Patrick Avrane

Patrick Avrane

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
381
Gösterim
Adı:
Patrick Avrane
Unvan:
Fransız psikanalist
Doktor, iki kutu ilaç göstererek kadına seslenir: “Sizi terk ettiği için onu unutamıyor musunuz, yoksa sizi terk etti diye ona karşı öfkeli misiniz? Bu önemli, ikisinin çaresi ayrıdır.”
'Sayısız nedenle yaşanabilir aşk acısı, ama çıkagelişi temyizi olmayan bir ceza gibidir. Kimileri Werther gibi, sağ çıkamaz. Kimileri hayatta kalır; suskun ya da şikâyetçi, insanlar içinde ya da bir başına… Ama aşk acısı çeken herkes biraz kahramandır. En feci felaketle yüzleşilmiş, sevilen yitirilmiştir. Bu badireyi atlatmak, insanlık durumu içerisinde bir menzili daha kat etmektir: Orpheus gibi sevgiliyi ardımızda bırakıp cehennemden geri döneriz. Ama aşkta bir aldanma payı vardır hep. Ötekinde idealleştirdiğimiz bir imgeyi, arzularımızın yansımasını buluruz. Acı bu idealin imbiğinde damıtılır. Hakikatle yüzleşme anı gelir çatar, acıda kişi kendini tanır.'
Kayıp Zaman’ın anlatıcısı, Matmazel Albertine bavullarını isteyip gittikten sonra şunları söyler: “İstediğim şey, eskisinden de hasta olan kalbimin artık dayanamadığı bu fiziksel acıya son vermekti.”
Goethe bizi zaten uyarmıştı: Herkes, yaşamının bir döneminde, Genç Werther’in Acıları’nı kendisi için yazılmış bir kitap gibi okumalıdır. Herkes, en azından bir defa, aşk acısını yaşamış olmalıdır.
136 syf.
·Puan vermedi
.

Mukadderat sağır, tevekkül dilsizdir.

AŞK ACILARI !


Sayısız nedenle yaşanabilir aşk acısı, ama çıkagelişi temyizi olmayan bir ceza gibidir. Kimileri Werther gibi, sağ çıkamaz. Kimileri hayatta kalır; suskun ya da şikâyetçi, insanlar içinde ya da bir başına… Ama aşk acısı çeken herkes biraz kahramandır. En feci felaketle yüzleşilmiş, sevilen yitirilmiştir. Bu badireyi atlatmak, insanlık durumu içerisinde bir menzili daha kat etmektir: Orpheus gibi sevgiliyi ardımızda bırakıp cehennemden geri döneriz. Ama aşkta bir aldanma payı vardır hep. Ötekinde idealleştirdiğimiz bir imgeyi, arzularımızın yansımasını buluruz. Acı bu idealin imbiğinde damıtılır. Hakikatle yüzleşme anı gelir çatar, acıda kişi kendini tanır.

Tristan ve İsolde, Genç Werther'in Acıları, Romeo ve Juliet gibi edebiyat klasiklerinden olduğu kadar sinemadan, popüler kültürden ve kendi psikanalitik ve klinik deneyimlerinden de yararlanan psikanalist Patrick Avrane Aşk Acıları'nda bu insani dramın dinamiğini sahneliyor. Freud ve Lacan gibi önde gelen kuramcıların aşk, fetişizm ve narsisizm üzerine yazdıklarını tartışıyor. Sevilen varlığı kaybetmenin acısı asla unutulamasa bile aşk acısının nasıl yaşanıp geride bırakıldığını akıcı, capcanlı bir metinle anlatıyor.

#patrickavrane #aşkacıları #türkiyeişbankasıkültüryayınları #hayallervekitaplar #okudumbitti

Yazarın biyografisi

Adı:
Patrick Avrane
Unvan:
Fransız psikanalist

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.