Osman Nuri Topbaş

Osman Nuri Topbaş

Yazar
9.6/10
2.019 Kişi
·
5,8bin
Okunma
·
824
Beğeni
·
13,5bin
Gösterim
Adı:
Osman Nuri Topbaş
Unvan:
Din Adamı ve Yazar
Doğum:
Erenköy, İstanbul, 21 Ocak 1942
1942 yılında İstanbul Erenköy'de doğdu. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı'nın kerîmesi Fatma Feride Hanım'dır.

İlk eğitimini Erenköy Zihni Paşa ilkokulunda tamamladı. İlkokul yıllarında özel Kur-an eğitimi aldı. 1953 yılında İstanbul İmam -Hatip Okulu'na girdi. O yıllarda bu okul, Osmanlı'nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan M. Celaleddin Ökten, Mahir İz gibi üstadların, Nureddin Topçu gibi Batı’da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. Amcası ve akranı Abidin Topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. İmam-Hatipli yıllarda M. Zekai Konrapa, Yaman Dede (Abdülkadir Keçeoğlu), Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman hocalardan da ders aldı.

İmam-Hatip yıllarında Üstâd Necip Fazıl'ı tanıdı. Onun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, Büyük Doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

İmam-Hatip Lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini Siirt-Tillo'da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu.

Askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. Ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak çalıştı. Kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. Ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. İşyerinden yürüttüğü bu hizmetleri Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu.

Tarih, edebiyat, dînî ilimler ve şiire ilgisi sebebiyle 1990’lı yıllardan itibaren yazı hayatına başladı. Yayınlanan eserlerinden bazıları şunlardır:

1- Bir Testi Su, İstanbul 1996
2- Rahmet Esintileri, İstanbul 1997
3- Nebiler Silsilesi I- IV, İstanbul 1997-1998
4- Tarihten Günümüze İbret Işıklar, İstanbul 1998
5- Abide Şahsiyetleri ve Müessesleriyle Osmanlı, İstanbul 1999
6- İslam İman İbadet, İstanbul 2000
7- Muhabbetteki Sır, İstanbul 2001
8- İmandan İhsana Tasavvuf, İstanbul 2002
9- Vakıf-İnfak-Hizmet, İstanbul 2002
10- Son Nefes, İstanbul 2003

Kitapları birçok dile çevrilen Osman Nuri Topbaş, bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer, konferans ve panel tekliflerini kabul ederek, fikirlerini paylaşmakta ve bunu insanlığa hizmet anlayışı içersinde sürdürmektedir.

Osman Nuri Topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.
Müslüman olmuş Ermeni bir komşumuz vardı. Birgün kendisine hidayete eriş sebebini sorduğumda şunları söyledi:
Acıbadem'de tarla komşum Rebi Molla'nın ticâretteki güzel ahlakı vesilesiyle müslüman oldum. Molla Rebi, süt satarak geçimini temin eden bir zâttı. Bir akşam vakti bize geldi ve:
-Buyrun, bu süt sizin!" dedi. Şaşırdım
-Nasıl olur? Ben sizden süt istemedim ki!" dedim.
O hassas ve zarif insan:
-Ben farkında olmadan hayvanlarımdan birinin sizin bahçeye girip otladığını gördüm. Onun için bu süt sizindir. Ayrıca o hayvanın tahavvülat devresi (yediği otların vücudundan tamamen izalesi) bitene kadar sütünü size getireceğim..." dedi.
Ben:
"-Lafı mı olur komşu? Yediği ot değil mi? Helal olsun!.. dediysem de Molla Rebî :
Yok öyle olmaz! Onun sütü sizin hakkınız!." deyip hayvanın tahavvülât devresi bitene kadar sütünü bize getirdi.
İşte o mübarek insanın bu davranışı beni ziyadesiyle etkiledi.
Neticede gözümdeki gaflet perdelerini kaldırdı ve hidâyet güneşi içime doğdu. Kendi kendime:
"-Böyle yüce ahlâklı bir insanın dîni, muhakkak ki en yüce bir dîndir. Böylesine zarîf, hak-şinâs, mükemmel ve ter- temiz insanlar yetiştiren dînin doğruluğundan şüphe edilemez!" dedim.
Allah Teala, iyi ve güzel olan her şeyi,
bütün üstün meziyetleri O'nda cem etmiştir.

