Penelope Douglas

Penelope Douglas

Yazar
6.9/10
25 Kişi
·
60
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.140
Gösterim
Adı:
Penelope Douglas
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Dubuque, Iowa, ABD
"Başımı ellerinin arasına aldı ve dudaklarıma derin bir öpücük kondurdu. Nefesi sıcaktı ve tadı yağmura benziyordu. Kendimi sonsuza kadar içinde tutmak istediğim bir hatıra gibiydi."
Hayal kırıklığı içindeyim :((((

Hemen sert girmeyeyim, önce bir sakin olayım...

Arka kapak pek fikir vermiyor, gördüğünüz üzre. GR puanı gayet iyi. Fakat kitaba başlayınca ne göreyim. Yaş 16! Araya 1 yıl giriyor yaş 17, kitap bitiyor yaş 18!!! Yani olmuş mu? Bu yaşı anlatan bir kitaba böyle kapak olmuş mu?????? Hadi kapağıyla okuru yanılgıya düşürdün, bari arka kapakta biraz konudan bahsette bizde ne okuyacağımız bilelim değil mi ama?

http://angelssbooks.blogspot.com.tr/...lly-by-penelope.html
Kitabın konusu: Tate ve Jared komşu evlerde yaşıyorlar. Küçüklüklerinden beri çok yakın arkadaşlar, hep birbirlerinin yanında olmuşlar. Jared annesi onunla ilgilenmezken Tate'in yanında teselli bulmuş; Tate ise annesi öldüğünde korkup mezarına ziyarete gitmezken Jared sayesinde bunun üstesinden gelmiş. Derken liseye başlayacakları yaz tatili Jared babasının yanına gidip geldikten sonra her şey değişiyor. Jared Tate'e karşı acımasızlaşıyor ve tüm lise yılları boyunca ona zorbalık yapıyor. Lisenin son yılında ise Tate Jared'ın davranışlarına tepki vermeye başlıyor.

Jared'ın Tate'e zorbalık yapma sebebini hala anlayamadım. Yazar gerekçesinin altını düzgünce dolduramamış.

K.C. ne kadar lüzumsuz bir arkadaş öyle! Onun olduğu her sahnede dişlerimi sıktım. Tate'in ona karşı tutumu da ayrı sorundu.

Çeviride hatalar vardı ama daha bu yaz yine Aspendos'dan yayınlanan çok daha kötü bir çeviri okumuştum. (Evet, kendimi anca bununla avutuyorum.) Sanırım çevirmen yine yeni çevirmenlerden. Hatta bu ilk çeviri kitabı olabilir? Öyle ise çok da fena değil de keşke kendi çevirisini okusaymış...

Mesela;
>> Jared ilerledi ve eğilip ona bağırdı. "Ya dolabını açıp şu lanet telefonumu verirsin ya da Dean'a gideriz ve dolabını o açar." <<

Dean kim ki?
Burada Dean kişi ismi olarak kullanılmıyor, okul müdürü kast ediliyor.

Tek oturuşta bitirdim. Okuduğum için de ah vah etmiyorum. Yine de konuya yazık olduğunu düşünmeden edemiyorum.
Kitabın genel konusu Jared'ın Tatum'a bir anda nefret duyması ve bu nefretin Tatum'un üzerindeki etkisi. Kitapta merak ettiğiniz genel olarak Tatum'un hissettikleri değil Jared'ın hissettikleriydi. (En azından benim için.) Çünkü Tate üzülüyordu, incinmişti. Bunları zaten anlayabiliyorduk. Beni meraklandıran Jared'ın neden birden ondan nefret etmeye başlamasıydı. 1. kitap bu açıdan neredeyse hiç yeterli değildi. 2. kitabın biraz da bu nedenle çıktığını düşünüyorum çünkü olaylar Jared'ın ağzındandı ve en azından daha merak uyandırıcıydı. 2. Kitapta da her ne kadar nefretin sebebi daha açıklayıcı ve merak giderici olsa da gene de bana yeterli gelemedi. Sebebi birazcık saçmaydı yani? Tatmin edici değildi. Beğenmememin en temel sebebi bu olsa da yardımcı ögeler de yok değildi. Örneğin yazım yanlışları çok fazlaydı. Her ne kadar ikinci kitapta daha azalsa da gene de vardı çoğu yerde. Ayrıca K.C. nasıl bir en yakın arkadaştı öyle? Onun olduğu yerleri okurken dişlerimi gıcırdattım. Tek sevdiğim şey bir dünya şarkı önerisi olmasıydı sanırım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Penelope Douglas
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Dubuque, Iowa, ABD

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.