Peter Berkowitz

Peter Berkowitz

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Peter Berkowitz
Unvan:
Siyaset Bilimcisi
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1959
Kesin yargılarında diretmeye cesaret edenler kendi ayakları üzerinde durarak bu yargıları ispatlamalıdır; kendi kesin yargılarına saldıracak cesaretleri olup olmadığını öğrenmek isteyenlerse Nietzsche okumalıdır.
Aslında kesin yargılar yalanlardan daha tehlikelidir, ya da daha ziyade kesin yargılar en tehlikeli yalan biçimidir, çünkü kesin yargılar insanın uğruna acı çekmeyi, aşağılanmayı, cezalandırılmayı, öldürmeyi ve öldürülmeyi göze aldığı yalanlardır.
386 syf.
·Beğendi·8/10
Berkowitz kitabı,Tarihin Yaşam için Yararı ve Yararsızlığı Üzerine ile Böyle Söyledi Zerdüşt üzerinden yapılan detaylı ve özgün bir Nietzsche incelemesidir. Derrida, Nehamas, Kaufmann, Heidegger, Solomın, Löwith, Clark gibi pek çok değerli yazarın Nietzsche üzerine düşüncelerini karşılaştırarak kendi yorumunu ortaya koyan Berkowitz, Nietzsche'yi anlamak isteyenler için önemli bir yapıt ortaya çıkarmış. Kitabın yarısı Zerdüşt üzerine olduğundan eş zamanlı olarak Berkowitz ve Nietzsche'yi beraber okuyarak sindirmeye çalıştım.
Nietzsche'yi anlamak için aforizmalarını birbirinden yalıtma hatasına düşmeden tüm eserlerinin defalarca okunarak sindirilmesinin gerektiğini düşündüğüm gibi onun hakkında yazılmış çoğu kitabın okunması ve defalarca yorumlanması gerektiğini düşünüyorum. Nietzsche ile tartışmanın, okurun kendisini biraz daha tanıyabilmesi için büyük fırsatlar yarattığına inanıyorum.
Berkowitz önsözünü şu cümleyle tamamlar: "Kesin yargılarında diretmeye cesaret edenler kendi ayakları üzerinde durarak bu yargıları ispatlamalıdır; kendi kesin yargılarına saldıracak cesaretleri olup olmadığını öğrenmek isteyenlerse Nietzsche okumalıdır."

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Berkowitz
Unvan:
Siyaset Bilimcisi
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1959

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.