Neziha Bahar

Neziha Bahar

Çevirmen
7.9/10
52 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Neziha Bahar
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
167 syf.
·10/10 puan
Stephen W. Hawking'in son zamanlarda okuduğum Büyük Tasarım, Ceviz Kabuğundaki Evren ve Kara Delikler ve Bebek Evrenler isimli üç kitabında nelerden bahsedildiğini kısaca sayacak olursak;
1) Gerçek Zaman
2)Sanal Zaman
3) Kütleçekim Kuvveti yahut uzay-zaman bükülmesi
4)Genel-özel görelilik kuramı
5) kuantum fiziği ve atom altı parçacıklar
Ve bunların toplamı diyebileceğimiz M-Kuramı yahut Sicim teorisi. .

Bu konulardan bahsetmek istiyorum aslında ve anlatabileceğimi de biliyorum ama sayın Hawkink bunları anlatmak için bu kadar kitap yazmışken benim bir kaç satır ile anlatmaya kalkışmam resmen gaflet olur ve kimseye de bir faydası olmaz.

Fakat kitapları okuyanlar varsa fikrim hakkında ne düşündüklerini benimle paylaşmalarını rica ediyorum.

Önceleri maddenin yapı taşına atom dendi, sonra onun da çekirdeği çıktı, sonra bunların nötron, proton ve elektronlardan oluştuğu, sonra bunlardan da küçük kuark, bozon, foton gibi belirsizlik ilkesi ile işlediğimiz parçacıklar ve en son olarak da dalga şeklinde varlık gösteren sicimler. .

Sicimler için bir toz şeker parçası, uçsuz bucaksız bir evren kadar büyük bir yer kaplar. Ve bunlar sadece bizim tespit edebildiklerimiz ki deneysel değil yalnızca teorik. . Ben mikroskobik canlıların mikroskobik evrenleri olduğunu, onların da mikroskobik canlılarının mikroskobik evrenleri olduğunu ve bunun böyle zincirleme gittiğine inanıyorum.

Geçmişte en küçük denen parçacığın milyon kere küçük parçacığı çıktı ise gelecek boyunca bu böyle sürüp gidecek.

Bir de bakmışsın kendi evrenimizin paralel mikroskobik evrenini bulmuşuz :-D ahaha olmaz demeyin sayın hocalarım; bilim ve gelecek heyecan verici. :-)

