Olinka Vistica

Olinka Vistica

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Adı:
Olinka Vistica
Tam adı:
Olinka Vištica
Unvan:
Film Yapımcısı, Yazar
Doğum:
Split, Hırvatistan, 1969
228 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Kırık Kalpler Müzesi-Olinka Vistica, Drazen Grubisic
.
2010 yılında, ilişkileri bittikten sonra dahi anısını yaşatmak isteyen ve bir zamanlar anlam ifade eden eşyaları atmaya eli gitmeyen iki eski âşık tarafından kurulan Kırık Kalpler Müzesi, binlerce isimsiz başvuru alıyor. Binlerce obje arkasındaki hikâyeyi anlatan kısa ve öz notlarla müzeye bağışlanıyor. Bu müzenin hikayesi de kitaplaştırılmış bu objelerin fotoğrafları ve hikayeleriyle birlikte.
.
Geçmişin yükünden kurtulmak isteyen, erken kaybettiği annesinden yadigâr hiç giyilmemiş ayakkabıyı ne yapacağını bilemeyen bir evlat da, evli bir adamla aşkını kimseye anlatamamış bir kadın da, bebekken ailesinin terk ettiği bir genç de aynı müzede buluşuyor. Bu buluşma yeri geliyor bir kartpostal oluyor, yeri geliyor bir balta. Ya da bir peluş oyuncak veya bir para. Aşkın yeni tanımlara kavuştuğu bu müzede duygular adlı sınırsız bir ülkenin vatandaşları haline gelen, kayıplarıyla kendini tanımlamaktan arınmak için bir arada bulunan insanlar bazen iki satır, bazen iki sayfayla ifade ettiği yüklerinden kurtuluyor. Burası bir nevi eski aşklar mezarlığı.
.
Bu kitap ufacık da olsa, aşkın veya sevginin pırıltısını yakalamış ve yok olup gidişine tanıklık etmiş herkes için. Kaybedilenler uğruna hayatlarında tutulan eşyalardan ayrılmanın şerefine.
.
Dip Not; (Müzeye bağışlanan bir saç kreminin etiketindeki yazı); Asıl sorun sevdiklerimizi kaybedip kaybetmeyeceğimiz değil, onları "ne zaman" kaybedeceğimizdir. Bazıları için bu felaket gibi bir olayla gerçekleşir ama çoğu insan için sevgi, parça parça kaybedilir. Fakat biz kaybederken, merhametin huzurunda sevginin sonsuz olduğunu anlayamaz mıyız?

Yazarın biyografisi

Adı:
Olinka Vistica
Tam adı:
Olinka Vištica
Unvan:
Film Yapımcısı, Yazar
Doğum:
Split, Hırvatistan, 1969

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.