Onur Yıldız

Onur Yıldız

Çevirmen
7.9/10
32 Kişi
·
72
Okunma
·
0
Beğeni
·
138
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
72 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
C.R. Maturin olarak da bilinen İrlandalı bir Protestan din adamı ve Gotik oyunların ve romanların yazarı Charles Robert Maturin'in en tanınmış eseri 'Gezgin Melmoth' dan oldukça etkilenen Balzac bu hikayenin devamı gibi 'Aklanmış Melmoth' u yazar. Gotik bir eser havasını da verir.

Şeytanla anlaşma, şatafat ve lüks hayat için ruhunu şeytana satma, zengin olma hırsı derken, bu hastalıklı duyguların pek çok kişiye sirayet ettiğini okuyoruz.

Önsözde alntılanmış Baudelaire'nin dediği gibi
"Hiç ama hiç uyumayan, yolundan sapmayan ve hızır gibi verilen emri uygulayan bir hastalıktır."
125 syf.
·6 günde·7/10 puan
Günümüzün dünya siyasetindeki aktörleri,daha iyi yorumlayabilmek ve anlayabilmek,kolay kandırılmamak için okuyabileceğimiz faydalı olabilecek bir kitap.
125 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok beğenerek okuduğum bir eserdi .Oldukça kısa olmasına rağmen popülizm ve ve populizm yoluyla gittikçe günümüz şartlarında ülkeler arasında rağbet gören bir kavramı inceleyen ülke örnekleri veren güzel bir eser. Kesinlikle okuyun
72 syf.
Eserlerine "İnsanlık Komedyası" diyen Balzac, Aklanmış Melmoth'da son derece ince dokunmalarla İnsan'ın ulvi muhayyellerinin anlamsızlığını anlatmakta. Kitabın ilk sayfalarında Napolyon Bonapart'ın düşüşü sonrası Fransız toplumunun genel durumu öz bir şekilde anlatılmaya çalışılmış, bu metinleri okurken o dönemin siyasi havasını kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

Erdem olan şey neydi? Toplum'un bu soruya verdiği yanıtı, insanın lükse ne kadar aç olduğunu, Balzac'ın ifadeleriyle hüzün ile seyrediyorsunuz. Ardından ana karakterimiz veznedar Castanier'in, (ki kendisi eskiden rütbeli bir askerdi) gelen bir İngiliz müşteri (Ki bu kişi de Melmoth'dur) ile başlayan "Ben değişimi" ile kitabın son sayfalarına kadar "Şeytan - İnsan" ilişkisinin "Ben değişimi"ni nasıl yönettiğini gözlemliyorsunuz. Esasında her insanın Ben'i farklı olduğu gibi içindeki Şeytan'ın da farklı olduğu ifade ediliyor.

"Eğer Şeytan ruhunu istiyorsa, Tanrı’nınkine eş bir kudret karşılığında onu vermez misin?" sorusu, belki de kitabın özetidir. Çünkü bütün insan bilinci ve arzuları esasında bu soruya yanıt aramakla oluşmuştur. Biz İnsan'lar, sonsuz bir Güç'te olsaydık, her Şey'i bilseydik, İnsan olduğumuz gibi bir Şey'lerden zevk alabilir miydik, bir Şey'lere anlam yükleyebilir miydik? İnsanın (tabiri caizse) doymayışı ve sonsuz isteme arzusu; dönemin Paris halkıyla sembolize edilerek önümüze sunulmakta ve okurken bu sembolün Biz'i tarif etmesi ayrı bir keyif ve tezat da olsa bunalıma sebep olmaktadır.

Kitabın çevirisini çok başarılı bulduğumu da söyleyemeyeceğim. Bazı yerlerde duraksayıp kendimi idrak etmeye zorladığım yerler oldu.

İnsanlık ruhumuz ile Tanrı'nın ruhunu takas yapsak, her şey nasıl olurdu?
125 syf.
·14 günde·10/10 puan
bitirince yazacaktım ama bu sabahki tutuklamaları görünce hemen yazmak istedim. ak parti/akp politikalarını, tayyip erdoğan fenomenini anlamak istiyorsanız okuyun. özellikle kitap okuyan ak partililere söylüyorum vicdanınızla şu kısacık kitabı bir okuyun sonra vicdanınızla doğruyu söyleyin. korkmayın.
muhteşem bir analiz. yol gösterici bir kitap. (bir blog yazısını hak ediyor.)
lütfen okuyun. yazımı değil kitabı :)
hamiş: güncelleme yapacağım.
125 syf.
·8/10 puan
Günümüz siyasal ikliminde hızla yükselen ve özellikle sağ cenah için etkin bir enstrüman haline gelen; popülist siyaset ve siyasetçi dinamiklerini anlamada etkin bir eser.
125 syf.
·Puan vermedi
Özellikle son zamanlarda siyasilerin oy toplamak için yapmış olduğu konuşmaları daha da iyi anlayabilirsiniz. Siyasilerin; ben halktan ibaretim, ben halkım ve ben halkım adına konuşuyorum gibi sözleri duyunca bir daha düşüneceksiniz. Siyasal rejimler ile ilgilenen arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
125 syf.
·4 günde·7/10 puan
Gelişmiş ülkelerde bile gittikçe yaygınlaşmakta olan populizm ile ilgili alanında uzman birisi tarafından yazılmış, Türkiye ile ilgili de ilginç değerlendirmeler içeren ve günümüzde okunması daha da anlamlı olacak bir kitap.

Kitapta Maduro'nun Venezuella'da malların fiyatlarının gittikçe yükselmesi karşısında fiyat artışlarını, dükkanlara jandarma göndererek satıcıları devletçe belirlenen fiyattan satmaya zorlayarak çözmeye çalışması bana nedense başka benzer şeyleri hatırlattı.
125 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
kitap üç bölümden oluşuyor herkes popülist midir populistler ne söyler ?neler yaparlar? Popülistlerle nasıl mücadele edilir üç bölüm den oluşuyor kitabın son kısmı popülistlerle nasıl mücadele edilir ? konusunda yedi tezini okuyucuya sunuyor

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 72 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.