Düşmanları dahi O'nun güzel ahlakını inkâr edememişlerdir.
İslam medeniyeti;
Yanık gönüllü Fuzûliler, nûr-i Muhammedi’ye aşık Bûsîrîler, Süleyman Çelebiler, gök kubbede hoş sadâ bırakan Bâkiler ve Şeyh Gâlibler ile edebiyatta medeniyettir...
Nasri
Nasri Emsalsiz Örnek Şahsiyet: Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ı inceledi.
206 syf.
·Puan vermedi
Peygamber efendimizi tanımaya vesile adımlar isterseniz sevgili dostlarım bu sayfalar sizlere yoldaş olacaktır.Olan sevginize sevgi katacak , uyuyan sevdanıza alev olacaktır.Yaşamının her anından örnekler , hadisler ve mübarek kulların anlatımıyla Cennetin gül'ü.Salât u Selam olsun sana ey Nebi.
382 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı ilk gördüğümde kapağın üzerinde yazan “Gönül bahçesinden son nefes” dikkatimi çekti..Kitabı ben almadım kitaplığın içinden tevafuk denk geldi. Ve nerden geldiğini de bilmiyorum Kesin Ablam zamanında almıştır. :) okumak bana bügünlerde kısmet oldu..
Evet “Gönül bahçesinden son nefes”başlığı Yalan dünyaya veda edeceğimizi haykıran ne naif bir söz..ne naif bir anlatım..
İncelememe başlamadan önce kitabın yazarı kıymetli Osman Nuri Topbaş hocamıza Sevgi saygı ve hürmetlerimi sunmak istiyorum..Sizin gibi Ehli sünnet hocalarımıza ihtiyacı var bu ümmetin..Allah sizden Razı olsun..
Kitap dünya hayatıyla ilgili yapmamız gereken daha doğrusu inançlı Kişiler için yaşaması hayatına uygulaması gereken belirli bölümlerden oluşuyor.
Ve bölüm sonunda öyle güzel Dualar ettiriyor ki insanın içine içine işletiyor..İçten bir şekilde Amin diyorsunuz hem kendiniz için hem de herkes için..
Kitap içeriğinde Rabbimizin ayetlerine sıkça yer verilmiş ve o kadar güzel açıklanmış ki okudunuz sayfaları tekrar tekrar okumak istiyorsunuz..Ve gerçekten kendinize de çeki düzen vermek istiyorsunuz.Peygamber Efendimizin (S.a.v) sözlerini de kaynaklarıyla beraber sıkça yer verilmiş Sözlerinin ne kadar kıymetli olduğunu hayatınız da ne denli önemli olduğunu anlıyorsunuz.
Kitap sonunda da lügatçe bulunmaktadır kesinlikle oraya da bir göz atın derim öyle güzel kelimeler var ki..
Kesinlikle başucu kitabı.. kalbine ferahlık vermek isteyenlerin okumasını tavsiye ediyorum..
Saygılarımla.. :)
240 syf.
·7 günde·9/10 puan
Kitap isminden de anlaşildiği uzere nasihatler, dersler veriyor.Manevi dunyamizi nasil zenginlestiririz nasil Allah rizasini kazanabiliriz bunun ipuclari ile dolu.Ben kitabi begendim okunmasini da tavsiye ederim insani maddeden uzaklastiran manevi seyleri dusunmeyi iten bir kitap bunu menkibelerle hadislerle yasanmis olaylarla desteklemis insallah ders alan aldigi dersi uygulayanlardan oluruz .
216 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Sıkılmadan bol bol not alarak okuduğum bir kitap idi emeği geçen herkesden ALLAH razı olsun ...
Faydalı bilgiler bulunan bir kitap aslında bizim cevap vermekte zorlandığımız bol bol soru ve cevaplar bulunmakta
Tavsiye ederim....
Reprealist
Reprealist Emsalsiz Örnek Şahsiyet: Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ı inceledi.
206 syf.
"O'na tabi olmak gönül tahsili ister."
Bazı kitapların bizim övgümüze ihtiyacı yoktur. Allah yazandan, yayımlayandan, yayandan, elimize ulaştırandan razı olsun.
256 syf.
Bir genç kizın okumasi gereken kitaplardan birisi...
Bir kızın arkadaşina uyup sonra kaza geçirmesiyle doğru yolu bulan Şebnem'in hayatini anlatiyor ...
Okumanizi tavsiye ederim...
216 syf.
·Beğendi·10/10 puan
بسم الله الرحمن الرحيم

"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. "
~Zariyat /56~

Rabbimize Hamdolsun ki bizi Müslüman ailelerde Müslüman kullar olarak yarattı.

