Neziha Bahar

Neziha Bahar

Çevirmen
7.6/10
8 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
167 syf.
·Beğendi·9/10
Sonlara doğru ilgi çekici ve keyifli olmaya başlayan bir kitap. Esas bilim sonlara doğru başlıyor. Hawking kendi hayatından başlayarak bilimine doğru ilerliyor.
Özellikle Feyman'ın geçmişlerin toplamı kavramından bahsedilen bölüm ilgimi çekti. Kuantum ilkesi geçmişlerin Big Bang'te bir yaratılma noktasına başlangıca sahip olmalarının mümkün olduğunu anlamına gelebileceğini söylüyor. Bunun geçmişlerin toplamı kavramı ile açıklanıyor.
Zaman ve yaratma ilişkisi açısından felsefi temelde şunu söyleyebiliriz:
Yaratma eylemi bizzat zamanı gerektirir. Zaman zamandan önce yaratılmış ise yaratıcı = zamanın kendisi sonucu çıkıyor. Bu yaratıcı kavramı olayı Tanrısal kurgulara itmeden buna sebep diyelim kısaca. Zamanın başlangıcını aramak zamanın var olmadığı bir andan var olduğu ana gecişi gerektiren bir durum olduğu için geçişin kendisi bizzat zamanı gerektirir. Zaman zamanda yaratıldı ise zamanda yaratılan zamanın sebebi nedir, zamanda yaratılan zamanın sebebinin sebebi nedir diye uzayan bir silsile başlıyor. Feyman'ın açıklaması bu yaratılma noktasının mantıksızlığına açıklama getiriyor.

Hawking sanal zaman diye bir kavramdan bahsediyor. Bu kavramı geçmişlerin toplamını almak için işimizi kolaylaştırması için kullanıyormuşuz. Sanal zamanın alışılmış zaman kavramından yön olarak farklılığından bahsediyor.
Sanal zamanla açıklamaya şu yüzden başvuruluyor: Enerji ve madde uzay zamanın kendi üzerine içe eğrilmesine yol açmaya meyilliler. Gerçek zamanda bu durum tekillikle sonuçlanıyor. Bu yüzden sanal zamanın farklı yönü bu konuda daha işlevsel.
167 syf.
·Puan vermedi
Stephen Hawking’in farklı üniversitelerdeki konuşmaları ve dergilerde yayımlanmış yazılarının bir araya toplanması şeklinde oluşmuş bir kitap: Kara Delikler Ve Bebek Evrenler. Yine bölüm bölüm olan kitabın ilk bölümlerinde Hawking’in hayatından kesitler okuyorsunuz. Oldukça etkileyici ama bir o kadar da zor bir kitap. Fizik altyapınız varsa okumakta çok zorlanmazsınız belki, ama benim gibi fiziği en son 9.sınıfta ders olarak gören bir sözelciyseniz ya kitaba başlamadan bir ön bilgi oluşturun, ya da bölünmesinden sorun duymuyor iseniz okurken karşınıza çıktıkça durup araştırma yapın. Aksi taktirde anlamak çok zor.⬇️
Hawking kitapta: “Evrenin bilinmez ve anlaşılmaz olduğu, insanın onu sezebileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey” olduğu görüşüne katılmadığından bahsediyor. O’na göre bu görüş; Galileo ile başlayan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrimlere haksızlık ediyor. Ve sonuçta Hawking; Einstein ile başlayan ve her şeyin her şeyle ilişkisini anlamlandırmaya çalışan; Birleşik Kuram / Her Şeyin Teorisi arayışını sürdüren kişi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi, içinde bulunduğumuz yüzyılın değerli fizik kuramcılarından biriydi. Okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.🤗
167 syf.
·3 günde·8/10
İlk başta Stephen, hayatını anlatıyor şöyle kısacık da olsa. Onun hakkında bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu kitapla beraber ona olan sevgim ve sempatim artmış bulunmakta, zaten bayağı severdim önceden de.

İlerleyen sayfalarda yaptığı konuşmaları aktarmış bize. Harika ve dopdolu bir kitap oldu benim için. Bazı bölümleri anlamamış olsam da genel olarak birçok konu hakkındaki boşluklarımı doldurmamı sağladı.

Eğer okumak isterseniz, belki fizikte temelinizin olması gerekebilir. Eğer temeliniz yoksa size karmaşık geleceğini düşünüyorum. Ama mutlaka okumanız gerekiyor diyebilirim.