Peter Edel

Peter Edel

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
328
Gösterim
Adı:
Peter Edel
Unvan:
Hollandalı fotoğraf sanatçısı ve köşe yazarı
Doğum:
Amsterdam, 1959
(1959, Amsterdam) bir fotoğrafçı, sanatçı ve yayıncı.
2.dünya savaşı sürerken,Siyonistler, savaş sonrası dönemde artık İngiltere nin desteğine gereksinim duymayacaklarının farkına vardılar ....Yahudi devletini kurabilecekleri güçlü bir ortak aramaya başladılar. Siyonistler için en uygun aday ABD olarak görülüyordu
Dünya Siyonit Örgütü ve Naziler arasında yapılan sözleşme, Alman yahudilerinin mal varlıklarının büyük bir bölümünü muhafaza ederek Filistin’e yerleşmelerine olanak tanıyordu....Alman şirketleri göç eden yahudilerin mal varlığıyla Alman sanayi ürünleri satın alıyor ve daha sonra elde edilen kar tekrar göç eden yahudi yerleşimcilere dönüyordu. Bu anlaşma Ha’avara Nakil anlaşması adını alır
Ha’avara’nın teşviki ile 1933 ve 1936 yılları arasında 164.267 Alman yahudi yerleşimci, Filistin’e getirilmiş oldu....Ha’avara Nakil Anlaşması sayesinde Filistin’deki yahudi toplumu, henüz İsrail devleti kurulmamış olsa da, Ortadoğu’da ekonomik olarak varlığını göstermeye başlamıştı.
440 syf.
·Puan vermedi
Kitap, bu konuda oldukça iyi bir kaynak. Bu konuda pek çok spekülatif kaynak ve araştırma var, bu yüzden bu kitabı da onlardan sanabilirsiniz. Ama yanılırsınız.
Çünkü, içinde yorum hemen hemen çok az. Çoğunlukla, tarihi belgeler üzerinden resmi söylemler ve izlenen politikaları açıklayıp bunları belgelendiriyor.
Kitabın Esas amacı, siyonizmin ne kadar kötü olduğu değil bu amaçla ne kadar kötülük yapıldığını göstermek. Yahudi düşmanlığı değil Yahudi milliyetçiliği ile insanların neler yaptığını göstermek.
İkinci Dünya Savaşında Almanya'dan göç etmeye çalışan Yahudilere nasıl olupta Siyonistlerin kapılarını kapattığını Yahudi kaynaklar ile anlatıyor.
Amerikalı Yahudiler ile siyonist Yahudiler arasında yer Alan farklılıklar gibi.
Biraz tarih bilgisi istiyor kitap. Eğer bu bilgilere sahip iseniz yağ gibi akar.

Kitap, İsrail ve Filistin sorununa artık medyadan uzak tutulan sorunları da açıklıyor, neden var ne yapılmaya çalışılıyor. Siyonistler ile, çarlık Rusya ve İngiltere, Fransa vb ülkeler arasında yer alan pazarlıklar da göz önüne serilmiş.
Okuduğunuza değecek bir kitap, tarafsız çünkü siyonizme karşı çalışan ve insan hakları çerçevesinde eşitlikçi bir yaklaşım ile dünyaya bakan Yahudileri de hatırlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Edel
Unvan:
Hollandalı fotoğraf sanatçısı ve köşe yazarı
Doğum:
Amsterdam, 1959
(1959, Amsterdam) bir fotoğrafçı, sanatçı ve yayıncı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 28 okur okuyacak.