Özlem Göncü

Özlem Göncü

Yazar
5.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
288
Gösterim
Ömür dediğimiz yitirilmiş umutlar, biriktirilmiş hüzünler toplamıdır. Geride kalanlara, kayıp vuslatlara duyulan sızılı bir özlemdir.
Maziden kopamamak köklerinden zorla kopartılan insanların kaderidir. Zaman durur, dakikalar, saatler ise hep geriye gider. Hayat denen mefhum en güzel şarkıda takılıp kalan bir pikap gibidir. Kokular, renkler, yüzler akıldan hiç çıkmaz. Gelecek; hatıraların silüeti ile damgalanmış yıllardan ibarettir.
Gerçek; çelik tuğlalardan örülmüş, dondurucu soğuklarla çevrili bir duvardı. Düşlerin kaderi o duvarda parçalanmaktı.
Öyle zamanlar olur ki, acıyan yer uyuşmadan bir yenisi daha öncekilere eklenir. Felaketler yağmur olup yeryüzündeki kayıp ruhların üzerine yağar. Hangisi daha korkunç, daha kahredici insan bir türlü karar veremez. Toprağın altında olmak mı yoksa yaşayan bir ölüyü oynamak mı? Derin bir nefes almak istersin, durmak ve soluklanmak. Hasar tespiti yapıp yaralarının kabuk bağlamasını beklemek.
112 syf.
·Puan vermedi
Aynadaki Azazil, keman virtüözü Özlem Göncü'nün ilk romanı.
Kitap; Katina'nın nasıl Zeynep'e dönüştüğünü, sonrasında kızı Keriman'ı ve Keriman'ın kızı Vildan'ı anlatıyor. Bölük pörçük gibi gelebilir roman ama genel olarak bakarsak aslında her şey birbiriyle bağlantılı.
Katina, Konya- Sille'de yaşayan bir Rum kızı. Annesi ve babasını yangında kaybediyor ve halasının yanında kalıyor. Ama nüfus mübadelesi yüzünden halası ve eniştesi Yunanistan'a göç ederken Katina'yı bir Türk aileye evlatlık veriyorlar. Ve Katina , Zeynep oluyor. İlk Zeynep adını verdiklerinde aynadaki Azazil'i görüyor. Evlendikten sonra görmemeye başlıyor. Sonrası da zaten 3 kuşak boyunca devam eden bir lanet.
Kitabın dili çok akıcı. Bir çırpıda bitiverdi. Özlem Göncü'nün ilk romanı olmasına rağmen ben beğendim kitabı. Şizofreni, kaybolmuşluk ve deliliğin sınırındaki hayatlar. Umarım roman yazmayı bırakmaz Özlem Göncü.
112 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Müzisyen Özlem Göncü'nün ilk kitabı. İlk anda bir mübadele romanı izlenimi verse de daha çok üç kuşak kadının coğrafyamızdaki altüst oluşlarla içiçe ruhsal sarsıntılarını işliyor. Göncü'nün yeni çalışmalarının daha da ilginç olacağını düşünüyorum. Devam etmeli yazmaya...

Yazarın biyografisi

Adı:
Özlem Göncü
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.