Paul Denis

Paul Denis

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Paul Denis
Unvan:
Yazar
Doğum:
5 Haziran 1874
Ölüm:
10 Şubat 1952
Pasif depresyon hastalarının davranıştan klostrofillerle yakınlık gösterir: yataktan çıkmazlar, sokağa çıkmazlar, yavaş hareket ederler, buna
karşılık, sıkıntılı depresyonlular -bu bağlamda, psikiyatrik deneyler bunların ötekilere göre daha fazla intihara eğilimli olduklarını göstermiştir.
Yetişkinler kimi zaman kendilerini korkutan bir şeyle
oynamaya benzer bir durumu benimserler: yüksek tramplenden atlamak, olabildiğince uzun süre su altında kalmaya çalışmak...
2.Dünya Savaşı sırasında tankçı bir komutan
katıldığı bütün savaşları elinde dürbünü ve gövdesi dışarıda yönetirmiş; tankın içine kapandığında korkunç bir klostrofobi geliyormuş kendisine.Düşman silahlarından gelebilecek gerçek tehlike zırhlı aracın koruyuculuğundan daha az sıkıntı veriyormuş.
Ne var ki, fobisi olan biri sıklıkla fobisi olmadığına inandığı birinden yardım ister ya da yardım görür.
Paul Denis
Sayfa 88 - S . Freud (1938), Psikanaliz Elkitabı, Paris, PUF, 1967.
“Basit” okul fobisi, geçici olarak okulu reddeden ya da daha önce memnuniyetle kabullendikleri okula gitmekten hoşlanmayan çocukların davranışlarını belirtir
Hasta olma korkusu “nozofobi" hastalığa inanmayı gösteren sözcük olan hipokondrinin (hastalıkhastalığı) hafif bir biçimidir.
128 syf.
Fobi ; nedensiz, tehlikesiz bir olayın yol açtığı akıldışı korku hiç kuşkusuz en yaygın psikopatolojik belirtidir.*

Eser, fobinin bir hastalık belirtisi mi , hastalık mı ? Konusunda inceleme yaparak ; çocukta fobinin oluşumuna nelerin sebep olduğu, fobinin yenilmesinde çözüm ve tedavilerini, fobinin psikopatolojisi üzerinde durmuş ünlü psikanalistlerin : (A.Freud,S.Freud, O.Fenichel, J.Mallet.. gibi) tezlerinden faydalanılarak yazılmış , örneklerle pekiştirilmiş akıcı fakat sindirilerek okunması gereken eğitim türünde bir eser.

Kitabın adı "fobiler" olması şu konuda yanıltmasın ; 'uçak fobisi = şu , yüksek fobisi = bu' gibi düşünceyle alıp okunmamalı öyle bilgiler bulamazsınız. Joker filmini izledikten sonra okumam iyi oldu bu eseri.
Hep dua ederiz ya bir uzvumuz eksik olmadığına şükür diye , ruh sağlımız için de binlerce kere şükretmeni düşündüren bir eser. Düşünsenize insan içine çıkma fobiniz var ve insanlardan korkuyorsunuz , okul fobisi olan bir çocuk okulda akla gelemeyecek şeyler yapıyor okumaya niyeti yok diye düşünüyorsunuz ama öyle değil bilinçaltındaki fobik düşüncelerini ortaya çıkaran bir öğretmeni veya arkadaşından ötürü hayatı zindan oluyor.Ağlama fobisi olan ağlamamak için sinirlenerek , şiddete başvurarak fobisini bastırıyor ya da Joker gibi gülerek bastırıyor. İlaç tedavisinin beraberinde eş dostum desteği bunu yenebileceği psikopatolojik bir rahatsızlık.

Fobi bir mücadele.İnsanın kendisiyle,çevresiyle ve korkusuyla. Bu mücadeleye destek olun (empati kurarak) ,çünkü doğuracağı tehlikeli sonuçları akıl bile edemezsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Denis
Unvan:
Yazar
Doğum:
5 Haziran 1874
Ölüm:
10 Şubat 1952

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.