Onur Tunç

Onur Tunç

Çevirmen
9.1/10
941 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
150
Gösterim
Adı:
Onur Tunç
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
116 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okurken elimde görenler ne o çocuk kitabı mı okuyorsun deyip, bana ufaktan,
alaycı alaycı konuşanlara yine bu kitaptan alıntı yapıp “küçük prensle” onlara cevap vermek istiyorum; “İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez."
Her ne kadar çocuk kitabı gibi görülsede aslında yetişkinlere ders niteliğinde okutulmalı bu kitap, çünkü kitap evrenseldir yaşıda cinsiyetide yoktur...
116 syf.
·8/10
Defalarca kez tavsiye edilen okuyanları gördükçe (evet itiraf ediyorum) dalga geçtiğim o mükemmel kitap. Kesinlikle çocuk kitabı kategorisinde satılmaması gerektiğini düşünüyorum. Zira bu kitaptan büyüklerin çıkarması gereken anlamın çocuklar zaten farkındalar.
116 syf.
·4 günde·10/10
Beni en çok etkileyen kitaplardan biri oldu. Bana göre büyüyüp içindeki çocuğu unutan kişilerin okuması gerekir. İçindeki o masumiyeti öldürmeyen her birey için altın değerinde bir kitaptır. İnsanın gerçekten insan olması için içindeki çocuğu hiç kaybetmemesi gerekir.


Bütün koca adamlar bir zamanlar çocuktular (gerçi aralarında bunu hatırlayanlara az rastlanır ya.)
116 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkesin içinde, yüreğinde bir çocuk yatar ya, işte o çocuğun okuması gereken bir kitap. Yılların asla eskitemeyeceği ve her zaman her yaşa hitap eden bir kitap olduğunu söylemeliyim...
116 syf.
·1 günde·10/10
insan büyüdükçe gerçekleri görüyor, kitabı 7. sınıfta okuduğumda basit bir çocuk kitabı olarak görmüştüm, ama yıllar geçti tekrar kitabı okumak istediğimde aslında bu kitabın büyüklere değil de insanlığın eksik yanına değindiğini gördüm, büyüdükçe insanlar daha anlaşılır oluyor ya da sadece alışıyoruz...
116 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Küçük Prens, çoktandır okumayı istediğim bir kitaptı. Daha fazla vakit kaybetmeden okumaya başladım ve bitti :) İnsanların yaş aldıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını, hatta yozlaşmalarını masum Küçük Prens bizlere aktarır. Küçük Prens'in en sevdiğim özelliği durmadan sorular sorması ve cevabını almadan rahatlamamasıydı. Soru sormak, meraklı olmak çok güzel ve gerekli bir özellik bence.
Küçük Prens'le çiçeği arasındaki ilişki de çok hoşuma gitti. Anlaşmazlıkları olsa da gezegeninden uzakta onu düşünür. Sadık, içten, saf ve temiz bir sevgisi vardır.
Bu kitap, çıkarılması gereken dersler bakımından her yaşa hitap ediyor.
116 syf.
Küçük prense küçük prens denmesinin sebebi belki de büyüklerin asla prens olabilecek kadar mutlu olamayacaklarıdır.

Sürekli sayılarla, hesaplarla, olabileceklerle uğraşan büyüklerin ;anın tadına varamayışları ,her şeye dar kalıpla bakmaları, içindeki mutluluğu, çocukluğu öldürmeleri, onların otomatik robotlara döndürmektedir.

İçinizdeki çocuğu kaybetmemeye çalışın çünkü kaybettiğiniz an mutsuzluğa mahkûm olursunuz.
116 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap okuma alışkanlığı kazanmış birçok insan bunu genellikle çocukluk yıllarında edinmiş oluyor. Ben malesef gerçek anlamda kitap okumaya 19 yaşında başladığım için geçmişim okumadığı bir çok eserle doluydu. Çocukken okumadığım bir çok kitabı bugüne sığdırmaya çalışıyorum ve genellikle yılda 5-6 tane çocuk kitabı okuyorum. Benim durumumu yaşamış ve kitap okuma alışkanlığını geç kazanmış olan herkese çocuk kitaplarını okumayı tavsiye ediyorum. İnsan o yılları telafi etmiş gibi oluyor. Açıkçası "Küçük Prens" kitabını iyiki büyüyünce okumuşum diyorum çünkü verdiği mesajlar çok evrensel ve her yaşa hitap eden türde. Gerçekten bu kitabın bu dönemin gençleri arasında neden popüler olduğunu okuyunca daha bir anladım.
116 syf.
·Beğendi·10/10
Küçük Prens ortaokul zamanımda başlayıp yarım bıraktığım bir kitap. İlk zamanlar üzülüyordum ama okuduğumda iyi ki yarım bırakmışım diye düşündüm. Çünkü bitirsem bile kitabı tam anlayamayacaktım. Belki iki yıl sonra okuyunca kitabı daha da farklı şeyler anlayacağım. Çünkü bu kitap sizden bir şeylerle birleşerek zihninize yerleşiyor.
Herkeste yanlış bir algı var. Arkadaşlar bu kitap çocuk kitabı değil, masal hiç değil. İçindeki derin anlamları resimlerine ve çölde karşılaşacağımız Küçük Prens'e gizlemiş olan bu kitap tek gecede bitirebileceğiniz bir kitap. Sayfa sayısının azlığına nazaran fikirler çoğu romandan daha anlamlı.
Bu kitabı okuduktan sonra uzun süre gökyüzünü izlemiş, gökyüzüne bakmadan da uyuyabildiğim gece olmamıştı. Hala elime alıp bir çırpıda okurum kitabı. Hani şu başucu kitabı olayı var ya, işte Küçük Prens tam o kitaplardan..

Yazarın biyografisi

Adı:
Onur Tunç
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.