Peter Brunette

Peter Brunette

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Adı:
Peter Brunette
Unvan:
Film Eleştirmeni, Yazar
Doğum:
Batı Virginia, ABD, 18 Eylül 1943
Ölüm:
Taormina, İtalya, 16 Haziran 2010
Sanırım, insanların davranış biçimiydi merak ettiğim. Oturup televizyonda bir şeyler izleyebilirim. Odada amcalarım da olabilir. Annem de orada olabilir. Amcalarımdan biri, “Bu iş o şekilde olmaz. Bu iyi bir film vesaire, gerçekten sevdim, ama biliyorsun gerçekte ne olurdu falan filan. Böyle yapardı, kadın onu terk ederdi ve o da diğer adamı vururdu,” diyebilir. Hepsi kendi kara film versiyonlarını geliştirirdi ve aslında bunlar televizyonda izlediğimiz filmden daha da iyi olurdu. Bu, gerçekliğe dayanan bir şey gerektiriyor. Gerçekten yaşanan bir şey.
Bir şeyi arkanızda bırakmış olmanız ona hâlâ sahip olmadığınız anlamına gelmiyor. Bu sizin geldiğiniz yer. Onunla bir benzerliğiniz var, çoğu zaman ona karşı bir sevgi duyuyorsunuz. Ben artık orada varlık göstermiyorum. Artık oraya ait değilim. Fakat pekâlâ da orasını, Sıkı Dostlar gibi bir filmde kullandığımda mümkün olduğunca hakiki bir şekilde göstermeyi deneyebilirim . Bunun nesi yanlış? Bu hayatımızın bir parçası, bunu inkâr etmek neye yarar ki? Hayat hakkında öğrendiklerimin çoğu oradan geliyor. Bu yüzden geri dönüp çözümlemek istiyorsunuz. Bazılarına göre bu aile, diğerlerine göre memleket. Bilmiyorum. Bana göre altkültürdü.
Kendimi kapatıyorum, genelde dört veya beş veya altı günlüğüne. New York Hikâyeleri’nde iki gündü; çekimler üzerinde çalıştım. Kendimi kapatmayı deniyorum ve bir otele gidiyorum veya evde kalıp biraz müzik açıyorum, etrafta dolanıyorum. Bazen saatlerce hiçbir şey yapmıyorsun ve derken birdenbire yarım saat içinde hepsi geliveriyor. Bazen gelmiyor. Bazı durumlarda belli sahneler için daha nasıl yapacağını hesaplamadan yeri bulman gerekiyor. Pek çok durumda, “Yer önemli değil, kameranın izleyeceğini biliyorum ve biliyorum ki soldan sağa izleyecek. Biliyorum ki şu karakterden bu karaktere gidecek ve ben de onunla gideceğim,” diyebiliyorsun. Belli seçimler yapıyorsun. Hem pan yapabilir hem de izleyebilirsin. İzleyicinin hissettiği farklı duygusal ifadeler bunlar. Saatlerce rasyonelleştirmekten ya da fikirleştirmekten bahsedebilirim, fakat bu sadece açık bir zihinle hikâyenin içinize süzülmesine izin vermeye çalıştığınız ve sizi alıp götüren bir süreç. Gerçekten filmi hayalinde yaratıyorsun- hemen hemen her karesini.
368 syf.
·3 günde·7/10
Martin Scorsese filmlerini sevenler için, yönetmeni ve filmlerini daha iyi anlamakta faydalı olabilecek bir derleme kitap. Yapım süreçleriyle ilgili ilginç bilgiler var içinde. Kitabın en büyük eksiği Scorsese'in 2000 sonrası filmleriyle ilgili röportajların yer almaması.
368 syf.
·61 günde·9/10
Sinema öğrencilerine ve sinema ile ilgilenenlere şiddetle önerebileceğim önemli bir kaynak. Film çekerken yaşanılan zorlukları, özellikle yönetmenin hissettiği kaygıları kısa veya uzun film çekmeden anlayamazsınız. Ama bu kitap size bu hissi anlama fırsatı sunuyor. Uzun yıllara yayılan kariyerinde yaptığı onca başarılı filme rağmen hep diken üstünde duran, projeleri iptal edilen, bunalımlar geçiren Martin Scorsese'in özelinde sinema tutkusunun bedellerini gözler önüne seriyor. Yaklaşık 30 yıllık bir süreç içinde yapılan röportajlardan derlenen bu eser aynı Quentin Tarantino röportajlarında olduğu gibi size ilham verecek. Sinema yapmakla ilgiliyseniz ve teşebbüsünüz olmuşsa da tanıdık duygularla karşılaşacaksınız.
368 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Martin Scorsese'yi hiç bilinmeyen bir çok yönüyle tanımamıza neden olan harika bir kitap, keşke bitmese ve daha sonraki dönemlerini de ekleselermiş diyorsunuz kitap bittikten sonra. Aile hayatı ve çevresine rağmen sinemaya girmesi ve bir çok zorluk yaşamasına rağmen vazgeçmeden devam etmesi çok etkiliyor. Filmeri başarılı olsa da her filmine başlamadan önce yaşadığı stres ve son dakikaya kadar amatör gibi çalışması hayran olunmayacak gibi değil. Filmlerinin neden bu kadar güzel olduğu ve günümüzde hâlâ neden bu kadar sevildiğini daha iyi anlıyor insan.Hiç anlamadan sizi de yaşadığı dönemin ve olayların içine çekiyor. Sanki onunla birlikte film çekiyor, zorlukları birlikte yaşıyor, film bitince rahatlıyor ve yeni bir filme başlayınca tekrar baştan alıyorsunuz. Geçmişi ve hayat hakkında çok güzel tespitleri var ve insanı bir çok konunda düşünmesine neden oluyor. Yalnızca sinema hakkında değil diğer tüm konularda görüşlerini dinlemek istiyorsunuz.
Yarım bıraktığınız ya da yapmak istediğiniz veya yapamadığınız bir şey varsa bu kitap sizi kendinize getiriyor ve cesaretnediriyor en azından kendi adıma konuşuyorum. Ani duygusal değişimleri, öfke konusunda yaşadıkları çok doğal ve samimi, kendinizden çok şey buluyorsunuz ve bu da yönetmene kendinizi biraz daha yakın hissetmenize ve daha çok sevmenize neden oluyor. Ailesine ve geleneklerine bu kadar bağlı olması ve her dönemde tutması için bazı değerlerinden ve sinema adına yaptıklarından taviz vermemesi de ne kadar dürüst bir insan olduğunu gösteriyor bize. Bu kitabı okurken filmlerini tekrar izlemek isteyeceksiniz, tüm yaşadığı zorluklar ve stresler içinde yaptığı filmleri empati kurarak hem de daha farklı açıdan görmek için. Scorsese hayranları, filmlerini izleyenler ve sinema ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Brunette
Unvan:
Film Eleştirmeni, Yazar
Doğum:
Batı Virginia, ABD, 18 Eylül 1943
Ölüm:
Taormina, İtalya, 16 Haziran 2010

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.