Oytun Erbaş

Oytun Erbaş

8.4/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
212
Gösterim
Adı:
Oytun Erbaş
Unvan:
Yazar
Adrenalin ve noranrenalinin içinde bulunan tirozin aminoasiti aromatik bir aminoasittir. Yani, kendi kokusu ve rengi vardır. Bu koku ter ve deri aracılığıyla hemen yayılır. İnsanlar tarafından bu koku algılanabilir, ancak koku bilince aktarılmaz. Bu kokunun oluşturduğu bizdeki duyguların tamamına 6. his denir. Böylelikle, siz bilinç seviyesinde hiç anlamasanız bile, beyninin bu insanın kötülük yapabileceği konusunda size bir ön uyarıda bulunur ve o insandan hoşlanmazsınız.
Bugün, örneğin, "Kahve anksiyeteyi/kaygıyı tetikler mi?" sorusunun cevabı pek çok insan için Google aramasında karşısına çıkan ilk neticedir. Oyda kime göre, neye göre? Cevabın doğruluğundan şüphe etmeyen, böyle bir zihinsel disiplinleri olmayan kalabalıkların tahakkümü söz konusu bugün...
Zira,şüphe etmek de öğrenilen bir kabiliyettir.Daha evvel bildiğin bir doğrunun yeni öğrendiklerin ile yanlış olduğunu görmek ve bu sürecin tekrarlanması insanda şüphe etme disiplini yaratır.Hiçbir şey bilmiyorsan,bildiğin tek şey senin tek gerçeğin olur.
Söz gelimi sevgiliniz sizi terk etti ve büyük bir aşk acısı yaşıyorsunuz. İşte endorfin bu tür "kalp ağrıları" na da tesir eder, iyi gelir. İnsanların endorfin sistemleri birbirinden farklı olduğu için herkesin psikojenik ağrıları aynın şekilde atlatması mümkün değildir. Bu nedenle endorfinin bağlandığı reseptörler normal kişilere göre az ise, aşk acısı dayanılmaz hale gelebilir.
Zeki insanın hızlı öğrenmesinin diğer yansıması da,zeki bir insanın mantıklı argümanlarla,mantıklı bir analitik muhakemeyle ikna edilebileceğidir.Bu nedenle zeki insanlar entelektüel olarak daha az muhafazakardır ve daha hızlı değişebilirler.Hayata tek bir pencereden bakmazlar ve daha az kesin inançlı olurlar.Daha esnektirler ve şartlara süratle uyum sağlayabilirler.Yani''samimi döneklik''bir zeka belirtisidir.
Premenstrüel Sendromun, insan evrimindeki karşılığı, kadın bu dönemde yumurtlamadığı için üreme eyleminin boş yere yapılıp, gereksiz enerji harcanmasına mani olmaktır. Kadının bu dönemdeki asabiyeti, hırçınlığı "gereksiz" çiftleşmeyi engellemek içindir.
Tedex konuşmalarında tanıdım kendisini... İyikilerden biri... Herkesin anlayabileceği türde kurduğu cümleler ile vermek istediği mesajı size ileten yetenekli yazarlardan biri... Birçok yeni bilgi öğrenmeyi başarabilirsiniz bu kitapla...
Kitabı biraz karıştırınca çok tıbbi terim varmış gibi görünmüştü, aslında orta düzeyde var ama yazarımız(doktorumuz) hepsini çok sade bir şekilde anlatıyor. Psikoloji alanına ilgili olanların büyük zevkle okuyacağı ama bence herkesin okuması gereken hayata dair önemli ve bir o kadar da gerekli anekdotlar almanızı sağlayacaktır (bende çok fazla oldu)

Yazarın biyografisi

Adı:
Oytun Erbaş
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.