Nurullah Yıldız

Nurullah Yıldız

Çevirmen
7.4/10
19 Kişi
·
55
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Nurullah Yıldız
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
244 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Müstehcen, karmaşık, masalsı, duygusal ama olabildigince hayal dünyasını tetikleyen başlı başına bir mitolojik roman. Dev Baba oğulun insanımsı hislerle hayata karşın mucadelesi...
okunması kolay olduğu kadar, sade dil yapisina karşın oldukca farkli bir iliskiler ağı hüküm suruyor. fazlasıyla mitologya. fazlasiyla latince terimler iceren kitabı ilk andan ilk cumleden sona varincaya kadar mutlulukla okudum....tavsiye ederim. ancak mitolojiye ilgi duymuyorsanız dilini ve hicvini anlamakta ve benimsemekte zorlanabailirsiniz.
244 syf.
Dünyayı bir delikten gözetleyen insanlara asla güvenmeyin. Büyük dev Gargantua’nın oğlu Pantagrual Dipsodların kralıdır. Annesi onu doğururken ölür. Gargantua üzüntüsünü annesiz kalan gürbüz oğluna hem anne hem baba olarak gidermeye çalışarak oğlunu büyütür. Pantagrual’in yaşamı boyunca maceralarının dev olması nedeniyle ürkütücülüğünün yanısıra inancı, çocukluğu, gençliği, avcılığı, aşkı, bilgisi, ahlakı, davranışları,asilliği, savaşları, kahramanlıklarını okuyacağınız kitabın akıcılığında nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Bir Dev’in inanılmaz gerçekçi yaşamına tanıklık etmenin keyfine masallar dışında varabildim.
244 syf.
·3/10
Kitabin sonlarina dogru yazar şöyle diyor; Eger bana "Ustat, bize yazdiginiz bu boş laflar ve sevimli alaylardan, bilge olmadiginiz anlasiliyor," derseniz, cevaben bunlari okuyarak oyalanan sizlerin pek öyle olmadigini soylerim.

Yani aynen öyle bir durum...Okuma sirasi once Gargantua, sonra Pantagruel! Zaten kitap nasil Gargantua'dan once yazilmis anlamadim cunku baslarda o kitaba atiflar yapiyordu! Ayni zamanda her iki kitapta Vergilius'un Aenesis'inden de atiflar oldugunu soylemeliyim. Belki de o kitabi da once okumak daha iyi olabilir.
Fakat ben bu tarz kitaplari sevmiyorum galiba. Yani surekli yiyip, icip, s*cmaktan bahseden, osuruk, çiş vs vs laflari gecen, neden yazildiginindan çok nasil yazilaMAdigi ön planda olan usluplari sevmiyorum. Devlerden bahsedebilir, olaganustu şeyleri anlatabilir ama bu tarz benim için uygun degil. 2 kitapta gulmek icin yazilmis fakat benim guldugum bir tek yer oldu, onu da hatirlamiyorum:)
Yani ben bu seriyi okuyacagim, bu kitaplar hakkinda fikrim olsun derseniz buyrun fakat ben boşa zaman kaybi olarak gordum. Keyifli okumalar dilerim
244 syf.
·7/10
Çok değişik bir tecrübe oldu. Başlarda fazla okuyasım gelmedi ancak daha sonradan hızlıca okuyup bitirdim. Çok akıcı ve sade bir dile sahip değil. Ancak okumayı düşünenlere tavsiye ederim. Hızlıca bitirmenizi öneririm.
244 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
#francoisrabelais in beş kitaptan oluşan, bir baba ile oğlunun hikâyelerini konu edinen ve gayet açık saçık bir fantezi güldürü olan felsefi eseri ve baş yapıtının ilk cildi olan #pantagruel ile karşınızdayız. #iskulturyayinlari okuyalım güzelleşelim :)
244 syf.
·39 günde·Puan vermedi
Ferhan Şensoy'a olan hayranlığım tartışılmaz,onun sayesinde tanıştım kitapla ama yok, kendimi zorlamasam bitireceğim yok.

Okurken yeri geldi sıkıldım, yeri geldi göz kapaklarımın kapanmasına mani olamadım... Kitabın sıkıcı olduğunu söylemiyorum kesinlikle, yalnızca kitap bana hitap eden bir eser değil.

Kitabı okurken yorulduğumu hissettim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nurullah Yıldız

Yazar istatistikleri

  • 55 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 79 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.