Okur Dergisi

Okur Dergisi

Dergi
7.6/10
8 Kişi
·
29
Okunma
·
28
Beğeni
·
266
Gösterim
Adı:
Okur Dergisi
Unvan:
Üç aylık kitap dergisi
Doğum:
15 Mart 2017
“Kalemlerin de bir dünyası vardır. Onların taşıdığı da bir anlam vardır. Örneğin ben tükenmez kalemle yazan adama iyi gözle bakmam. Benim nazarımdan tükenmez kalem şiddeti temsil eder çünkü silinmez. İspirtolu kalem şehveti temsil etmesinden dolayı daha da tehlikelidir çünkü sayfaya çirkin bir biçimde yayılır. Ancak kurşun kalem diğerleri gibi değildir tevazuyu, nezafeti, nezaketi temsil eder. Geri dönüşü vardır, silinebilir.”
Okur Dergisi
Sayfa 41 - Erkam Yayınları, Sayı 2, Yusuf Kaplan söyleşisi
“Kitaplar dertlendirir. Kaliteli üç ya da dört kitabı arka arkaya, hazmederek okuyan insanın eski kaygıları ve konfor alanı ile kalması imkansızdır. Kitap kaygısızları kaygılı, dertsizleri dert sahibi yapar.”
Okur Dergisi
Sayfa 16 - Okur Dergisi, Mehmet Lütfi Arslan, “Nitelikli Okurun Akıbeti” adlı makaleden...
“Okuma kişinin kendini keşfetme çabasının bir sonucudur. Kişi okudukça olur, oldukça daha az okur. Dolayısıyla okumayı sadece zihnin bir çabası olarak düşünmemek lazım. Asıl olan okumak değil olmaktır.”
Okur Dergisi
Sayfa 40 - Erkam Yayınları, Sayı 2, Yusuf Kaplan söyleşisi
9 yıl önce annesini onurlandırmak için Hudson'daki evinin bahçesine oyuncak boyutlarında bir ev dikip içini başka kitaplarla takas etmek üzere annesinin kitapları ile dolduran Todd Boll'un bu hareketi, bu gün Amerika'da 50 eyalette ve dünyada 88 ülkede devam ediyor. Şuan dünyada 75 binden fala "minik ve bedava kütüphane bulunuyor. Teslim tarihi ve ceza parası olmayan, isterseniz kitabı tamamen alıp yerine başka bir kitap bırakabildiğiniz bu sistem öncellikle konmşular tarafından, sonrasında herkes tarafından sevilmiş ve kabul görmüş. Minik kütüphanelerin kurucusu Todd Boll, geçtiğimiz Ekim ayında Minnesota'da 62 yaşında vefat etti.
Okur Dergisi
Sayfa 9 - Dünyadan Kitap Haberleri
“Eğer Şehrazat masalını anlatmayı keserse, o ölür, sultan tarafından infaz edilir. Edebiyat böyle olmalı: Hayati!”
Okur Dergisi
Sayfa 57 - Okur Dergisi, Mathias Enard söyleşisi, Ç: Burhaneddin Kanlıoğlu
“Afrika üzerine çalışmaları ile tanıdığımız Prof. Dr. Ahmet Kavas, bir televizyon programında ‘Afrika’nın bir geleceği var mı?’ şeklindeki soruya ‘Elbette var, çünkü Afrika’nın bir geçmişi var’ cevabını vermişti.”
Okur Dergisi
Sayfa 31 - Erkam Yayınları, Sayı 1, Faruk Kara’nın makalesi
“Herkesin bir mesleği olmalı bir de meşgalesi. O meşgale bütün kültürümüzdür.”

Süheyl Ünver
Okur Dergisi
Sayfa 30 - Erkam Yayınları, Sayı 1, Selim Tiryakiol’un makalesi
Yüzlerce kitap okuduğu halde "irfan" konusunda emekleyen bireyler değil miyiz çoğumuz? "Daha da okumalıyım", "daha da bilgili olmalıyım" diye diye çoğunlukla kendimizi kandırdığımız ve içinde bulunduğumuz anı kaybettiğimiz yalan mı? Kitaplarımızın büyük çoğunluğu ya yarıda kalmış, ya da kapağı hiç açılmamış bir halde değil mi? Karşımıza çıkan çoğu olayı zaman kaybı olarak değerlendirip, daha da önemli işler yapmamız gerektiğine kendimizi inandırmıyor muyuz çoğu zaman? Eğer bunlar asılsız birer akıl yürütme ise, etrafımızdaki bu huzursuz ve mutsuz insanlar kimler?
Okur Dergisi
Sayfa 26 - Süleyman Ragıp Yazıcılar
Doğrusu her kitabın bir kaderi var. Kitapların kaderinden kaderimize izler düşer, etkilendim dediğimiz kitap ile böylece kaderdaş oluruz. Aynı kaderi paylaşacak olmamız muhtemel ki ortak bir akıbete uğurlar bizi, bu yüzden satırları nereye akıyor, dikkat etmek gerekir. Ne düşer yazarın gönül ufkundan o satırlara? Nereden çıkar o söz ki, tam da gider bizde yerini bulur? İçimizde nereyi sular harflerin sağanağı? Nereyi yeşillendirir? Neleri gürleştirir? İçimizde büyüyen, kabına sığmayan o şeyler sonra dışımıza nasıl taşar? Öfke, sevinç, hüzün, nefret, muhabbet... Ne taşar?
Okur Dergisi
Sayfa 16 - Mehmet Lütfi Arslan’ın “Her şeyi okumalı mıyız?” Adlı makalesinden...
80 syf.
·8/10
Arka kapak dergisinden sonra bu tarz bir kitap inceleme dergisine ihtiyacım vardı. Okur dergisiyle tanıştım. 3 ayda bir çıkan derginin; dopdolu içeriği, tasarımının sadeliği ve kaliteli yazılarıyla takip listeme dahil olduğunu söyleyebilirim. Bence üç ayda bir çıkması da gayet yerinde. Bir sürü kitaptan bahsedilmesi, buna has bir derginin olması zaten ilgi çekici. Mesela bu sayıda tam tamına 204 kitaptan bahsediliyor.
Kitapseverlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.
84 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Altını çize çize, notlar çıkartarak, kitap listeme yeni kitaplar ekleyerek okudum. Dergi tasarımı, özellikle sade ve beyaz olması çok hoşuma gitti. Malum modern zamanların insanları, keşmekeşin hakim olduğu günümüzde içerisine sığınabilecekleri bir sadelik aramaktalar. Kullanılan kağıdı da çok beğendim ayrıca, yani insan okumasa şöyle eliyle sayfaları sürekli çevirse dahi bir hoş duyguya kapılıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Okur Dergisi
Unvan:
Üç aylık kitap dergisi
Doğum:
15 Mart 2017

Yazar istatistikleri

  • 28 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.