Giriş Yap

Okan Günay

Yazar
9.3
6 Kişi

İncelemeler

Tümünü Gör
232 syf.
·
Puan vermedi
Mana, 19 yaşında üniversiteye giden bir kızdır. Yıllardır gördüğü aynı rüya ve ailesinde yaşadığı sorunlar nedeniyle üniversitenin danışanı Okan Bey'in yanına gider ve destek alır. Küçüklükten beri zor bir hayat yaşayan Mana, annesinden sevgi görmemiştir ve kardeşi Sinandan da hem psikolojik hem de fiziksel şiddet görmektedir. Bunun üzerine sevgilisi ve gelecekteki kocası olacak olan Kemal ile de sorunlar yaşamaktadır. Çünkü Kemal'in ailesi kapalı ve dindarken kendi ailesi tam tersidir. Bu olaylar arasında kendini kaybeden ve işin içinden çıkamayan Mana'nın yaşadıklarını aldığı terapi seansları ile öğreniyoruz. Gerçek bir hayat hikayesi olan kitap, kişisel gelişim tarzı gibi gözükse de akıcı bir roman. Uzman Psikolog Okan Günay'ın yıllar sonra kaleme aldığı bu hayat hikayesi bizleri hem düşündürmeye hemde ruhsal çatışmalara çözüm bulmaya teşvik ediyor. Mana'nın yaşadıkları hiçte kolay şeyler değilken bunun altında yatan sebepleri ve sonrasında ortaya çıkan sorunları kaleme alan yazar, bizleri de düşünmeye ve kendimizi sorgulamaya yönlendiriyor. Tavsiye ederim.
Işık Denizden Yansır
9.3/10 · 13 okunma
Reklam
232 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Okan Günay - Işık Denizden Yansır
Selamm Bugün sizlere Uzman Psikolog Okan Günay'ın yazmış olduğu Işık Denizden Yansır kitabıyla geldim.. Kitabımız, gerçek hayat hikâyesidir. Kişisel gelişim kitabı olarak nitelendirilse de roman tarzında yazılmış olduğu için okunması daha zevkli ve kolaydı benim için.. O kadar güzel yazılmış ki okurken Mana ile birlikte ben de yeni şeyler öğrenip, kendi içsel yolculuğuma keşfe çıktım.. Bu kitap da Mana'nın kendini bulma hikâyesini okuyoruz.. Konuyu biraz anlatıp, gerçek hayat hikâyelerini sevenlere tavsiye ederim.. #konusu Mana ailesi dağılmış üniversite öğrencisi genç bir kız, Anne ve babası daha küçükken boşanır.. Annesi ve kardeşi Sinan ile birlikte hayatlarına devam etmekteler, ama evlerinde huzur namına bir şey yoktur.. Annesinin ayrımcılığı, psikolojik şiddeti üstüne üstelik kardeşi Sinan’dan gördüğü fiziksel şiddet ile hayatını sürdürür Mana.. Ona göre evden tek kurtuluşu bir an önce erkek arkadaşı Kemal ile evlenmek.. Hâlbuki Kemal ile yaşamları çok farklıdır, birçok konuda uyuşmazlıkları olsa da evlenirler.. Yangından kaçarken, doluya tutulmak misali, evliliğinin ilk ayında da başlar sorunları.. Kitapla ilgili değinmek istediğim bir çok konu olsada, sadece şunu söylemek istiyorum,  Mana‘nın yaşadıkları bize hiç yabancı değil,  birçok ailede yaşanan şeyler ne yazık ki.. İşin kötü tarafı da ailesinde mutsuz  olanlar, evliliği kurtuluş yolu olarak görüyor. Tıpkı Mana gibi.. Evlilik bir kurtuluş yolu değil maalesef.. Mana, her ne kadar bu konuda şanssız olmuş olsada hayatını değiştiren olaylarda yaşadı.. Mana‘nın neler yaşadığını, hayatında neler kattığını söylemeyeceğim. Onu siz okuyup, görün istiyorum.
Işık Denizden Yansır
9.3/10 · 13 okunma
232 syf.
·
9/10 puan
Mana, annesi ve babası ayrılmış, on dokuz yaşında bir üniversite öğrencisidir. Annesi ve kardeşiyle yaşamakta onlardan hem fiziksel hem de psikolojik şiddet görmektedir. Sürekli hissettiği sevgisizlik ve gördüğü şiddetlerle yaşamına devam etmekte olan Mana, kurtuluş olarak olarak gördüğü sevgilisi Kemal ile evlenir. Fakat bu evlilik ile hayatı bambaşka bir tutsaklığa dönüşür. Çünkü ne yaşam ne de beyin kültürü olarak birbirlerine uymaktadırlar. Gerçek bir hayat hikayesini konu alan kitap, kişisel gelişim kategorisinde gösterilse de aslında psikolojik bir roman. Yazarının uzman psikolog olmasından mütevellit, ana karakterin yaşadıklarının birikimiyle kapandığı iç dünyasında yaşadığı ruhsal çatışmalar, terapi yolculuğundaki hayata tutunma ve kendini yeniden var etme mücadelesi çok iyi yansıtılmıştı. Ayrıca okuyucuyu bu ruhsal terapi yolculuğuna dahil edercesine kendi iç dünyasına yönlendirerek düşündürüp sorgulatma etkisine de sahipti. Yazım dili ise, sade ve akıcıydı. Sizler de psikolojik roman okumayı seviyorsanız, bu kitaba mutlaka şans vermelisiniz. Kim bilir belki bu romandaki terapi yolculuğu, Mana gibi sizin de psikolojik doğumunuza vesile olur. Şartlar ve yaşanılanlar ne olursa olsun, ruh sağlığımızı koruyabilmemiz dileğiyle...
Işık Denizden Yansır
9.3/10 · 13 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42