Ömür Candaş

Ömür Candaş

Çevirmen
8.3/10
3 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
677 syf.
·13 günde·10/10
Alıştığımız o güzel doğa tasvirleriyle başlıyor yine Steinbeck kitabına, bu durum artık jenerik gibi geliyor bana, sonra bölgeden ve oradaki insanların özelliklerinden bahsediyor ve gerisi su gibi akıp gidiyor.

Altın Kitaplar Yayınevi 1973 baskısı, Derin Çizer ve Ömür Candaş çevirisiyle okudum kitabı. Hamilton (yazarın annesinin ailesi) ve Trask (kurgu) ailelerini tanımak hem keyifli hem de öğretici bir deneyim oldu benim için ve zihnimde oluşturduğum Steinbeck sıralamasında zirveye yerleşti. Gazap Üzümleri ile benzer özellikleri/karakterleri mevcut fakat ondaki kadar araya girip açıklama yapmıyor anlatıcı (halbuki ben o uzun anlatımlarını da keyifle okumuştum) ve Cennetin Doğusu daha heyecanlı ve akıcı ilerliyor. Yine Gazap Üzümleri’nde olduğu gibi dini sorgulamalar, kutsal kitaplar, günahlar konuşulup tartışılıyor. Steinbeck’in inançlar konusunda kafa yorduğu belli. İkisini de okumak güzeldi kesinlikle tavsiye ederim.

Biraz içerikten bahsetmek gerekirse, bir tarafta silik bir anneyle fazlasıyla despot bir babanın iki zıt karakterde oğluyla ilişkisi/mücadelesi, tam karşısında yedi çocuklu baskın bir anne ve her bir çocuğunu olduğu gibi kabullenmiş, kendini her anlamda geliştirmeyi başarmış bir baba var. Farklı uçlarda yaşayan iki ailenin yolları bir şekilde kesişiyor ve bu süreçte doğru ve düzgün olmayı, kavgacı ve bencil olmayı, aile bağlarını, istediğinin peşinden gitmeyi, istemediğine mecbur kalmayı, iyiyi ve kötüyü, siyah ve beyazı çeşitli kombinasyonlarda okuyoruz. Bilhassa kötülük ve sebepleri hakkında düşündüğümüzde bunun; adeta bir uzvun yokluğu gibi acıma ve vicdan duygusundan yoksun olarak dünyaya gelmekle mi, hırsların,arzuların kölesi olmakla mı, sevgisiz,ilgisiz ve dışlanmış olarak büyümekle/yaşamakla mı, kötü ebeveynlerden genetik olarak miras kalmasıyla mı, baskı altında boyun eğerek yaşamaya mecbur olmakla mı ilgili olduğunu sorguluyoruz.
Bütün bunlar yerine tek kelime kullanmam istenseydi Timshel derdim sanırım Lee’nin yeri hep ayrı olacak.