Neslihan Güler

Neslihan Güler

Çevirmen
9.0/10
5 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
184
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Sevgisizlik ve yalnızlık en büyük keder.
Ne derdin olursa olsun yalnız olmadıkça kendini avutuyorsun. Birilerinin seni sevdiğini bilmek seni bu hayata bağlıyor. Kötü insanlar sevgisiz ve yalnız. Hep savunduğum bir şey var. Bir insan canı sıkıldığı için, öylesine kötü olmaz. Toplumdan dışlanırsa, annesi babası onu sevmezse, bir dayanağı olmazsa ve doğduğundan itibaren hatta daha öncesindeki gelişim aşamalarını sağlıklı bir şekilde atlatamazsa o insan sağlıklı olamaz. Bir eksiklik, sorun kalır. Ve bu bir yerden patlak verir. O patlak ya bir cinayettir ya hırsızlıktır ya intihardır. Ya da küçük bir kötülük.
Bu canavarın adı Frankenstein değil. Onu yapan kişinin adı bu. Canavar asla bir ismi olmamış. Şeytan, iblis, canavar o sadece. Bir bebeğin hislerini, düşüncelerini gelişimini görüyoruz. Bebek konuşup aktaramıyor ama bu canavar aktarabiliyor ve böylece anlıyoruz, dünyaya gelince neler yaşadığını, o serüveni.
Ben canavarı çok sevdim. Ağladım onun için. O hiç olmadı, bu bir fantastik kitap ama sevgisiz ve yalnız insanların kötü olmasını, canavarlaşmasını anlatıyor. Ayrıca fiziksel görünüşün önemini. Ne kadar iyi biri olsan da insanlar önce dış görünüşe bakıyor. Kör bir adamla konuştuğunda her şey ne kadar güzeldi. Sorun yoktu.
Üzerine çokça düşünülecek bir kitap. Diyor ya "senin yaşadıkların benim yaşadıklarımdan kötü değildi" belki de evet...
Çok dersler çıkarabiliriz. En basiti: İnsanları bir dinle, önyargılı olma, dış görünüşüne göre yargılama. Ayrıca kötü insan neden kötü olmuştur bir düşün. Herkesin sevgiye ihtiyacı olduğunu unutma. Herkesin sevilmeye ihtiyacı vardır. Ailenin önemi. Bu canavarın kendini koşulsuz şartsız sevecek bir ailesi bile yok. Kimse yok. Onun yerine kendimi koyunca içime bir ağırlık çöktü.
SENİN DE SEVGİYE İHTİYACIN VAR. SEN DE YALNIZ OLMAK İSTEMİYORSUN. O DA İSTEMİYOR. O ZAMAN ADIM AT. HERKES KORKUYOR KARŞISINDAKİNDEN. ONLAR SENDEN ÜSTÜN VEYA DÜŞÜK BİR YARATIK DEĞİL. İNSANOĞLU BİRBİRİNE MUHTAÇ.

Don Kişot etkisi bıraktı.