Çok güzel kitaplar ve anlatımı da çok sade. Lütfen okuyun bu kitapları, ufkunuz genişler.
167 syf.
·1 günde·7/10 puan
Başta evrenden daha sonra kuantum fiziği ve genel göreliliği açıkladıktan sonra Kara Delik konusuna girmesi güzeldi.Bebek evren fikri çok ilginç ve kitapta bir o kadar da kısaydı. Kitabın ilk basım tarihi 1993.Kitapta büyük bir gizem olmasına rağmen Kütleçekim dalgalarının varlığının 2015 yılında ispatlanacağını kim bilebilirdi ki? Neler olacağını hiç bir zaman bilemeyiz. Ama denemekten de vazgeçmemeliyiz. Kabul edelim ki bazı şeyler bizi aşıyor. Herşeyi anlayamıyoruz. Çünkü insanların düşünmelerinin de belli bir sınırı var. Belki bu tartışmalı bir konu olabilir ama benim düşüncem her zaman inanç ve bilim bir yerde kesişiyor. Bilim sadece ilerleyemiyor bir yerde tıkanıyor. Kitapta son bölümlerde Hawking bol bol bahsetmiş. Herkesin kendi düşüncesi tabi. Güzel kitap.
167 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Güzel tabiki konferanslarından alıntı olması pek keyif vermiyor açıkçası ama metaforlaştırmaları bir Richard Feynman kadar iyi olmasa da gayet güzeldi.Ayrıca kendisi hakkındada güzel bilgiler vermiş fakat hastalığı büyük bir dezavantaj.Zamanın Kısa Tarihi kesinlikle daha iyidir çünkü kendisi yazmıştır.Fakat yinede okunması gereken bir kitaptır ben biraz ilgiliyim fiziğe o yüzden ilgisi olan herkes için tavsiye ederim
167 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Stephen Hawking’in anlatımını ilk başladığımda ağır bulduysam da okudukça daha iyi anladığım ve kuramsal fizik, kuantum mekaniği gibi kavramları daha iyi anlama fırsatı bulduğum bir kitap oldu.
Evrenin başlangıcından tutun geleceğine kadar kuramsal fizik çerçevesinden yaşadığımız evreni inceleme fırsatı buluyoruz bu kitapta.
Hawking’in söyleşisinde dediği gibi kitaptaki her şeyi anlamamış olsak da en azından keşfedebileceğimiz rasyonel yasalarla yönetilen bir evrende yaşadığımız fikrini alabiliyoruz.
167 syf.
·62 günde·Beğendi·9/10 puan
Hawking'in karadelikler ile ilgili güzel bir kitabı. Özellikle 50'li yıllardan sonra karadeliklerle ilgili gelişmeleri güzel bir dille anlatmış Hawking. Bu esrarengiz gök cisimlerinin keşiflerinin ilk zamanlarında neler olduğunu merak ediyorsanız bu kitap gayet yerindedir.
167 syf.
·Puan vermedi
Stephen Hawking’in farklı üniversitelerdeki konuşmaları ve dergilerde yayımlanmış yazılarının bir araya toplanması şeklinde oluşmuş bir kitap: Kara Delikler Ve Bebek Evrenler. Yine bölüm bölüm olan kitabın ilk bölümlerinde Hawking’in hayatından kesitler okuyorsunuz. Oldukça etkileyici ama bir o kadar da zor bir kitap. Fizik altyapınız varsa okumakta çok zorlanmazsınız belki, ama benim gibi fiziği en son 9.sınıfta ders olarak gören bir sözelciyseniz ya kitaba başlamadan bir ön bilgi oluşturun, ya da bölünmesinden sorun duymuyor iseniz okurken karşınıza çıktıkça durup araştırma yapın. Aksi taktirde anlamak çok zor.⬇️
Hawking kitapta: “Evrenin bilinmez ve anlaşılmaz olduğu, insanın onu sezebileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey” olduğu görüşüne katılmadığından bahsediyor. O’na göre bu görüş; Galileo ile başlayan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrimlere haksızlık ediyor. Ve sonuçta Hawking; Einstein ile başlayan ve her şeyin her şeyle ilişkisini anlamlandırmaya çalışan; Birleşik Kuram / Her Şeyin Teorisi arayışını sürdüren kişi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi, içinde bulunduğumuz yüzyılın değerli fizik kuramcılarından biriydi. Okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.🤗
167 syf.
·Puan vermedi
Bir Önceki kitapta (Zamanın Kısa Tarihi) anlatılanları da özet olarak içeren aynı zamanda çocukluğunu, akademik kariyerini, hastalığını (ALS), Kara Delikleri, Bebek Evrenler ve Geleceğe dair öngörülerini anlatan özet bir kitap niteliğinde. Yine özgün anlatım ve mizahı ile kendini okutan bir eser.
167 syf.
·8/10 puan
İlk başta Stephen, hayatını anlatıyor şöyle kısacık da olsa. Onun hakkında bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu kitapla beraber ona olan sevgim ve sempatim artmış bulunmakta, zaten bayağı severdim önceden de.

İlerleyen sayfalarda yaptığı konuşmaları aktarmış bize. Harika ve dopdolu bir kitap oldu benim için. Bazı bölümleri anlamamış olsam da genel olarak birçok konu hakkındaki boşluklarımı doldurmamı sağladı.

Eğer okumak isterseniz, belki fizikte temelinizin olması gerekebilir. Eğer temeliniz yoksa size karmaşık geleceğini düşünüyorum. Ama mutlaka okumanız gerekiyor diyebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Neziha Bahar
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.