Dünyada ve toplumumuzda yaygınlaşan insanların zihinlerini körelten, asıl gayeyi unutturan ve sonsuz âhiret hayatını yok sayan sapkın inanışlar (Ateistim, Deizm, Budizm v.b) ve bunlara inananlar bir bir artmaktadır.
Bu sapkın fikirlere karşı biz Müslümanların uyanık olması, İmanını kuvvetlendirmesi ve İslâm'a dair insanların doyurucu bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Bu Kitapta bu saptırılmış zihinlere cevap olarak yazılmış, kısa ve öz olarak batıl dinlerin doğuş sebeplerine, insanların kafasında ki soru işaretlerine , Müslüman da olması gereken tebliğ üslubuna v.b benzer şeyleri konu etmiş ve insanların zihinlerinde oluşabilecek vesveselere tatmin edici cevaplar vermiş, akıcı bir üslup ile yazılmış okurken istifade edilebilecek güzel bir eser.
624 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kuran Kursunda okuduğum dönemde Osman Nuri Topbaş Hoca'ın anlaşılması kolay olsun diye sade ve edebi bir uslupla öğrencilerin hizmetine sunduğu ve benimde o dönem istifade ettiğim hatta en az 3 kere dönüp dönüp okuduğum siyer ilmini sevdirerek öğreten güvenilir, maneviyat dolu nacizane bi eser. Sayfalarının kenarlarında alimlerin hikmetli sözlerinin yazılmasıda kitabın güzel detaylarından biri benim kanaatimce. Keyifli okumalar diliyorum

Siyer: Peygamber Efendimizin hayatını anlatan kitaplara verilen ortak ad
216 syf.
·Puan vermedi
Hocamızın son dersinde işlediği deizm konusu bir kere daha bana şunu öğretti; kuran ve sünnette aradığınıza bulamayacağınız tek bir cevap yok ha kalpler kabullenmez, duraksar o kişinin kendini kapatmasıyla alakalı bir durumdur. Kitabı bir çırpıda bitirdim aklınıza gelecek her türlü soruya itikadi ve mantıki yönden cevap vermiş bir eser. Avrupa’dan toplumumuza hızla yayılan deizm aslında hangi sebepleri arkasında barındırıyor, deizm çıkmazına düşenlere verilecek cevaplar nelerdir

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Nuri Topbaş
Unvan:
Din Adamı ve Yazar
Doğum:
Erenköy, İstanbul, 21 Ocak 1942
1942 yılında İstanbul Erenköy'de doğdu. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı'nın kerîmesi Fatma Feride Hanım'dır.

İlk eğitimini Erenköy Zihni Paşa ilkokulunda tamamladı. İlkokul yıllarında özel Kur-an eğitimi aldı. 1953 yılında İstanbul İmam -Hatip Okulu'na girdi. O yıllarda bu okul, Osmanlı'nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan M. Celaleddin Ökten, Mahir İz gibi üstadların, Nureddin Topçu gibi Batı’da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. Amcası ve akranı Abidin Topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. İmam-Hatipli yıllarda M. Zekai Konrapa, Yaman Dede (Abdülkadir Keçeoğlu), Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman hocalardan da ders aldı.

İmam-Hatip yıllarında Üstâd Necip Fazıl'ı tanıdı. Onun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, Büyük Doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

İmam-Hatip Lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini Siirt-Tillo'da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu.

Askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. Ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak çalıştı. Kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. Ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. İşyerinden yürüttüğü bu hizmetleri Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu.

Tarih, edebiyat, dînî ilimler ve şiire ilgisi sebebiyle 1990’lı yıllardan itibaren yazı hayatına başladı. Yayınlanan eserlerinden bazıları şunlardır:

1- Bir Testi Su, İstanbul 1996
2- Rahmet Esintileri, İstanbul 1997
3- Nebiler Silsilesi I- IV, İstanbul 1997-1998
4- Tarihten Günümüze İbret Işıklar, İstanbul 1998
5- Abide Şahsiyetleri ve Müessesleriyle Osmanlı, İstanbul 1999
6- İslam İman İbadet, İstanbul 2000
7- Muhabbetteki Sır, İstanbul 2001
8- İmandan İhsana Tasavvuf, İstanbul 2002
9- Vakıf-İnfak-Hizmet, İstanbul 2002
10- Son Nefes, İstanbul 2003

Kitapları birçok dile çevrilen Osman Nuri Topbaş, bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer, konferans ve panel tekliflerini kabul ederek, fikirlerini paylaşmakta ve bunu insanlığa hizmet anlayışı içersinde sürdürmektedir.

Osman Nuri Topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 824 okur beğendi.
  • 5,8bin okur okudu.
  • 288 okur okuyor.
  • 2.275 okur okuyacak.
  • 66 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları