Özlem Şimşek

Özlem Şimşek

Çevirmen
7.8/10
37 Kişi
·
66
Okunma
·
0
Beğeni
·
63
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
280 syf.
·176 günde
Pozitif Ergenlik, aile ve çocuk konusunda yazılmış kitaplardan biridir. Belki anne babalık kitaplardan öğrenilmez lâkin doğru ebeveynlik yaklaşımları için fikir sahibi olmak adına okunmalıdır. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, değişmeye ve gelişmeye ihtiyacımız var.

30 yıldır ergenlik gelişimini inceleyen Dr. Lerner, kitabında sekiz yıl süren ve 4000 gençten alınan veriler ışığında yaptığı araştırmalardan sonra geliştirdiği Pozitif Gençlik Gelişimi teorisini anlatıyor. Bu teori, gençlerle ilgili onların sağlıklı gelişimleri için güçlü yanlarını ve potansiyellerini vurgulama üzerine kurulu pozitif bir bakış açısı içeriyor.

Özetle; Dr. Lerner ve arkadaşları, gençlerin başarılı bir şekilde yetişkinliğe geçişlerini sağlayacak 5 element olarak adlandırılan özellikler belirlemiş. Bunlar:
1. Yetkinlik: Kendi kendine yetebilme.
2. Güven: Kendi değerini bilme.
3. Karakter: Ahlâkî iç pusula.
4. Bağlılık: İnsanlarla pozitif ilişkiler.
5. Şefkat: Başkaları için empati.
Ve tüm bu özelliklerin sonucunda ortaya çıkan;
Katkı: Etkin bir şekilde hayatta yer almaları.

Bu 5 element adını verdikleri özelliklerin kazanımının oluşmasında sağlıklı ebeveyn yaklaşımında gençlere tanınan fırsatların üç tane olduğu görülmüş.
1. Yetişkinlerle pozitif etkileşim içinde olmak ve bunu sürdürmek.
2. Onlara kıymetli yaşam becerileri kazandıracak planlanmış aktivitelere katılmak.
3. Değer verilen toplumsal aktivitelere liderlik yapmak.

Kitapta, tüm yukarıdaki konular detaylıca anlatılmış. Nasıl pozitif iletişim kurulabileceği ve gerçek sorunlar olduğunda nasıl davranılacağı konusunda örnekler verilmiş. Bu kitaptan öğreneceğimiz sorun odaklı bakış açısından kurtulmamız gerektiği ve bir problemine göre genci etiketlememek gerektiği. Çünkü bu problem onun özelliklerinden sadece biri. Daha bir çok özellikler barındıran bir birey.

Teknik olarak bakarsam kitap daha kısa, daha öz yazılabilirdi. Dr, ilk başlarda bu aşamalara nasıl geldiğini de anlatıyor ve bu da konuyu uzatıyor. Bir cümlede anlatılacak konu üç cümlede verilince bana uzun geliyor hadi sadede gel modunda oluyorum. Günlük yaşamımda da bu böyle maalesef.

Bizim açımızdan bakarsak; yabancı yazarların kitaplarının dezavantajı, genel özellikler barındırsa bile örneklerin bizden olmayışıdır. Biz Türk toplumu olarak gerçekten farklıyız ve Amerikan toplumundan verilen örneklerin bazıları bize hitap etmiyor. Halbuki bu yaklaşımı benimseyen bir Türk uzman, bize özgü örneklerle böyle bir kitap yazsa çok daha keyifli ve etkili olur.

Sonuç olarak güzel bir kitap olsa da aile ve çocuk konusunda yerli yazarlar önceliğim olacaktır.
512 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Tesadüf eseri keşfettiğim bu kitap beni gerçekten çok şaşırttı . Bunu kitaba dair beklentim düşük olduğundan değil, gerçekten şaşırtıcı bulduğum için söylüyorum. Keyif aldım.

Yazarın daha önce başka bir kitabını okumamış olduğumdan konusunu başta Big little liesa benzettim fakat aslında çok daha karmaşık ve sizi hikayenin içine çektiğini gördüm. Bir sonraki sayfada ne olacağını merak etmekten kitabı elimden bırakamadım.

Her bir kadın karakterin detaylı flashbacklerle donatılmış bölümleri arasında geçiş yaparken onların psikolojisini, düşünme şeklini anlamanıza olanak sağlıyor. Yine de karakterleri tanımaya başladığımı düşündügüm her an ortaya çıkan farklı bir sır, ihanetle birlikte aslında hiçbirini tam olarak tanımadığımı düşündürdü. Kolay tahmin edilebilir bir kitap değil. Çok beğendim.
448 syf.
·16 günde·8/10 puan
Kitap nöropsikoloji alanında çok güzel fakat çeviride çok fazla kısaltma kullanılması ve kısaltmaların türkçeleştirilmemis olması kısaltmaların anlamlarını bilsem de akışı bozmaktaydi.
232 syf.
·19 günde·7/10 puan
Son dönemde minimalizm ve sadelesme ile ilgili kitaplar ilgimi çekiyor ve pek çok okuma yaptım bu konuda. Bu kitap için söyleyebileceğim şey eh işte. Kötü diyemem ama konu ile ilgili çok basit ve madde madde anlatan bir kitap. Basit trikler verilmiş. Konu ile ilgili başka okumalar yapanlar için tekrardan ibaret.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 66 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.