Norman Davies

Norman Davies

Yazar
8.6/10
9 Kişi
·
19
Okunma
·
9
Beğeni
·
192
Gösterim
Adı:
Norman Davies
Unvan:
İngiliz Yazar, Tarih Profesörü
Doğum:
Bolton, Lancashire, İngiltere, 8 Haziran 1939
Churchill'in meydan okuyan sesi berbat Fransızcasıyla havada çınladı: "Une nation qui produit trois cents sortes de fromage ne peut pas périr."
(300 cins peynir üreten bir millet yok olamaz)
Norman Davies
Sayfa 1071 - İmge kitapevi
Josif vissarionoviç (1879-1953) namı diğer "Koba", namı diğer "Stalin" suça ilişkin yeteneklerini kullanarak iktidarın en üstüne tırmanan patolojik suçlunun en belirgin örneğidir.
1932-1933 yıllarında Stalinist rejim Ukrayna ile yakınındaki Kazak bölgelerinde insan yapısı bir terör kıtlık politikası uyguladı.
Bütün yiyecek stokları zorla toplandı; bir polis kordonu içeri erzak sokulmasına engelledi; ve insanlar ölüme terk edildiler. Amaç Ukrayna milliyetçiliğiyle birlikte "sınıfsal düşmanı" öldürmekti. Ölü sayısı 7 milyona kadar ulaştı. Dünya çoğu iç savaşla ağırlaşmış çok kötü kıtlıklar yaşamıştı. fakat soykırıma yönelik örgütlü bir devlet politikası olarak kıtlık benzersiz bir olay olarak değerlendirmelidir.
1934'e gelindiğinde ABD'nin hükümetin ayırdığı kaynaklarla yapılacak yatırımların Amerika'yı yeniden refaha kavuşturacak olan "NEW DEAL" programıyla iktidara gelen Franklin D. Roosevelt adında dinamik bir başkanı vardı. "Korkmamız gereken tek şey" var diyordu. "Korkunun kendisidir." Ama Avrupa'nın ne Roosevelt'i ne de New Deal'ı vardı. Çöküş nasıl hızlı olduysa iyileşme de öyle yavaş gerçekleşti.
Norman Davies
Sayfa 1029 - İmge Kitabevi
Çalışma odasında bir portresi asılı olan II. Friedrich'in bir sözünü kullandığı söylenir: "şimdi insanları iyi tanıyorum, bu nedenle köpekleri tercih ediyorum."
1434 syf.
Kitap fiziksel olarak iyi değildi. 1400 sayfayı iki kapak arasına sıkıştırmak için yazının puntosu küçültülmüş ve kitabın yaprakları çok incetilmiş. Diğer sayfanın yazıları okunabiliyor neredeyse. Kitap ansiklopedi gibiydi. Okurken çok sıkıldım. Özellikle kendi aralarında sürekli savaştıkları dönem beni çok sıktı. Yiyin birbirinizi diyerek o sayfaları hızlı geçtim. Değerli bilgiler vardı, orası aşikar. Bir kitap gibi değil de ders kitabı gibi okunabilir. Bir daha okur musun diye sorarsanız; Hayır.
1434 syf.
·31 günde·6/10
Norman Davies'in kitabının kalınlığı sizi korkutmasın. Uluslararası İlişkiler & Siyaset Bilimi vb. bölümleri baz alacak olursam 1. sınıfta kaynak kitap olarak okunması gerekir. Bunun haricinde başka bölümde iseniz, çok sıkılmadan da okuyabilirsiniz. Norman Davies bu kitabında, tüm tarihsel olayları anlatma iddiasında bulunuyor. Bunu yaparken de tüm olayları yüzeysel biçimde anlatıyor.

Bizler için dikkat çekici iki nokta var:

a) Osmanlı'nın sözde Ermeni soykırımını yaptığını iddia ediyor. Bunu yaparken, karşı tarafın argümanlarını ele almıyor.
b) Hitler'in Yahudilere karşı yaptığı soykırımın, Osmanlılar'ın Ermenilere yaptığı sözde soykırımı örnek alarak yaptığı düşüncesi var.
Bu iki nokta sadece bir görüş olarak kalıyor kitapta. Bir tarihçiye bana göre yakışmayacak açıklamalar, elde veriler mevcut değil.

Son sözüm İmge Yayınevi'ne. Umarım bir an önce kitabın basım hakları sizden çıkar. İnanılmaz kalitesiz bir baskı, insan böyle bir baskıya 250-300 lira vermeye üzülüyor. Korsan kitapçılar bile sizden daha kaliteli basım yapıyor.
1434 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın 1434 sayfa olması pek bir şey değiştirmiyor. Zaten bu tarz bir tarih kitabı tek seferde oturup okunmaz, okunmamalıdır. İleri okuma yapmak isteyenlerin başucu kitabı olabilir ve genellikle referans kitabı olarak kullanılıyor. Bu kitabı yaklaşık 8 ayda bitirdim az önce bahsettiğim olaydan dolayı. Çok fazla detay içeren, sadece tarihi değil, yaşanan ilginç olayları ve daily life deneyimini de anlatan bir kitap. İleri araştırma/okuma yapmayacak olanlara tavsiye etmeyebilirim.
1434 syf.
Evliliğin tarihi , dudaktan öpüşmenin tarihi ve insanların tarikat oluşturma çabaları gibi bir kaç alt başlık sayacak olursam okumanız için merak uyandırır diye düşünüyorum. Erkekler arasında bile bir dudaktan öğütmeden bahsediyor ki bunun amacı sadakat göstergesi diye belirtiliyor kitapta. Zamanla birbirini seven kadın erkek sadakat le de bağlanmış olunca dudaktan öpüşme sadece evliliğin bir parçası haline geldi.Okumaya değecek demek az kalır. Sakın banane avrupanın tarihinden demeyin avrupalı tarihçiler senin kutsal kitabını okuyup anlıyor tersten yazıp tekrar sana empoze ediyor. Onun için okumalı her haliyle onlarida bilmeliyiz ki aslında bize ait olan bir Çok değeri nasıl kendilerine mal ettiklerinin farkına varmalıyız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Norman Davies
Unvan:
İngiliz Yazar, Tarih Profesörü
Doğum:
Bolton, Lancashire, İngiltere, 8 Haziran 1939

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.