Onur Tunç

Onur Tunç

Çevirmen
9.1/10
556 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
116 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okurken elimde görenler ne o çocuk kitabı mı okuyorsun deyip, bana ufaktan,
alaycı alaycı konuşanlara yine bu kitaptan alıntı yapıp “küçük prensle” onlara cevap vermek istiyorum; “İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez."
Her ne kadar çocuk kitabı gibi görülsede aslında yetişkinlere ders niteliğinde okutulmalı bu kitap, çünkü kitap evrenseldir yaşıda cinsiyetide yoktur...
116 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Küçük Prens, çoktandır okumayı istediğim bir kitaptı. Daha fazla vakit kaybetmeden okumaya başladım ve bitti :) İnsanların yaş aldıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını, hatta yozlaşmalarını masum Küçük Prens bizlere aktarır. Küçük Prens'in en sevdiğim özelliği durmadan sorular sorması ve cevabını almadan rahatlamamasıydı. Soru sormak, meraklı olmak çok güzel ve gerekli bir özellik bence.
Küçük Prens'le çiçeği arasındaki ilişki de çok hoşuma gitti. Anlaşmazlıkları olsa da gezegeninden uzakta onu düşünür. Sadık, içten, saf ve temiz bir sevgisi vardır.
Bu kitap, çıkarılması gereken dersler bakımından her yaşa hitap ediyor.
116 syf.
·Beğendi·10/10
Küçük Prens ortaokul zamanımda başlayıp yarım bıraktığım bir kitap. İlk zamanlar üzülüyordum ama okuduğumda iyi ki yarım bırakmışım diye düşündüm. Çünkü bitirsem bile kitabı tam anlayamayacaktım. Belki iki yıl sonra okuyunca kitabı daha da farklı şeyler anlayacağım. Çünkü bu kitap sizden bir şeylerle birleşerek zihninize yerleşiyor.
Herkeste yanlış bir algı var. Arkadaşlar bu kitap çocuk kitabı değil, masal hiç değil. İçindeki derin anlamları resimlerine ve çölde karşılaşacağımız Küçük Prens'e gizlemiş olan bu kitap tek gecede bitirebileceğiniz bir kitap. Sayfa sayısının azlığına nazaran fikirler çoğu romandan daha anlamlı.
Bu kitabı okuduktan sonra uzun süre gökyüzünü izlemiş, gökyüzüne bakmadan da uyuyabildiğim gece olmamıştı. Hala elime alıp bir çırpıda okurum kitabı. Hani şu başucu kitabı olayı var ya, işte Küçük Prens tam o kitaplardan..
116 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bazı eserlere sadece çocuk kitabı olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyorum. Küçük Prens de onlardan biri. Yazar kitaba " Bu kitabı bir büyüğe adadığım için çocuklardan özür diliyorum." diyerek başlıyor.
Küçük Prens'in yedi gezegene ve son olarak da dünyaya yaptığı seyahatte ve her birinde edindiği tecrübede bize verilmek istenen mesajların olduğunu görüyoruz.
Bir gün hayata Küçük Prens'in gözü ile bakabilmek umuduyla...
Seviyorum küçük prensesimi seviyorum aşığım ona kısacası hayatimdir o arkadaşlar hepinizi seviyorum kendinize iyi bakın lütfen yeni katıldım merhabalar
116 syf.
·Puan vermedi
saint-exupéry nin harika romanı...çocuk romanı diyemeyeceğim, büyükler için çocuk gözü romanı...

"büyükler hiçbir şeyi tekbaşlarına anlayamıyorlar, onlara durmadan açıklamalar yapmak da çocuklar için sıkıcı birşey oluyor dogrusu..."
120 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Küçük prens... İnce ama verdiği mesajlar o kadar anlamlı ki. İlk kez bu kitabı 7 yaşında okumuştum ve maalesef yarım bırakmıştım. Mantıksız gelmişti bana, mantık aramıştım ben de büyükler gibi... Ama şimdi 17 yaşındayım ve yeniden okudum kitabı. Çok daha iyi anladım ve artık mantıksız gelmiyor! Her gittiği gezegende karşılaştığı kişiler günlük hayatımızda ki insanlar olduğunu fark ettim. Onu çok iyi anlıyorum şu anda. Kitap bana çok şey kattı, artık yıldızlara bakınca küçük prens gelecek aklıma, onun gülüşü, koyunu ve en önemlisi gülü aklıma gelecek. Kitabın sonunu okuduğum zaman sanki kalbime hançer sapladılar gibi oldu, canım acıdı bildiğiniz. Gözlerim doldu falan... Herkesin beklediği vardı. Gelmesini istediği, kimselere anlatamadığı birisi olmuştur hayatında... Kitabın sonu beni bu yüzden çok etkiledi.
"Bana yazın " o geri döndü!" " Özellikle burda kötü oldum. Kitabı mutlaka okuyun. Hangi yaşta olursanız olun ama mutlaka okuyun...
116 syf.
·10/10
Başlangıç olarak bu kitabın sadece çocuk kitabı olarak görülmemesi geretiğini ve her yaşta, hayatın her anından bir şeyler çıkarabileceğimizi belirterek başlamak istedim. Hayatımda yaşadığım nadir pişmanlık anlarından biri de bu kitabı daha önce okumamaktır. Küçük Prens’i okuduktan sonra hayatımda çok büyük katkıları oldu ve hayatımın her anında yer buldu. Hatta o kadar çok hayatımda yer buldu ki onu her zaman yanımda ve gözümün önünde taşımak için dövmesini bile yaptırdım(incelemeden biraz çıktım ama kusura bakmayın hayatımda ne kadar büyük bir yer kapladığını belirtmek için bunu söylemem lazımdı.) Bu kitabı ne kadar çok okuduğumu hatırlamıyorum bile ama her okuyuşumda farklı bir şey dikkatimi çekiyor ve her zaman farklı bir yeri beni etkilemiştir. Hayat ve büyüyen insanların ne kadar da kötüleştiği ve anlamsız şeyler için yaşadıkları, mücadele ettiklerinin örnekleri ile dolu olan bu nadide eser bence çocuklarımıza ve çevremizdeki insanlara tavsiye edeceğimiz ilk eser olmalı. Küçük Prens hakkında ne yazsam zaten az kalacak ve her insan kendinden farklı şeyler görecek bu kitapta ondan ben sadece tavsiye etmekle yetineyim.
Küçük Prensi okuyun okutun.
116 syf.
·Beğendi·10/10
Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.
116 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Kitap çocuk kitabi olsa da yetiskinlerinde heyecanla okuyacağı bir kitap. Küçük prensin diger kucuk gezegenlerle dunya arasinda yaptigi yolculuklari ve yasadigi olaylari anlatiyor. Ozellikle kitapta kucuklerle buyuklerin dunyasinin karsilastirildigi yerleri cok begendim.