Oliver Dhilly

Oliver Dhilly

Yazar
7.0/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
"Gaye vasıtayı meşru kılar."

Machiavelli'nin hiç bir zaman yazmadığı bu cumle ona mal edilmiştir ve konuyla ilgili tanrı ve tutumunu çok iyi özetler.
kötülük cehalettir bu nedenle mahkumiyet koşullarından kurtulmak gerekir kültürümüzde günah kavramı olduğundan insanın genel olarak kötülüğe meyilli olduğu kötülüğün söz gelimi adaletsizlik
gibi kendisi için istendiği söylenebilir. Ama yanlıştır bu: insan kötülüğü istiyorsa onu iyilik sandığı için ister. Kötülüğü istediğimde bu kötülüğün benim için bir iyilik olacağını düşünürüm.o zaman kendim için iyi olana kendi için de iyi olanı karıştırmış olurum sadece görünüşte iyi olan bir şeyin gerçekten iyi olduğunu sanırım: dolaysız zevk, para. çoğu zaman genel olan düşüncem, kan aldatmış olur beni dolayısıyla insan isteyerek kötülük yapmaz, cahil olduğu için kötülük yapar.
ölümden sürekli korkarız. Nedir peki bu ölüm? Duyumlardan yoksun olma bir insanın kendisinin kesinlikle öldüğünü doğrulamak için artık beyinsel bir faaliyeti bulunmadığı onun için hiç bir duyumun mümkün olmadığı anlaşılır o zaman öldüğümüzde nasıl canlı olabiliriz, yani nasıl duyumlarımız olabilir? kendi ölümümüzü yaşayamayacağız. Hiç bir zaman "ben ölüyüm" diyemeyeceğiz(ancak filmlerde ve hayalimizde mümkündür bu).
dolayısıyla hiç bir zaman olmayacak şeyi düşünmeyi bırakalım ve olmayacak korkulardan kurtaralım kendimizi. Ya ruhumuz? Her şey atomlardan oluştuğuna göre ölümümüzle birlikte ruhumuz da dağılacaktır... dolayısıyla korkmak ve mutsuz olmak için hiçbir neden yoktur.
MERTİMUR
MERTİMUR Diyojen'in Fıçısı ve Diğer Felsefe Öyküleri'ni inceledi.
168 syf.
·Puan vermedi
ilk inceleme olacak sanırım...

Bu kitap felsefe kitabı evet ama ben felsefe sevmem ilgilenmem deyip elenecek bir kitap değil. Herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatılmış, kavramlar çok net açıklanmış eğer anlayarak okunursa hayatınızda kalıcı izler bırakabilecek bir kitap içinde bir çok filozoftan kesitler bulabilirsiniz.
felsefeyi insana sevdiren bir kitap diğerleri gibi yabancı boğucu terimlerle dolu değil okuyup da pişman olacağınızı hiç düşünmüyorum ...
168 syf.
·10 günde·5/10
Başlangıç seviyesinin de altında bir kitap, eğlenceli dikkat çekici öyküler veya alıntılar vardır diye aldım. Lakin çok yüzeysel ve dikkat çekip kitap dışından bile araştırmaya davet edecek metinler bile yok.Büyük filozoflar diye bir kitap bundan daha iyisini yapmış.notum 10 üzerinden 5 ama 4.5 tan 5

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.