birçok parametreden bahsediyoruz ama etiğin doğuşunun insandan başka bir parametresi olabilir mi? İnsanın kendini kendi geçmişiyle değerlendirmesi üzerine bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 87 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.