1000Kitap Logosu
Onur Alan

Onur Alan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
100 Kişi
168
Okunma
30
Beğeni
2.014
Gösterim
Unvan
Yayıncı, Yazar, Gölge Yazar, Öğretmen, İletişimci
Doğum
Erzurum, Türkiye, 1989
Yaşamı
Erzurum'un İspir ilçesinde 1989 yılında doğmuştur. Almanca Öğretmeni (Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Almanca Öğretmenliği Bölümü) İletişimci (Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi HİT Bölümü) Yazar (Kendi adıyla yayımlanan 5 kitabın yazarı) Gölge Yazar ( Fantastik roman, iş kitapları, otobiyografi, kişisel gelişim türlerinde 6 kitap projesi) İçerik Üretici (Kurumsal şirketlerin web sitesi ve sosyal medyaları için içerik ve tanıtımların üretimi) Yayıncı (Kırmızı Balon Yayınevi Kurucusu/Genel Yayın Yönetmeni)
128 syf.
·
Beğendi
Merhabalar; "Fer" çeşitli platformlarda, raflarda gözüme takılan merak ettiğim bir kitaptı ve sonunda bir dost hediyesi olarak elime düştü. Güzel kapak, etkili reklamlar, kolay ulaşılabilir dağıtımlar yoluyla kendini büyütebilen bir kitap. Merakla okumaya başladım ve bu merakım hep devam etti. Çünkü hep bekledim bir yerinde bir şey değişip beni şaşırtacak mı diye. Fakat öyle olmadı. Oldukça basit bir anlatımla yazılmış, kısa cümleleri olan kolay anlaşılabilir bir üslubu var yazarın. Ben bu tarz kitapları "çerez" olarak isimlendiriyorum. Anlatım bunaltmıyor fakat kelime ve hatta cümle tekrarlarından kaynaklanan bir sıkıcılık var. "Yeter tamam anladım yazar bey" dedim zaman zaman. Aynı durumu farklı farklı cumlelerle anlatmış yazar. Şahsi fikrim olarak kitabın önemli bir kısmı bu şekilde oluşmuş. Karakterler arasındaki diyaloglar doğal konuşma biçiminden çok mesaj verir tarzda bilgilendirme cümleleri şeklinde ilerliyordu. Bu tarz beni roman okuma zevkinden uzaklaştırdı. Daha çok kamu spotu diyalogları gibi geldi. Kaldı ki bölüm aralarında zaman zaman kısa bilgilendirme ve mesaj içerikli cümleler zaten varken öykü içindeki diyaloglara yerleştirilmesi pek hoşuma gitmedi. Bir mülteci hikayesi FER. Güzel mesajlar içeriyor. Kurgu oldukça etkili sadece daha etkili bir anlatım olsun isterdim. Bir mücadele ve direnişin getirdiği başarı örnek olacak nitelikte bir karakter ile farkındalık yaratılıyor. Bir çok anlamda güncel bir kurgu. Aynı fikirde oluruz ya da olmayız ! Şahsi olarak kurgunun bazı paragraflarında "o kadar basit değil", "o öyle değil", "bir de diğer taraftan bak" v.b yorumlarla yazara karşı çıktığım oldu. Fakat düşündürebilen, karşıt ya da aynı fikir oluşturabilen her eser başarılı olmuştur diyorum. Özellikle seri bir şekilde okuyup bitirmişsem yazar-okur arasında ki bağ kurulmuştur diye düşünüyorum. Özet olarak, şiddetle tavsiye etmem ama okunabilir bir çalışma diyorum.
Benim Adım Fer
8.8/10
· 45 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
14
128 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Öyle güzel bir kitap okudum ki boğazımda bir yumru ile birlikte ...Çocuklar söz konusu olunca bir anne olarak bambaşka hislerle okuyor um....Fer 'in hikayeside ve tüm mülteci çocuklarında keza yürek burkuyor...Fer hayalleri olan on bir yaşında küçücük bir çocuk...Lakin acımasız sisteme ve kör insanlara karşı hayalleri peşinde attığı adımlar çok büyük....Fer okurken sık sık insanlığımızı sorgulamamıza neden olacak ve kesinlikle farkındalık yaratacak bir kitap.....Kısa bir kitap olmasına rağmen yazar o kadar derin ve içten kaleme almış ki anlamak isteyene yeterli olmuş diyebilirim.....Bu arada Fer :in anlamı aydınlık ve parlaklıktır....Bu kitap umarım okuyan herkese ışık olur..... Mutlaka okuyun....
Benim Adım Fer
8.8/10
· 45 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
12
160 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
IŞIK OLMAK ️
Bir çok insanın, mülteci aileler hakkında düşüncelerini, fikirlerini değiştirebileceği muhteşem bir kitap. Hala yeryüzünde, Fer (IŞIK) gibi milyonlarca çocuğumuz parkta, inşaatta ve sokaklarda uyumak zorunda kalıyor. DAHA ADİL VE BARIŞÇIL BİR DÜNYA İÇİN HADİ SENDE BİR IŞIK YAK.
Benim Adım Fer
8.8/10
· 45 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
17