Oytun Erbaş

Oytun Erbaş

Yazar
9.3/10
16 Kişi
·
38
Okunma
·
8
Beğeni
·
574
Gösterim
"Kadınların alkol ve sigarayı bırakması erkeklere göre çok daha zor. Bunun nedeni erkekler bağımlı oldukları maddeleri zevk ( hedoni ) için kullanırken , kadınlar bağımlı oldukları maddeleri başka bir stresi yatıştırmak için kullanmakta.Bu nedenle kadınlarda stres faktörünü ortadan kaldırmadıkça bağımlılığı tedavi etmek oldukça zor."
"Eskimolar kutuplarda karbonhidrata erişemedikleri için tüm kalori ihtiyaçlarını avladıkları foklardan ve diğer balıklardan karşılamak zorundadırlar. Yağ ve protein ağırlıklı beslenme Eskimoların erken yaşlanmasına ve 45-50 yaş civarında ölmelerine neden olur. "
"Çocukluk çağında şiddete maruz kalıp kafa travması geçirmiş çocuklarda prefrontal korteks hasarına bağlı psikotik kişilik, suça meyil ve seri katil olma ile sonuçlanan bir süreç meydana getirebilmektedir."
Adrenalin ve noranrenalinin içinde bulunan tirozin aminoasiti aromatik bir aminoasittir. Yani, kendi kokusu ve rengi vardır. Bu koku ter ve deri aracılığıyla hemen yayılır. İnsanlar tarafından bu koku algılanabilir, ancak koku bilince aktarılmaz. Bu kokunun oluşturduğu bizdeki duyguların tamamına 6. his denir. Böylelikle, siz bilinç seviyesinde hiç anlamasanız bile, beyninin bu insanın kötülük yapabileceği konusunda size bir ön uyarıda bulunur ve o insandan hoşlanmazsınız.
"Parkinson,beyindeki dopamin azalmasına, bağlı olarak gelişir. Dopamin azalmasına bağlı gelişen Parkinson Hastalığı'nın tedavisinde kullanılan en ünlü ilaç L-DOPA dır. Bu ilacı kullananlarda bir süre sonra seks, kumar oynama, süratli araba kullanma gibi hedonik eylemelere karşı aşırı bir düşkünlük gözlenmistir. Bu nedenle ilacı üreten firma, özellikle ABD'de , bu konuda açılan pek çok davayla muhattap olmak zorunda kalmıştır."
"Şayet ölümü şüpheli bir bireyin beyin-omurilik sıvısından alınan örnekteki 5-HIAA seviyesi çok azsa,bu data bize o kişinin serotonin seviyesinin de yok denecek kadar az olduğunu gösterir.Hal böyle olunca o kişinin intihar etmiş olabileceğini kanaat getirebiliriz. Hayatta olan ve cinayet vakasının şüphelisi olan bireyin,olayın üzerinden 8 saat geçmeden beyin-omurilik sıvısından alınan numunedeki 5-HIAA seviyesi yine yok denecek kadar azsa, bu defa söz konusu kişinin katil olduğunu düşünebiliriz.Yani intihar ve cinayetin mekanizmaları aynıdır. "
Bugün, örneğin, "Kahve anksiyeteyi/kaygıyı tetikler mi?" sorusunun cevabı pek çok insan için Google aramasında karşısına çıkan ilk neticedir. Oyda kime göre, neye göre? Cevabın doğruluğundan şüphe etmeyen, böyle bir zihinsel disiplinleri olmayan kalabalıkların tahakkümü söz konusu bugün...
 "Kötü beslenme tek yönlü beslenme demektir. Hep yağ yemek kötüdür, hep protein yemek kötüdür. Aşırı karbonhidrat veya tek yönlü yağlı veya tek yönlü protein ağırlıkli beslenme hücrenin işini zorlaştırir. Hücre tek yönlü beslenme sonucu çok çalışır ve strese girer. Çok çalışan hücre hızlı yıpranır, yaşlanır. Alzheimer, Parkinson, damar sertliği, karaciğer sirozu gibi hastalıklara yatkınlık artar."
"İkinci Dünya Savaşı'nda ölen askerlerin otopsi sonuçlarına bakıldığında en dikkat çeken şeyin damar sertliğinin yüksek oranlarda seyretmesi olduğu görülür. Yemeden içmeden bağımsız gelişen bu durum stresin vücudumuz için ne kadar büyük bir yük olduğunu göstermesi açısından önemlidir."
220 syf.
·7/10
Kitaptan birçok şey öğrenebilirsiniz fizyoloji dersi aşmışsanız terimlere aşinasınızdır zaten .Beyni merak ediyorsanız ve patolojilere ilgiliyseniz herkesin anlayacağı bir dille detaya girmeden bazı konulara değinmiş yazar.Modern psikiyatrinin yanlışlarınıza ele alıyor eleştirel ve mantıklı dille dile getirmiş.Toplumdaki etiketlemelerin yanlışlığını ve bazende psikiloji-psikiyatri ile ilgili kişilerin hatalarınıda cesurca dile getirmiş.Hala psikiyatri de bir eksikliği gösteren çıkarımları göz önüne koymuş .Hep aklınıza gelen ama söyleyemediğiniz eleştirileri bulabilirsiniz....
220 syf.
·Beğendi·10/10
Tedex konuşmalarında tanıdım kendisini... İyikilerden biri... Herkesin anlayabileceği türde kurduğu cümleler ile vermek istediği mesajı size ileten yetenekli yazarlardan biri... Birçok yeni bilgi öğrenmeyi başarabilirsiniz bu kitapla...
220 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabı biraz karıştırınca çok tıbbi terim varmış gibi görünmüştü, aslında orta düzeyde var ama yazarımız(doktorumuz) hepsini çok sade bir şekilde anlatıyor. Psikoloji alanına ilgili olanların büyük zevkle okuyacağı ama bence herkesin okuması gereken hayata dair önemli ve bir o kadar da gerekli anekdotlar almanızı sağlayacaktır (bende çok fazla oldu)
220 syf.
·7 günde
Bu kitapta beyinle ilgili normal ve hastalık kavramları bir bütün halinde verilmeye çalışılmış. Kitapta psikiyatrik bozuklukların nedenleri ve sonuçları ele alınarak tedavi konusundaki yetersizlikler ortaya konulmuş ve çözümler üretilmeye çalışılmış. İnsanlar nasıl bir beyin istiyorlarsa o beyni kendileri oluşturur. Cajal'ın veciz bir sözü , "Her insan kendi beyninin heykeltıraşıdır."
Beyni, psikiyatrik bozuklukları anlamak ve bilimsel yaklaşım elde etmek için bir başucu kitabı..
Okurken biraz tıbbi terimlere rastlamanız olası ama zamanla o kelimelere de alışıyorsunuz.
220 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap insan beyninde neler olduğunu, sebepleri ve sonuçlarını en anlaşılır şekilde çok güzel anlatmış. Neyi neden yaptığımızı, düşüncelerimizin neyden kaynaklandığını, evrimdeki atalarımızın bunlara etkisini ve daha birçok şeyi öğrenmek için güzel bir kaynak. Oytun Erbaş’ın kitabından ziyade, katıldığı programlardaki sohbetleri ve Ted konuşmaları da çok bilgilendirici.

Yazarın biyografisi

Adı:
Oytun Erbaş
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.