Özlem Anar

Özlem Anar

Yazar
8.4/10
7 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
485
Gösterim
Adı:
Özlem Anar
Tam adı:
Fatma Özlem Anar
Unvan:
Türk Yazar ve Felsefe Öğretmeni
Felsefe öğretmeni olup, yazar " İhsan Oktay Anar " 'ın eşidir.
Gerçek hayvansever hiçbirini dışlamaz. Sırf can taşıdığı için sever. Köpek, kedi, kuş, karga fark etmez, onlar için hepsi candır ve en az insanlar kadar yaşamaya hakları vardır.
Özlem Anar
Sayfa 123 - Çınar
İnsanların çoğu uzuvları tam bir kedi ararlar. Güzel ve cins olmasını tercih ederler. Tek gözlü bir kediyi evine alacak olan insan sayısı gerçekten azdır.
Özlem Anar
Sayfa 41 - Çınar
Ballı'nın yeni halini görenler anneme ve babama sık sık şu soruyu sormuşlardı: " aaa bu cins mi?" Ne sinir bir sorudur bu ve ne kadar da cahilcedir. Cins olanı yüceltmelerinin yanında kendilerince cins olmayanı aşağıladıklarının farkında değillerdir. Cins diye bir şey yoktur arkadaşlar! Canlı vardır ve bir kedi ya da köpek, fark etmez, sırf can taşıdığı için değerlidir. Sizin o cins değil diye beğenmediğiniz kediyi sokaktan alın, bir ay sadece besleyin, ortaya çıkan görüntüye inanamazsınız.
Özlem Anar
Sayfa 49 - Çınar
"Uyumak için kedi bedeninde olmak gerçek bir ayrıcalıktır
ve bunun tadını çıkarmayı iyi biliriz. "
Özlem Anar
Sayfa 14 - çINAR
Bazı insanlar için biz çöpten farksızdık ve oraya buraya atılıp iyi insanların bizi bulmalarını bekliyorduk. Oysa yaşayan her canlı kadar değerliydik ve ne yazık ki bunu anlayan insanların sayısı azdı.
Özlem Anar
Sayfa 19 - Çınar
Sokaklara atılmış ve evlerinden, sevdiklerinden koparılmış sayısız hayvanın hikayesi ciltler doldurabilir. İnsanlar onları canlı bir oyuncak olarak görmemeli. Hayatımızı renklendirmek, zamanınızı keyifle geçirmek elbette ki hakkınız. Bunun için bir hayvan sahibi olmak en güzel yollardan biri. Ancak o canlının size bağlanacağını ve sevmekten asla vazgeçmeyeceğini bilmeniz gerek. Sıkıldığınızda ya da çıkan sorunlardan bunaldığınızda onları sokağa atamazsiniz.
Özlem Anar
Sayfa 39 - Çınar
Evlerde yaşayan bir kısmımız ise sokakta yaşayanlarla kıyaslanamayacak bolluk ve sevgi içindeler. Hiçbirimiz onlara haset etmeyiz. Bizler güvenlik ve refah içinde yaşayanlar kadar sokaklarda bir köşede ölenlerimiz dahil hepimiz, buna başka hayvanlarıda katıyorum, bir amaç için var olduğumuzu biliriz.
Özlem Anar
Sayfa 12 - Çınar
İnsanların kedilerle ilişkisi her zaman insan merkezli olmuştur. Tanrı değiliz, şeytan değiliz; nankör, kibirli, büyük burunlu, çıkarcı, bencil hiç değiliz. Dikkat ederseniz bunlar hep insanlara ait fikir ve özellikler.
Özlem Anar
Sayfa 116 - Çınar
Biz kediler her şeyi biliriz, ama çok az şeyi yapabiliriz. Hele de bebeksek hayatta kalmamız zordur. Annemiz yanımızda olsa bile çok azımız çocukluğunu tamamlayabilir.
Özlem Anar
Sayfa 11 - Çınar
188 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Son zamanlarda okuduğum ( ki bu zaman diliminde gerçekten de çok kötü kitaplar okumuşum meğerse) en en en güzel kitaptı. Her sayfasında beni bana anlatan, hayatımdan kesitlerle karşılaştım. Bir kedinin ağzından anlatılması ve dili inanılmaz güzeldi. İcerik olarakta en sevdiğim türlerdendi. Hiç sıkılmadan, merakla ve hevesle okudum. Ki şu an kitap kapaği açabilmemin imkanı olmayan bir sürecten geçmeme rağmen. Benim zihnimden gecenleri kadin oturup resmen romanlaştırmış. İhsan o. Anar'i da yakindan tanima firsati veriyor kitap. Ki bu durum i.o. anar'a karşı kalbimi daha da ısıttı. Kitapta yaratılış öyküsu var ve bu masalı bize Kopil kedi anlatıyor. Özlem çınar'ın bi ara paralel evrendeki ben olduğunu falan düşünmeye başladım. Kitabın en sevdiğim sayfalarından biri Tire de geçen yaşanmıs bir hikaye. Adamın biri (adam kelimesini sifat olarak kullandim) evinin etrafında gezinen kediden rahatsız oluyor. Onu yakalayıp banyoya kapatıyor ve odunla dövmeye başlıyor. Kedi debeleniyor ve çıkan gürültülerden endişelenen kadin banyoya koşup kapiyi açmasiyla kedi ortamdan uzaklaşıp kendini kurtariyor. Kadın kocasini yerde kanlar içinde yatarken görüyor. Meğerse boğuşma anında kedi adamın şah damarını yırtmış. Ellerine sağlık çokta iyi etmiş, darısı diğerlerinin başına... Kayısı kıvamında nefsi müdafaa örneği. Digerlerine de emsal teşkil eder umarım. Ben kitabı çok beğendim.
188 syf.
·Puan vermedi
sıcacık bir kitap.. akıcı, samimi bir dille yazılmış. kedi severler, eğer minik dostlarımızın gözünden dünyayı merak ediyorsanız, okurken keyif alacaksinizdir...
188 syf.
·Beğendi·10/10
Bizim için bir kralın kedisi olmakla bir dilencinin minnoşu olmak arasında hiçbir fark yoktur.İnsanların sosyal başarı ve yüksekliği ile ilgilenmeyiz.Ha Beyaz Saray'da yaşamışız ha sobalı bir gecekonduda ikamet etmişiz,inanın hiç fark etmez tek isteğimz biraz sevgi ve yiyecektir o kadar.Bunları bulduğumuz anda her yer bizim için saraydır.. Sıcacık minnoş bir kitap okudum️️

Yazarın biyografisi

Adı:
Özlem Anar
Tam adı:
Fatma Özlem Anar
Unvan:
Türk Yazar ve Felsefe Öğretmeni
Felsefe öğretmeni olup, yazar " İhsan Oktay Anar " 'ın eşidir.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.