Ömer Baytaş

Ömer Baytaş

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Ömer Baytaş
Unvan:
Yazar
Doğum:
Artvin, 1950
1950’de Artvin’de doğdu. Rahatsızlığı yüzünden öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 1980-85 yılları arasında ABD’de yaşadı. Birçok işe girdi çıktı; hiçbir işe bağlanmadı. Bazı dergilerde hikâyeleri yayımlandı. Yayımlanmamış birçok kitabı var.
"Sen hayatı ne sanıyorsun? (Henüz hayat mücadelesinin içinde olmadığını söylemeye kalkma sakın!) İnsanı hazır mutlulukların beklediği bir gülbahçesi mi? Ne gezer! Hayat, sevildiği, seçildiği için gelinen, mutlu olunan yer değildir. Hayat, bir ikram değildir. Hayat insanın, bireysel yaşamını yaşayabilmek için ihtiyacı olan haklarını sürekli savunmak zorunda kalarak ama hiçbir zaman onları elde edemeyerek her gün kendini yok ettiğini bir mücadeledir. Hayat mücadelesinin, kendi kendin olabilmek mücadelesinin ne kadar acımasız olduğunu asla bilemezsin. Bu mücadelede benliğini nasıl parça parça kaybettiğini asla hayal edemezsin."
"Yorgun, kanlı gözleri daldı. Fanuskente vardığı gün, kovukta dinlenmeye çalışırken, yüreğinden kopan sesin, 'Bir insanın acı çekmesinin ne önemi var?' diye sorduğunu işitmişti. Şimdi şöyle demekle yetinecek:

-İnsan dahil hiç kimse insan olmaya alışamaz.

Bilmiyor. Ben de ona dokunmadığım gibi açık seçik sesimi duyuramıyorum. Bunu söylemesi için henüz çok erken!"
328 syf.
·19 günde·Beğendi·9/10
Aslında hiç okumayı planlamadığım, daha öncesinde adını bile duymadığım bir yazarın, adını bile duymadığım bir kitabını okudum son günlerde. Tam 19 gün sürmüş kitabı okuyup bitirmem, ama bu kesinlikle kitabı keyif alarak okumadığım için veya beni sıkmış olmasından dolayı değil, bazı yoğunluklarım ve özellikle de bu kitabı gerçekten çok sevmiş olmamdan dolayı. Bir kitap sitesi üzerinden siparişimin ücretsiz kargo ile gönderilmesi için belli bir miktarı tamamlamama lazımdı, ve bu kitap da tam o miktar kadar bir ücrette olduğu için hiç düşünmeden, merak etmeden sepetime ekledim ve bu kitap elime geldiğinde gerçekten çok beğendiğim bir kitap olabileceğine inanarak başladım ve gerçekten inancımı boşa çıkartmadı bu kitap.
Kitap, Fransa'da doğup büyümüş ve bir araba kazası sonucu vefat eden Andrey'in mezarında başlıyor ve kim veya ne olduğuna dair bilgi edinemediğimiz bir anlatıcının, mezarında bilinçli bir şekilde ve toprağın altında yılan tarafından organları yenerken hissedip, hareket edemeden yardım bekleyen Andrey'e dayanamayıp elini uzatması ile başlıyor ve sonrasında 3000 yıl sonrasında, Proxima Centauri'de bir gezegende insan kolonisinde devam ediyor.
Gerçekten beni çok etkileyen karakterleri ve olayları içeren, kitabı okurken şu kısmı da kaydedeyim sonra bu alıntıya da tekrar döner bakarım dediğim o kadar çok yer vardı ki. Gerçekten son zamanlarda en çok keyif alarak okuduğum kitaplardan biri oldu diyebilirim gönül rahatlığıyla. İnternette kitabın yazarı olan Ömer Baytaş hakkında da bu kitap hakkında da bir sürü araştırma yaptım ancak maalesef gördüğüm kadarıyla ne kitap bilinen bir kitap, ne de yazarı bilinen bir yazar olmuş ama umarım daha çok kişi benim gibi keşfedip okur bu kitabı yakında.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ömer Baytaş
Unvan:
Yazar
Doğum:
Artvin, 1950
1950’de Artvin’de doğdu. Rahatsızlığı yüzünden öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 1980-85 yılları arasında ABD’de yaşadı. Birçok işe girdi çıktı; hiçbir işe bağlanmadı. Bazı dergilerde hikâyeleri yayımlandı. Yayımlanmamış birçok kitabı var.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.