Giriş Yap

Osman Nuri Topbaş

Yazar
9.6
2.612 Kişi
Unvan
Din Adamı ve Yazar
Doğum
Erenköy, İstanbul, 21 Ocak 1942
Yaşamı
1942 yılında İstanbul Erenköy'de doğdu. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı'nın kerîmesi Fatma Feride Hanım'dır. İlk eğitimini Erenköy Zihni Paşa ilkokulunda tamamladı. İlkokul yıllarında özel Kur-an eğitimi aldı. 1953 yılında İstanbul İmam -Hatip Okulu'na girdi. O yıllarda bu okul, Osmanlı'nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan M. Celaleddin Ökten, Mahir İz gibi üstadların, Nureddin Topçu gibi Batı’da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. Amcası ve akranı Abidin Topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. İmam-Hatipli yıllarda M. Zekai Konrapa, Yaman Dede (Abdülkadir Keçeoğlu), Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman hocalardan da ders aldı. İmam-Hatip yıllarında Üstâd Necip Fazıl'ı tanıdı. Onun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, Büyük Doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu. İmam-Hatip Lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini Siirt-Tillo'da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu. Askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. Ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak çalıştı. Kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. Ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. İşyerinden yürüttüğü bu hizmetleri Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu. Tarih, edebiyat, dînî ilimler ve şiire ilgisi sebebiyle 1990’lı yıllardan itibaren yazı hayatına başladı. Yayınlanan eserlerinden bazıları şunlardır: 1- Bir Testi Su, İstanbul 1996 2- Rahmet Esintileri, İstanbul 1997 3- Nebiler Silsilesi I- IV, İstanbul 1997-1998 4- Tarihten Günümüze İbret Işıklar, İstanbul 1998 5- Abide Şahsiyetleri ve Müessesleriyle Osmanlı, İstanbul 1999 6- İslam İman İbadet, İstanbul 2000 7- Muhabbetteki Sır, İstanbul 2001 8- İmandan İhsana Tasavvuf, İstanbul 2002 9- Vakıf-İnfak-Hizmet, İstanbul 2002 10- Son Nefes, İstanbul 2003 Kitapları birçok dile çevrilen Osman Nuri Topbaş, bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer, konferans ve panel tekliflerini kabul ederek, fikirlerini paylaşmakta ve bunu insanlığa hizmet anlayışı içersinde sürdürmektedir. Osman Nuri Topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.

İncelemeler

Tümünü Gör
190 syf.
Güzel bir tevafuk sonucu elime geçen bu kitap, yazılarına denk geldiğim ama okumak nasip olmayan Osman Nuri Topbaş'la tanışmama vesile oldu. Diğer eserleri nasıl bilmem ama burda dili çok kolay. Küçük yaşlara hitap edebilecek düzeyde ayrıca. Zamanımızın inançsızlık buhranını, toplumun zeminini kaydıran manevi çöküntüyü, genç kızların nefsani tuzaklarda helak oluşunu 17 yaşındaki Şebnem üzerinden görüyoruz. Şebnem çocuk yaşta anne babasını kaybetmiş, çok geçmeden de ninesinin acısı üstüne eklenince büyük boşluğa düşmüş gencecik bir kız. "Çalkantılı, kararsız, muzdarip ve huzursuzdu." Yavaş yavaş Şebnem'i içine çeken arkadaş ortamı onun bambaşka bir hayata adım atmasına vesile oluyor. Çok farklı bir hayat bu: "O hayatta nefsânî heveslerin gaflet ve hüsranı vardı. Çılgın eğlencelerde aklı, hayayı ve kalbi yitirmek vardı. O hayatta moda esâretinde yaşamak, vücudu da, ruhu da binbir şeytânî boya badana ile perişan etmek vardı." Bataklığa çeken sebepler olurda; nur dolu deryaya konduran sebepler olmaz mı? Karanlık, kasvetli, huzursuz gönüllere bazen bir insan eliyle doğar bu nur. Nur hemşire Şebnem'i nur deryasına geçiren basamak oluyor. Yunus Dede dergahının sohbet halkasına çıkan bu basamak adeta huzur iklimine geçiş oluyor Şebnem için. Bu nur halkasına katılanlar için birilerine el uzatıp nura çekmek de nasip olabiliyor. Tıpkı bu hikayede olduğu gibi.. Diyeceğim o ki: Rabbim hayatımıza nur saçacak, kasvet değilde huzur verecek insanlar dahil etsin. Ve birileri için de nur olabilmeyi nasip etsin. "Cenâb-ı Hak, maddeye râm olmuş bir dünyanın tuzaklarında boğulan taze ruhlara bir çıkış kapısı, hidâyet yolu nasîb eylesin, bizlere de bir ömür hidâyet yolunda cân u gönülden hizmet etmeyi ihsan buyursun." Âmîn...
Damladan Deryaya
8.9/10 · 577 okunma
Reklam
Siyer kitaplarında efendimizin muazzez hayatı kronolojik olarak aktarılırken hangi ayetin hangi hadise/durum üzerine nazil olduğunun belirtilmesi ve ilgili ayetin verilmesi mühim bir husus. Siyer kitabı alırken buna dikkat edilmesi gerekir ki bu kitap bu çerçevede telif edilmiş. Anlaşılması güç noktaların dipnotlar ve haritalar ile izah edilmesi fevkalade olmuş. İlaveten eski Türkçe kelimelere hakim değilseniz bu kitap sizi kısmen zorlayacaktır. (Siyer okurken edebe riayet etmeniz gerekir. Bu Resûlüllah (ﷺ) efendimize olan muhabbet ve hürmetinizin bir tezahürüdür.)
Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.) 1
9.7/10 · 351 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
176 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Günümüzün kîymetli ehli sünnet olan hocalarından Osman Nuri Topbaş hocamın kaleminden Peygamber Edebi. Ayetlerle, hadis-i Şeriflerle ve bazı sözlerle bize edebi güzelce anlatıyor. Peygamber Efendimiz (sav'in) hayatından örnekler veriyor. EDEP YÂ HÛ!
Peygamber Edebi
9.9/10 · 43 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42