Nick Arnold

Nick Arnold

Yazar
8.5/10
117 Kişi
·
362
Okunma
·
5
Beğeni
·
748
Gösterim
Adı:
Nick Arnold
Unvan:
Yazar
Yıllardır öyküler ve kitaplar yazıyor. Eğlenceli Bilgi kitapları için araştırma yapmayı seviyor. Araştırmaları bazen buzdağlarıyla şarkı söylemek, kutup ayılarıyla arkadaş olmak gibi şeyler gerektiriyor ve Nick bunun her anından müthiş bir keyif alıyor.
Boş vakitlerini pizza yiyerek, bisiklete binerek ve bayat espriler uydurarak geçiriyor. Tabii bunların hepsini aynı anda yapmıyor.
1995 yılında bir adam ameliyatla bacağının kesilmesi için Florida'da bir hastaneye gitti.
Ameliyattan önce doktorlara 'Hangi bacağımı keseceğinizi biliyorsunuz değil mi?' diye şaka yaptı. Anesteziyle bayıltıldıktan sonra cerrahlar adamın yanlış bacağını kestiler.
Siz 1998 yılında Abdli bilim adamlarının beyinde kahkaha atmaya sebep olan bir kısım bulduklarını biliyor muydunuz? Bilim adamları bir kızın beyninin bu bölümüne elektrik şoku uyguladıklarında kızın kontrolsüzce kıkırdadığını fark etmişler.
192 syf.
·1 günde·Beğendi
Bu kitabı ilk okul 4. sınıftayken almışlardı bana. Yaz boyunca her gün tekrar tekrar okuyup denemiştim içindekileri. Öyle eğlenceli ve samimi bir üslubu var ki asla sıkmıyor. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, sorduğu sorular anlatılıyor, kısmen de ünlü araştırmacılar tanıtılıyor. Bazı temel deneyleri evde tekrar edebilmek için de fırsat sunuyor. Üniversitede okurken sosyal psikoloji deneylerini anlatıyordu bir gün bir hocamız. "Ben bu deneyleri bir yerden biliyorum ama nereden" diye düşünmüştüm ders boyu. Sonra cevabı buldum. Bu kitapta okumuştum! :) Hayatın her aşamasında kullanılabilecek kazanımlar sağlıyor yani. Şimdi her çocuğa önerdiğim bir kitap, hatta yetişkinlere de. Kendisini geliştirmek isteyen herkesin bilmesi gereken temel bilimsel bulgular oldukça anlaşılır, sade ve eğlenceli bir şekilde sunulmuş. Okuyana çok şey kazandıracağını düşünüyorum.
Tek eleştirim, bildiğim kadarıyla 2003 yılından beri basılıyor ve ödül de aldı, bu süreçte keşke ismini "bilim insanı" olarak değiştirmiş olsalardı, küçük ama önemli bir detay.
88 syf.
STEM'in dört kitaplı bilim-çocuk serisi, çocuklarınızla basit ve öğretici deneyler yaparak, onların ilgilerini ve eğilimlerini keşfetme imkanı sunuyor.

S: Science (Bilim)
T: Technology (Teknoloji)
E: Engineering (Mühendislik)
M: Maths (Matematik)

Elimizdeki Mühendislik kitabı oldukça eğlenceli...
Çocuklarımızın zihninde inanılmaz bir sorular sarmalı ve olağanüstü bir cevher- merak duygusu- var. Bir şeyi başarmış olmak, yeni bir şeyi üretmiş olmak, kendi yeteneklerine şaşırmak, onların en büyük zevkleri...

Maddenin yapısından kütle çekimine, köprüler ve tünellerin inşasından, taşıtların, gemilerin, uçakların nasıl hareket ettiklerine, biyomühendislikten, roketlere bizlerin de ilgisini çekebilecek eğlenceli bir çalışma olmuş.

Önce bütün mühendislik dalları çocukların anlayabileceği düzeyde anlatılmış. Sonra her konuya 6 ana başlık atılmış;

'Ana fikir Ne?' başlığı altında, konu ile ilgili en temel bilgiler sıkmadan veriliyor.

'Neler Oluyor' başlığı altında biraz daha ayrıntıya giriliyor ve kısa bir açıklama yapılıyor.

'Aslında' başlığı çok ilginç bilgiler içeriyor.

'Evde Dene' başlığı, bizim en sevdiğimiz, deneyler ve yeni şeyler üretme alanı.

'Nasıl Çalışıyor' başlığı üretimini yaptığımız yahut denediğimiz şey hakkında bizi biraz daha bilgilendiriyor.

'Kimdir?' başlığı ise, bilim insanlarını tanıtıyor.

Biz neler yaptık?
*Plastik şişelerle ve oyun hamurlarıyla çok eğlenceli bir denizaltı yaptık.
*Pürüzsüz yüzeylerde kendiliğinden hareket eden bir sistem kurduk.
*Basit bir solunum cihazı tasarladık.
*Adımızı bilgisayar koduyla yazdık
*Balondan eğlenceli bir roket tasarladık.
*Kurşun kalem pipet ve kalemle uçan bir dron tasarladık. :)

Her bir deney nasıl bir etkinlik hazırlasam fikrinden beni kurtaran bir can simidiydi diyebilirim. :) Şahane bir kurtarıcıydı, bilmediğim ne çok şey varmış dedirtti :) Şunu gözlemledim, analitik düşünmeyi biçimlendiren o ilk tuğlayı, ilk dişliyi, ilk vidayı, ilk düzeneği çocukların zihnine inşa eden bu süreç önemli ve gerçekten yararı oluyor :)

Kitabın son kısmında, temel mühendislik terimlerinin yer aldığı bir sözlük ve minik mucidimizin not alabileceği bir defter yer alıyor...

Keyifli keşifler :)

Derin saygımla...
Zikzik
Zikzik Çılgın Bilimadamının Deneyler Kitabı'ı inceledi.
192 syf.
·58 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu her yaştaki insanın okuyabileceği bir kitap. Okunduğu zaman daha iyi anlanan kitaplardan. İçinde kendimizin yapabileceği bir sürü deney var, adı üstünde deneyler kitabı !
Bilen ve duyan herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ederim.
160 syf.
·33 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap çok güzel. Kimyaya ilgisi olan herkes okumalı bence. Daha kimya dersleriniz olmasa bile bu kitabı anlayabilirsiniz. Hem de komik karikatürler var.
208 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitapta ise bilim hayatı boyunca acı çekenleri anlatıyor. Mesela "Acı Çeken İlk Bilim Adamları, Acı Çeken Gökbilimciler" gibi konuları anlatıyor. Bazı bilim adamlarını da tanıtıyor ; örneğin Aristoteles'in bir kitabını. Bu kitapta aradığınız bazı bilim adamlarını bulabilirsiniz. Bilimle ilgili okunacak çok şey var!
160 syf.
·Puan vermedi
Çocukken okuduğum kitaplar hakkında düşünürken aklıma geldi az önce. Okuduğum yıllarda çok hoşuma gitmişti. Yalnızca bu kitap değil tüm 'Eğlenceli Bilgi' serisi hem kitap okuma alışkanlığı edindirme hem de genel kültür kazandırmak amacıyla ilköğretim öğrencilerine okutulabilir.
208 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bilim adamlarının acı çektikleri doğru olabilir amaçları için. Kim acı çekmiyorki ama insanlık için gelecek için acı çekmek daha takdir edilesi bir durum. Tarihte bilim için gelecek için çalışmış ve bugünü yaratmış insanların kısa hikayeleri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nick Arnold
Unvan:
Yazar
Yıllardır öyküler ve kitaplar yazıyor. Eğlenceli Bilgi kitapları için araştırma yapmayı seviyor. Araştırmaları bazen buzdağlarıyla şarkı söylemek, kutup ayılarıyla arkadaş olmak gibi şeyler gerektiriyor ve Nick bunun her anından müthiş bir keyif alıyor.
Boş vakitlerini pizza yiyerek, bisiklete binerek ve bayat espriler uydurarak geçiriyor. Tabii bunların hepsini aynı anda yapmıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 362 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 94 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.