Pelin Ergenekon

Pelin Ergenekon

Çevirmen
8.0/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·123 günde·Beğendi·10/10
Emile Durkheim, toplumsal yapının ahlak üzerine kurulu olduğunu savunmaktadır. Ona göre ahlaki değerler zamana göre değişkenlik gösterdiğinden zamanla toplumların yapısının değişmesi de normal karşılanmalıdır. Durkheim toplumları incelemenin yolunun sosyal olguları “şey”ler olarak ele almaktan geçtiğini savunmaktadır. Bu yolla sosyal olgulara pozitivist açıdan yaklaşarak sosyolojik problemlere tanı koyulabilir ve yine aynı yolla çözümler ortaya koyabiliriz. Durkheim toplumları yeniden inşa etmek iddiasında bulunmaz. Bunun yerine toplum mühendisliği yaparak problem oluşan kesime müdahale edilebileceğini söyler.

Durkheim, toplumu bir organizmaya benzetir. Böylece üzerinde çalışılabilecek nesnel bir hale getirdiği toplumu pozitivist gözle inceler ve hastalıklarını bulur. Ona göre toplumsal dayanışma ve uyum toplumun sağlığı açısından çok önemidir ve bu nedenle bireyler toplumsallaştırılmalıdır. Bu sayede toplumsal uyumun gerçekleşmesi ve toplumsal bozulmaların engellenmesi sağlanır.
160 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Sosyolojinin ustatlarından Emile Durkheim tarafından yazılmış eğitimle ilgili bu kitap onun 1887-1902 yıllarında Bordeaux Üniversitesindeki ders notlarından oluşmaktadır.
Eğitimin tanımını veren yazar, onu topluma, fertlere ve devlete göre yorumlayaraktan, onların görevlerini açıklamaktadır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 27 okur okuyacak.